Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co wywołuje ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha?
menu
Polub nas na Facebooku

Co wywołuje ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha?

Mężczyzna z bólem brzucha

Fot: RUNSTUDIO / gettyimages.com

Kiedy ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do brzucha, to znak, że zaburzenia kręgosłupa są bardzo rozwinięte. Dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego wywierają wpływ na narządy wewnętrzne brzucha. Na ból narażone są w szczególności części układu pokarmowego, moczowego czy rozrodczego.

Ból brzucha wywołany zmianami w kręgosłupie lędźwiowym często przypomina ból menstruacyjny czy kolkę nerki. Ból w brzuchu może promieniować od kręgosłupa w różne zakątki jamy brzusznej. Często trudno ustalić dokładną lokalizację dolegliwości, ponieważ ból brzucha rzadko kojarzony jest z kręgosłupem.

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha

Aby postawić odpowiednią diagnozę i zaplanować skuteczne leczenie, należy uważnie obserwować objawy, które występują oprócz dolegliwości bólowych.

Ból kręgosłupa lędźwiowego może promieniować od brzucha aż do pachwin po obu stronach. Przyczynami wywołującymi dolegliwości bólowe odczuwane w jamie brzusznej są deformacje i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego. Ból promieniuje w kierunku nóg, dlatego można mylnie odczytać sygnał ze strony narządów wewnętrznych i przypisać im zaburzenia, a nawet choroby.

Codzienne naturalne funkcjonowanie staje się niekomfortowe, często wyklucza z pracy i z ulubionych czynności.

Objawy towarzyszące bólowi kręgosłupa lędźwiowego promieniującemu do brzucha 

Ból brzucha to pierwszy sygnał alarmujący o zagrożeniu dla zdrowia ze strony kręgosłupa lędźwiowego. Często jednak niesie za sobą dodatkowe symptomy zaburzeń pracy pochodzenia kręgosłupowego, utożsamiane z narządami wewnętrznymi.

Objawy towarzyszące bólowi brzucha od kręgosłupa lędźwiowego, występujące najczęściej ze strony układu pokarmowego, to np.: objawy obejmują nerwobóle brzucha oraz kolki, kłucie po prawej lub po lewej stronie brzucha, a nawet ograniczenia ruchomości miednicy ze względu na ból jamy brzusznej. 

Ból brzucha ze strony kręgosłupa wywołuje dodatkowe reakcje współwystępujące z objawami brzusznymi, m.in.: drżenie rąk, napięcie nerwowe i bóle głowy. Osoby skarżące się na ból brzucha od kręgosłupa często cierpią na nadwrażliwość dotykową okolicy brzucha.

Ból brzucha wynikający z chorób kręgosłupa

Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego mogą wywierać nacisk na drodze przebiegu nerwów wychodzących z kręgosłupa. Tworzą się w tym miejscu stany zapalne blokujące struktury nerwowe. Część z tych nerwów odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej. W zależności od tego, jak duża jest uciskająca nerw przepuklina narządu, za którego funkcjonowanie on odpowiada, tak daleko i silnie promieniuje ból. Wskutek tego zjawiska pojawiają się bóle kręgosłupa promieniujące do brzucha, występujące nawet podczas odpoczynku.

Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze, złamania osteoporotyczne kręgosłupa oraz przeciążenia odcinka lędźwiowego również stanowią zagrożenie dla pracy narządów wewnętrznych brzucha. Mogą objawiać się silnymi bólami w jego okolicy.

Zobacz film i dowiedz się, które ćwiczenia złagodzą ból kręgosłupa:

Zobacz film: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego Źródło: Dzień Dobry TVN

Ból promieniujący do brzucha a wysiłek fizyczny

Siedzący tryb życia, nieregularna aktywność fizyczna lub przeciążenia związane z nadmiernym wysiłkiem są największym zagrożeniem dla kręgosłupa. Nagłe nadmierne dźwiganie wiąże się z uszkodzeniem kręgów w odcinku lędźwiowym, które później mają wpływ na występowanie dolegliwości bólowych w brzuchu. Uszkodzenia kręgów i przeciążenia pracą są najczęstszą przyczyną bólów brzucha, pachwin i tworzenia się przepuklin brzusznych.

Kogo dotyczy ból brzucha od kręgosłupa?

Ból kręgosłupa promieniujący do brzucha spotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Większy odsetek przypadków obciążonych bólami ze strony kręgosłupa promieniującego do brzucha stanowią jednak kobiety.

Różnice w budowie anatomicznej kobiet sprzyjają występowaniu problemów z kręgosłupem i odczuwaniu dolegliwości bólowych w brzuchu.

Panie wykazują naturalnie słabszą masę mięśniową o około 30% niż panowie, dlatego kręgosłup może być mniej odporny na przeciążenia statyczne i dynamiczne. Dolegliwości bólowe dodatkowo potęguje zwiększona lordoza lędźwiowa kobiet. Pogłębienie wygięcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa sprzyja częściej bólom z jego strony.

Nadwaga a ból promieniujący do brzucha

Nadwaga wywołuje bóle od kręgosłupa. Kiedy organizm jest przeciążony dodatkową masą ciała, destrukcyjnie wpływa na stan krążków międzykręgowych i stawów kręgosłupa. Nadmierna eksploatacja w takich warunkach prowadzi do zmian zwyrodnieniowych i ucisków nerwów kręgosłupowych. Obciążenia kręgosłupa kumulują się na miednicy i stanowią przyczyną bólów również kończyn dolnych.

Ból brzucha od kręgosłupa lędźwiowego w ciąży

Ból brzucha od kręgosłupa lędźwiowego w ciąży to częste zjawisko. Bóle wynikają z tego, że ciało kobiety przygotowuje się do porodu i miednica zmienia kształt. Kręgosłup lędźwiowy i stawy krzyżowo-biodrowe są dodatkowo obciążone ze względu na masę, jaką kobieta przybrała w tym czasie, podobnie jak w przypadku nadwagi. Kręgosłup ulega przeciążeniom, a jego mięśnie i więzadła nie są na tyle silne, aby utrzymać go w prawidłowej pozycji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
6
Polecamy
Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa – przyczyna obniżenia jakości życia
Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa – przyczyna obniżenia jakości życia TVN zdrowie
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Ból pleców w ciąży.
Jak sobie poradzić i co stosować na ból pleców w ciąży?
Ból pleców w ciąży. Jak sobie poradzić i co stosować na ból pleców w ciąży? Dzień Dobry TVN
Ból pleców po lewej stronie – skąd się biorą takie dolegliwości?
Ból pleców po lewej stronie – skąd się biorą takie dolegliwości? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?