Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości? Jak należy go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości? Jak należy go stosować?

NAN

Fot.: Bits and Splits / stock.adobe.com

Czarci (diabelski) pazur już przez afrykańskie plemiona doceniany był przez swoje właściwości przydatne w leczeniu chorób nerek, pęcherza moczowego, wątroby, a przede wszystkim w dolegliwościach żołądkowych. Obecnie bardzo dobrze sprawdza się jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Czarci pazur, znany też jako diabelski, rośnie w południowej Afryce, stąd jego powszechne zastosowanie w tamtejszej medycynie ludowej. Poza działaniem leczniczym traktowany jest na tych terenach jako rezerwa paszowa i wodna dla zwierząt. W Polsce wiele preparatów i suplementów diety zawiera wyciąg z tej rośliny.

Czarci pazur i zawarte w nim składniki lecznicze

Diabelski pazur jest rośliną bardzo niepozorną, a w medycynie wykorzystywany jest jego korzeń, w którym zgromadzonych jest wiele leczniczych substancji. Zawarte w nim irydoidy wykazują m.in. działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, które porównywane jest do działania popularnych leków. Składniki irydoidowe mają również właściwości znieczulające.

Czarci pazur to także bogactwo flawonoidów, np. luteolina jest moczopędna i daje delikatny efekt przeciwskurczowy przez zawarty w korzeniu kemferol. Z kolei kwas cynamonowy i jego pochodne (kwas kawowy i chlorogenowy) mają właściwości bakteriostatyczne i żółciowe, a także przeciwdrgawkowe.

Obecne w korzeniu sterole i triterpeny obniżają stężenie cholesterolu we krwi, wspomagają organizm w walce z gorączką i rozwijającym się zapaleniem, a także hamują rozwój nowotworów.

Czarci pazur – działanie

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe rośliny porównywane są do działania takich leków jak kortyzon czy fenylobutazon. Preparaty zawierające wyciąg z jej korzenia, np. maści z czarciego pazura, mogą być stosowane w celu zmniejszenia bólu lub złagodzenia bądź zwalczania stanów zapalnych – bardzo dobrze sprawdzają się więc w reumatyzmie i artretyzmie, ponieważ niwelują objawy tych chorób. Czarci pazur zmniejsza bóle kości i stawów, a także doceniany jest w łagodzeniu dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Medycyna naturalna mówi również o jego działaniu odtruwającym organizm – roślinie przypisuje się właściwości oczyszczające i usuwające toksyny z organizmu. Stymuluje ona apetyt poprzez pobudzenie wydzielania soków trawiennych i wspomaganie procesów trawienia. Działanie czarciego pazura, dzięki zawartych w nim substancjach antyoksydacyjnych, chroni przed skutkami tzw. stresu oksydacyjnego.

Do sporządzenia leków wykorzystuje się proszek przygotowany z korzenia zebranego po przekwitnięciu rośliny. Z niego tworzy się ekstrakt płynny lub suchy, który niezależnie od formy służy do produkcji tabletek, kapsułek, maści, a także nalewek.

Czarci pazur – kapsułki. Czy każdy może je stosować?

Jeżeli chodzi o kapsułki z czarciego pazura lub inne preparaty zawierające wyciąg z jego korzenia, to przed ich zastosowaniem należy zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami. Niestety nie mogą przyjmować ich osoby z chorobą żołądka lub dwunastnicy. Potwierdzono też, że czarci pazur wzmacnia działanie niektórych leków, zwłaszcza tych obniżających ciśnienie krwi i antyarytmicznych. Można znaleźć opinie, że przyjmowany w podwyższonej ilości wywołuje reakcję alergiczną, więc należy przestrzegać określonych przez producenta dawek. Nie jest zalecany dla diabetyków, chociaż ostateczną decyzję powinien w takiej sytuacji podjąć lekarz.

Dawki uważane za toksyczne dla organizmu są bardzo wysokie, więc ciężko mówić o objawach przedawkowania w przypadku stosowania wyciągu z czarciego pazura. Przyjmuje się, że szkodliwą dawką jest 13,5 g substancji na 1 kg masy ciała, więc należy zażyć bardzo dużą ilość substancji, aby można było zaobserwować toksyczny efekt.

Diabelski korzeń nie jest zalecany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ponieważ nie ma badań na temat jego oddziaływania na płód, jak również nie wiadomo, czy zawarte w nim substancje przenikają do mleka matki.

Zobacz film: Wprowadzenie suplementów na rynek. Źródło: Wiem, co jem.

Czarci pazur – dawkowanie

Preparaty zawierające wyciąg z korzenia rośliny mają różną formę, co wpływa na ich stosowanie i dawkowanie. Ponieważ korzeń może wywołać działanie niepożądane, bezwzględnie należy przestrzegać zalecanych przez producenta dawek preparatu, a także odstawić go, jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, np. reakcja alergiczna. Należy pamiętać, że każdy z preparatów ma inną ilość substancji czynnej wchodzącej w skład pojedynczej dawki, stąd konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami zawartymi w ulotce.

Poza maściami, żelami czy tabletkami można stosować napary z dodatkiem czarciego pazura. Zaleca się picie takiej herbaty przez około 8 tygodni, np. w celu oczyszczenia organizmu (3 razy dziennie). Po dwóch miesiącach konieczne jest zrobienie 3-tygodniowej przerwy, po czym można wrócić do kuracji. Na efekty należy jednak poczekać – pojawiają się dopiero po około 2 miesiącach.

W przypadku stosowania miejscowo maści, działanie można zaobserwować znacznie szybciej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
338
18
Polecamy
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Johimbina – jak należy ją właściwie stosować i na co trzeba uważać?
Johimbina – jak należy ją właściwie stosować i na co trzeba uważać? TVN zdrowie
Różeniec górski - pomoc w walce z depresją i osłabieniem organizmu
Różeniec górski - pomoc w walce z depresją i osłabieniem organizmu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?