Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cynamon to idealna przyprawa dla cukrzyków. Zobacz, dlaczego...
menu
Polub nas na Facebooku

Cynamon to idealna przyprawa dla cukrzyków. Zobacz, dlaczego...

Emilija Manevska/getty images

Cynamon może obniżyć poziom glukozy we krwi u osób, które mają stan przedcukrzycowy  - wynika z badań amerykańskich naukowców. Co więcej, jak przekonują autorzy badań, cynamon może być idealnym zamiennikiem cukru, soli i innych przypraw, których powinno się unikać przy cukrzycy.

Cynamon pomaga w cukrzycy?

U osób ze stanem przedcukrzcowym (jest to stan, kiedy komórki w organizmie nie reagują na insulinę, czyli hormon wytwarzany przez trzustkę), cynamon może poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi. Co więcej, może spowolnić postęp cukrzycy typu 2. Wykazały to badania naukowców z Joslin Diabetes Center w Bostonie w stanie Massachusetts. Ich wyniki opublikowano w Journal of the Endocrine Society.

Szacuje się, że prawie 90 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych ma stan przedcukrzycowy, który występuje, gdy poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie i często prowadzi do cukrzycy typu 2. Identyfikacja strategii zapobiegania postępowi od stanu przedcukrzycowego do cukrzycy typu 2 jest trudna, ale ważna dla dużej populacji.

Nasze 12-tygodniowe badanie wykazało korzystny wpływ dodania cynamonu do diety na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym.Odkrycia te stanowią uzasadnienie dla dłuższych i szerszych badań w celu ustalenia, czy cynamon może z czasem zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 - powiedział autor badania, dr Giulio R. Romeo z Joslin Diabetes Center w Bostonie w stanie Massachusetts.

Cynamon pomaga w cukrzycy? Wyniki obserwacji

W badaniu klinicznym oceniano skutki suplementacji cynamonem u 51 uczestników ze stanem przedcukrzycowym. Uczestnikom podawano kapsułkę cynamonową 500 mg lub placebo trzy razy dziennie przez 12 tygodni. Naukowcy odkryli, że suplementy cynamonu obniżyły nieprawidłowy poziom glukozy na czczo i poprawiły reakcję organizmu na spożywanie posiłku zawierającego węglowodany, które są cechą charakterystyczną stanu przedcukrzycowego. Cynamon był dobrze tolerowany i nie wiązał się z określonymi skutkami ubocznymi ani zdarzeniami niepożądanymi.

Cynamon – co warto o nim wiedzieć

Istnieją dwa podstawowe rodzaje cynamonu: Cejlon i Cassia.

Cynamon cejloński uznawany jest za najlepszy gatunek cynamonu na świecie. Często zdarza się jednak, że na nasze stoły trafia chiński cynamon Cassia, który ma gorsze właściwości prozdrowotne. Cynamon cejloński wyróżnia słodkawo-korzenny smak.

Cynamon cejloński jest przyprawą podawaną w formie zwiniętych rurek – laseczek cynamonu lub utartego proszku. Pochodzi od cynamonowca cejlońskiego, który występuje w krajach o tropikalnych klimacie: Indiach, Sri Lance oraz Birmie, choć jego introdukowane plantacje można znaleźć w niektórych państwach Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej.

Cynamonowiec cejloński, bywa bardzo często podrabiany. Cynamon cejloński i cassia różnią się między sobą pod kilkoma względami. Inaczej wygląda laska cynamonu, inny jest smak i kolor. Cynamon cejloński ma silne działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Ponadto stosowanie cynamonu cejlońskiego hamuje wzrost pleśni i drożdżaków. Cynamon cejloński ma także właściwości przeciwzapalne i jest cenionym afrodyzjakiem. Cynamon cejloński znalazł zastosowanie w preparatach wspomagających odchudzanie. Jego spożywanie przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę nerek i poprawia proces trawienia.

Zobacz film: Cynamon i jego cudowne właściwości

źródło: Agencja TVN

źródło: www.sciencedaily.com

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
9
Polecamy
Cynamon cejloński:
czym się różni od innych gatunków cynamonu?
Cynamon cejloński: czym się różni od innych gatunków cynamonu? TVN zdrowie
Kardamon – właściwości i zastosowanie przyprawy
Kardamon – właściwości i zastosowanie przyprawy Dzień Dobry TVN
Morwa biała.
Jakie ma właściwości i jak ją stosować?
Morwa biała. Jakie ma właściwości i jak ją stosować? Dzień Dobry TVN
10 zdrowotnych właściwości kardamonu.
Na problemy trawienne i na potencję!
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję! TVN zdrowie
Komentarze (1)
Krysia
taksyfolina z modrzewia dahurskiego również, jest antyoksydantem, ktory wspiera wątrobę, trzustke. polecana jest dla osób które maja cukrzycę i towarzyszą im przewlekłe zapalenia grzybicze
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?