Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia rozciągające kręgosłup – przykłady, efekty wykonywania
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup – przykłady, efekty wykonywania

Grupa młodych sportowców wykonuje ćwiczenia relaksujące- rozciągające w pozycji klęku na kolanach i ręce ułożone na podłodze wyciągnięte przed siebie

Fot. DjelicS / Getty Images

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup zapewniają rozluźnienie sztywnych stawów kręgosłupa. Wykonywane powinny być przez osoby zmagające się z przewlekłym bólem kręgosłupa, utrzymujące długo pozycję siedzącą, ale i korzystające z siłowni na rozpoczęcie i zakończenie treningu

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup w odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym odgrywają bardzo ważną rolę w łagodzeniu dolegliwości bólowych i likwidowaniu sztywności. Ponadto rozciąganie kręgosłupa w odcinku szyjnym zmniejsza ryzyko powstania bólów głowy i mrowienia w dłoniach, zaś w odcinku lędźwiowym drętwienia kończyn dolnych oraz uczucia kłucia i palenia pleców.

Kto powinien wykonywać ćwiczenia rozciągające kręgosłup?

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup powinien wykonywać każdy. Zalecane są one przede wszystkim osobom spędzającym dużo czasu w pozycji siedzącej. Chwilę na rozciąganie kręgosłupa powinni znaleźć pracownicy biurowi. W niektórych firmach organizowane są podczas pracy przerwy na gimnastykę. Ćwiczenia rozciągające na kręgosłup wykonywać powinny osoby zmagające się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi pleców. Koniecznie trzeba rozciągnąć kręgosłup przed i po wykonaniu treningu sportowego, co znacznie zmniejsza ryzyko nadwyrężenia lub doznania urazu. Rozciąganie kręgosłupa wskazane jest osobom z nadmierną masą ciała, narażonym na silny stres i kobietom w ciąży.

Rozciąganie kręgosłupa poprawia przepływ krwi w ciele, co działa stymulująco na mięśnie, dotlenienia je i odżywia oraz przywraca stawom giętkość. Rozciąganie poprawia koordynację ruchową i zmniejsza napięcie mięśniowe. Wpływa pozytywnie na propriocepcję, która określana bywa jako kinestezja, czucie głębokie i zmysł kinestetyczny. To wrodzona orientacja ułożenia poszczególnych części ciała, czyli naturalna świadomość ciała. Dodatkowo redukuje też stres, odpręża i relaksuje.

Jak rozciągnąć kręgosłup w odcinku lędźwiowym?

W rozciąganiu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym szczególną uwagę poświęca się mięśniom kulszowo-goleniowym. Przykładowe ćwiczenie na rozciąganie kręgosłupa i mięśni tylnej części ud: pozycją wyjściową jest leżenie na plecach, z wyprostowanymi nogami i rękami wzdłuż tułowia. Piłeczkę tenisową umieszcza się pod ciałem w okolicach lędźwi, co pozwoli na większą świadomość ruchów mięśni pleców podczas rozciągania. Taśmę zahacza się na wysokości 1/3 podeszwy stopy. Końce taśmy chwyta się w dłonie i przesuwa nogą w górę i w dół przez 20 sekund. Po tym czasie ćwiczenie wykonuje się na kolejnej kończynie dolnej i tak na zmianę przez 2 minuty.

Zobacz nasz film i poznaj ćwiczenia, które pomogą ci wzmocnić twój kręgosłup:

Zobacz film: 4 proste ćwiczenia, które wzmocnią twój kręgosłup. Źródło: Stylowy Magazyn

Przykłady ćwiczeń rozciągających kręgosłup lędźwiowy:

 • Pozycją wyjściową dla ćwiczenia jest leżenie na plecach, z wyprostowanymi nogami i rękami wzdłuż tułowia. Złączone do siebie nogi unosi się i obejmuje oburącz pod kolanami, a następnie przyciąga do siebie do momentu oderwania pośladków od podłogi. Pozycję utrzymuje się przez 10 sekund i wraca do wyjściowego ułożenia ciała. Ćwiczenia powtarza się 10 razy.
 • Pozycją wyjściową dla ćwiczenia jest klęk z wyprostowanymi rękami opartymi o podłogę. Głowę opuszcza się w dół, a plecy wygina w tzw. koci grzbiet. Pozycję utrzymuje się przez 5 sekund, po czym plecy wygina się na kilka sekund w przeciwną stronę na kształt litery U. Ćwiczenie powtarza się 15 razy.
 • Pozycją wyjściową dla ćwiczenia jest leżenie na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach i rękami rozłożonymi na boki. Złączone nogi przenosi się raz na jeden, raz na drugi bok.

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup i wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha

Przykładowe ćwiczenia rozciągające kręgosłup i wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha:

 • Pozycją wyjściową dla ćwiczenia jest leżenie na plecach. Jedna kończyna dolna jest wyprostowana, a drugą zgina się, obejmuje oburącz pod kolanem i przyciąga do klatki piersiowej. Pozycję utrzymuje się przez 5 sekund, po czym zgiętą nogę prostuje się. Ćwiczenia powtarza się 5 razy na każdą nogę.
 • Pozycją wyjściową dla ćwiczenia jest leżenie na brzuchu, z rękami wyciągniętymi przed siebie. Głowę i ramiona unosi się. Pozycję utrzymuje się przez 5 sekund, po czym powoli wraca do wyjściowego ułożenia ciała. Ćwiczenie powtarza się 10 razy.

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup szyjny

Przykładowe ćwiczenia rozciągające kręgosłup szyjny:

 • Pozycją wyjściową dla ćwiczenia jest siad na piłce ze stopami opartymi o podłoże. Dłonie opiera się na tylnej powierzchni głowy, a brodę przyciąga się do klatki piersiowej. Pozycję utrzymuje się przez 15 sekund. Ćwiczenie powtarza się 5 razy.
 • Pozycją wyjściową dla ćwiczenia jest siad na piłce ze stopami opartymi o podłoże. Podczas rozciągania prawej strony na piłce kładzie się prawą rękę i opuszcza prawy bark, a lewą ręką obejmuje się głowę nad prawym uchem, ciągnąc w stronę lewego barku. Pozycję utrzymuje się przez 15 sekund. Następnie rozciąga się lewą stronę. Na piłce kładzie się lewą rękę i opuszcza lewy bark, a prawą ręką obejmuje głowę nad lewym uchem, ciągnąc w stronę prawego barku. Ćwiczenie powtarzamy się 5 razy na każdą stronę.

Ćwiczenia rozciągające kręgosłup piersiowy

Przykładowe ćwiczenia rozciągające kręgosłup piersiowy:

 • Pozycją wyjściową dla ćwiczenia jest leżenie na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Jedną stopę stawia się na podłożu, a drugą zakłada na udo i obejmuje oburącz, a następnie przyciąga do klatki piersiowej. Podczas przyciągania nogi odrywa się barki od podłoża. Pozycję utrzymuje się przez 10 sekund. Ćwiczenie wykonuje się po 5 razy na każdą nogę.
 • Pozycją wyjściową dla ćwiczenia jest siad na piętach, z wyprostowanymi plecami i dłońmi złączonymi za plecami. Splecione ręce unosi się powoli, pamiętając, by nie pochylać tułowia do przodu. Pozycję utrzymuje się przez 5 sekund. Ćwiczenie wykonuje się 10 razy.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
37
2
Polecamy
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem!
Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem! Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami Dzień Dobry TVN
Joga i ćwiczenia na stres
Joga i ćwiczenia na stres Dzień Dobry TVN
Czym jest core stability?
Przykłady ćwiczeń stabilności ogólnej
Czym jest core stability? Przykłady ćwiczeń stabilności ogólnej TVN zdrowie
Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego.
Jak ćwiczyć?
Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Jak ćwiczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?