Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia na stepperze – jak prawidłowo ćwiczyć? Efekty treningu
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia na stepperze – jak prawidłowo ćwiczyć? Efekty treningu

ćwiczenia na stepperze

Fot: Emir Memedovski / gettyimages.com

Ćwiczenia na stepperze są w ofercie większości klubów fitness. Jest to bardzo proste urządzenie, które daje jednocześnie wiele możliwości. Wykorzystywane jest głównie przez osoby, którym zależy na smuklejszej sylwetce. Z pomocą odpowiedniego planu treningowego można wymodelować pośladki i uda oraz wyszczuplić łydki.

Ćwiczenia na stepperze nie są skomplikowane, ale odpowiednio ułożony plan może być naprawdę trudny do wykonania. Zwłaszcza jeśli sekwencje ruchów wymagają bardzo szybkich powtórzeń. Poprawnie wykonany trening bardzo szybko daje widoczne rezultaty, dlatego warto wiedzieć, jakich błędów unikać, aby nie tracić niepotrzebnie energii.

Stepper – proste urządzenie o wielu funkcjach

Efekty ćwiczeń na stepperze są widoczne już po kilku pierwszych tygodniach. Przy regularnym treningu pierwszą zmianę w sylwetce można zaobserwować już po około 10 dniach. Stepper przypomina wyglądem dwie niewielkie platformy, które imitują ruch wchodzenia po schodach (na nich ćwiczący ustawia stopy). Na rynku dostępnych jest wiele modeli, również w wersji mini, które przeznaczone są do treningu w domu. Bardziej rozbudowane i zaawansowane egzemplarze wyposażone są dodatkowo w drążki czy linki (gumy lub taśmy) dla urozmaicenia treningu i zwiększenia obciążeń. Są podstawowym wyposażeniem sal fitness na siłowniach, ponieważ umożliwiają przeprowadzenie pełnego treningu cardio.

Ćwiczenia na stepperze – w jaki sposób wspomagają odchudzanie?

Jeśli celem treningu fitness jest pozbycie się zbędnych kilogramów, warto pilnować, aby ćwiczenia na stepperze wykonywać regularnie. Właściwy plan pozwoli dojrzeć pierwsze efekty już po około 2 tygodniach. Przede wszystkim ćwiczenia widocznie wyszczuplą i wymodelują uda, pośladki oraz łydki. Oczywiście każdy trening należy zaczynać właściwą rozgrzewką.

Mimo że urządzenie nie wymaga skomplikowanych ruchów, to nieprzygotowane do wysiłku mięśnie bardzo łatwo naciągnąć lub naderwać, co wiąże się z koniecznością późniejszej rehabilitacji. Należy przygotować wszystkie partie ciała, zwracając szczególną uwagę na stawy. Można wykonać ćwiczenia rozciągające z pogłębianiem, np. zwroty, wykroki czy skłony. Trening właściwy jest dopiero drugą fazą i przeprowadzany jest według wcześniej założonego planu. Po zakończeniu równie ważne jest rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni, aby zmniejszyć ryzyko ich sztywności i bolesnych zakwasów. Lekkie ćwiczenia rozciągające (w tej fazie już bez pogłębiania) można wykonać przez ostatnie 5 min (dłużej, jeśli trening był bardzo wymagający).

Stepper – jak ćwiczyć?

Stepper wymaga wiedzy na temat tego, jak ćwiczyć. Nie tylko aby trening przyniósł pożądany efekt, ale także aby zmniejszyć ryzyko niepotrzebnego urazu. Warto przestrzegać kilku zasad:

  • Należy pamiętać o rozgrzewce, niezależnie od stopnia trudności treningu właściwego. Lepiej poświęcić 5 min na bieganie, skłony czy ćwiczenia rozciągające, niż zmniejszyć efektywność późniejszych ćwiczeń.
  • W trakcie ćwiczeń należy zwracać szczególną uwagę na utrzymanie prostej postawy ciała – właściwa sylwetka powoduje, że ruch może być wykonany w pożądanym zakresie i angażuje odpowiednie dla danego ćwiczenia partie mięśni.
  • Aby wytrzymać duże obciążenia, koniecznie trzeba pamiętać o równym oddechu. Wykonywanie wysiłku na bezdechu jest kardynalnym błędem. Prowadzi do niedotlenienia organizmu, a przez to do zmniejszonej wydolności organizmu, co przekłada się na mniejszy efekt wykonywanych ćwiczeń.
  • W czasie treningu nie jest wskazane zwalnianie tempa. Wysoki puls wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a przecież o to chodzi w treningu odchudzającym.

Plan treningowy dla osób początkujących nie powinien zakładać zbyt długich sesji treningowych – najlepiej sprawdzają się te 20-minutowe. Dobrze wykorzystywać stepper i wprowadzać coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia przynajmniej 2 razy w tygodniu – najlepszy efekt dadzą 3 sesje, ale należy uważać, aby tempo nie było zbyt intensywne i umożliwiało wykonanie wszystkich założonych sekwencji. Należy systematycznie zwiększać zarówno obciążenie, jak i czas ćwiczeń.

Ćwiczenia na stepperze – jakie dają efekty?

Efekty, jakie dają ćwiczenia na stepperze, są naprawdę zaskakujące. Przede wszystkim bardzo szybko można dostrzec różnicę w wyglądzie sylwetki, co jest szczególnie ważne ze względu na element motywacji. Ciało staje się szczuplejsze, smuklejsze i ładnie wymodelowane. Urządzenie nie tylko wspomaga odchudzanie, ale jest także idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wzmocnić dolne partie ciała – głównie uda i łydki. Stepper posiada wiele modyfikacji. Ćwiczenia na stepperze skrętnym dają możliwość wykonania ruchów wielokierunkowych, które nie tylko są urozmaiceniem treningu, ale też angażują te partie, w których odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej (głównie brzuch). Z kolei ćwiczenia na stepperze z linkami wykorzystują dodatkowo ręce – wzmacniają ramiona i barki.

Gdzie ćwiczyć w domu czy na siłowni? Poznaj zdanie eksperta i podejmij decyzję

Zobacz film: Ćwiczenia w domu czy na siłowni - co wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
3
Komentarze (2)
Karo
No żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce, to może by coś z tego było. Chociaż to nawet nie o to chodzi. Po prostu wstydzę się chodzić na takie zajęcia na siłownię, bo wszędzie widzę te młodsze dziewczyny w super ciuchach, a ja po porodzie i z pensją nauczycielki, w starych adidasach i zwykłej podkoszulce... Na dodatek mam dwie lewe ręce i nogi, zawsze coś pomylę i skręcam w innym kierunku niż wszyscy. Jestem pewna, że wszyscy się na mnie gapią i od razu mam dosyć :/ Już kilka razy próbowałam, ale za każdym razem rezygnowałam po max 2 zajęciach.
Czytaj całość
Hania48
Polecam wszystkim steper! Po wielu latach szukania wymówek zapisałam się w końcu na zajęcia w osiedlowym klubie. Na początku było ciężko. Motywacji mi nieco brakowało, bo jestem raczej szczupła, ale przekonałam koleżanki i razem chodzimy i ćwiczymy i jest super! :)
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?