Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia po operacji stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Jak wygląda rehabilitacja?
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia po operacji stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Jak wygląda rehabilitacja?

Lekarz, który ogląda prześwietlenie kręgosłupa

Fot: stevecoleimages / gettyimages.com

Operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego oznacza, że kręgosłup lędźwiowy ma mocno zaburzone stosunki przestrzenne w stawach. Niestabilność kręgosłupa lędźwiowego jest na tyle rozwinięta, że rehabilitacja i stabilizator na kręgosłup lędźwiowy nie wystarczą.

Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego zespala ze sobą sąsiednie kręgi, aby doszło do zrostu kostnego. Powrót do zdrowia jest niezbędny bez operacji, ale i rehabilitacji. Rehabilitacja to nieodłączny element powrotu do zdrowia.

Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego - rehabilitacja

Najważniejsze po stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego jest powrót do pełnej sprawności i prowadzonego życia sprzed operacji.

Rehabilitacja po zabiegu zaczyna się już następnego dnia w asyście lekarza i fizjoterapeuty. Aktywność zwiększana jest powoli, ale mobilizacje do ruchu wprowadza się jak najszybciej.

Rozpoczyna się od nauki siadania i wstawania przy łóżku, a następnie chodzenie z pomocami ortopedycznymi i samodzielnie. Ważnym elementem rehabilitacji są ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i obręczy barkowej oraz ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia wzmacniające odcinek lędźwiowy wprowadzane są stopniowo w zależności od zrostów kostnych.

Rehabilitacja ruchowa uzupełniana jest o zabiegi fizykoterapeutyczne, np. pole magnetyczne, ultradźwięki i prąd wysokoenergetyczny.

Pacjent edukowany jest na temat zachowań i postawy ciała, udzielane są wskazówki dotyczące kontynuacji ćwiczeń ruchowych i wizyt lekarskich kontrolnych.

Rehabilitacja przed operacją

Przed operacją warto przygotować dom, aby swobodnie się po nim poruszać po zabiegu, kiedy ruchomość organizmu będzie ograniczona. Najpotrzebniejsze rzeczy, np. produkty w lodówce, ubrania w szafie czy kosmetyki w łazience, warto umieścić w miejscach na wysokości umożliwiającej sięganie, w zasięgu rąk w pozycji stojącej, pozycji niewymagającej schylania się.

Warto usunąć przedmioty mogące spowodować utratę równowagi i upadek, jak dywaniki i listwy progowe. Zalecana jest instalacja mat antypoślizgowych w toalecie i łazience oraz poręcze pod prysznicem lub przy wannie.

Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego - rehabilitacja poszpitalna

Kiedy powrót do domu wydaje się niepewny, bo nie będzie w asyście lekarza, warto wiedzieć jakich sytuacji unikać, jak się schylać, jak wstawać z łóżka czy oglądać ulubiony serial w ukochanym fotelu.

Po pierwsze: higiena opatrunku. Należy utrzymywać czystość i suchość opatrunku, w przypadku zaobserwowania zmian, skontaktować się z lekarzem.

Należy unikać pozycji związanych ze skręcaniem i zginaniem kręgosłupa. Warto podpierać kończyny poduszkami lub ortopedycznymi wałkami dla komfortowego ułożenia w trakcie snu oraz nie dopuścić do zwisania kończyn dolnych poza materac. Unikać garbienia się i odpoczynku w miękkich fotelach oraz zalegania na sofie godzinami.

Odradza się jazdę samochodem jako kierowca przez co najmniej 12 tygodni oraz podnoszenia i dźwigania obciążenia.

Jak wstawać z łóżka, a jak siedzieć na krześle?

Bez względu na rodzaj operacji: stabilizacja transpedikularna kręgosłupa lędźwiowego czy mikrodiscektomia, stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego polega na obracaniu się całym ciałem. Barki, miednica i kończyny powinny podążać równocześnie w jednym kierunku. Takie obracanie polega na przetoczeniu się na bok, spuszczeniu stóp za łóżko, podparciu rękoma z tyłu i przygotowania się do wstania. Kręgosłup jest stabilny, stopy na podłodze i organizm przygotowany do chodzenia.

Kiedy pacjent chce się położyć, musi postępować adekwatnie do wstawania, tylko odwrotnie.

Jeśli chodzi o siadanie, kręgosłup musi być wyprostowany i mieć podparcie w okolicy kręgosłupa lędźwiowego w formie wałka, twarde siedzisko i oparcie.

Kiedy sytuacja wymaga schylania, należy utrzymać proste plecy i pracować nogami. Zgiąć w stawach biodrowych, przykucnąć i przedmiot trzymać blisko ciała. W trakcie pierwszych 3 miesięcy, nie wolno dźwigać więcej niż 5 kg.

Jak dbać o kręgosłup? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film:Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

Kontrolne wizyty

Kontrolne wizyty u lekarza i fizjoterapeuty są ważnym elementem usprawniania. Zbadanie kondycji, pozwoli zmodyfikować zestaw ćwiczeń i poszerzyć zakres wskazówek dotyczących zaawansowania wykonywania czynności, np. jazdy samochodem, powrotu do pracy, zabawy z dziećmi czy treningu na siłowni.

Ćwiczenia fizyczne

Najważniejsze jest świadome poruszanie się i oszczędny dla kręgosłupa tryb życia. Ćwiczenia należy wykonywać zgodnie ze wskazówkami lekarza. Samodzielna kreatywność może doprowadzić do przeciążeń i bólu. Rehabilitacja ruchowa wymaga pełnego zaangażowania, a powrót do pracy nastąpi po kilku tygodniach od operacji. Należy jednak pamiętać o zachowaniu równowagi między wysiłkiem i odpoczynkiem. Oprócz ćwiczeń zalecane są spacery na świeżym powietrzu.

Rehabilitacja dobierana jest indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta, a powrót do pełnej aktywności fizycznej, zazwyczaj nie przekracza 6 miesięcy.

Warto kontynuować ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie kręgosłupa i całego ciała, utrwalać trening postawy i stabilizacji kręgosłupa.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
20
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?