Kiedy obserwujemy rozwój naszych dzieci, bardzo często porównujemy ich postępy do zachowania rówieśników. Warto jednak wiedzieć, że każdy maluch daną umiejętność może posiąść w różnym czasie. Co wpływa więc na rozwój niemowlaka i kiedy brak pewnych czynności powinien nas martwić?
Przeczytaj też: Jak rozpoznać zaburzenie napięcia mięśniowego u niemowląt? Sprawdź, co mówi ekspert!
Każdy maluszek rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego nie porównujemy do siebie dzieci, ale jednocześnie musimy być świadomi – przynajmniej mniej więcej – w jakim czasie pojawia się dana umiejętność. Do każdej umiejętności mamy ramy czasowe. Im łatwiejsza umiejętność, tym ramy są węższe. Czym trudniejsza umiejętność, ramy nam się wyciągają. Na przykład na przekręcanie się z pleców na brzuszek maluszek ma 2 miesiące (między 3. a 4. miesiącem). Gdy mowa o chodzeniu, czyli jednej z najtrudniejszych umiejętności, jakie może pojąć w pierwszym roku życiu, to na tę umiejętność ma aż pół roku (powinien się nauczyć chodzić między 12. a 18. rokiem życia) – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańska.
Jak tłumaczy nasza ekspertka dla fizjoterapeuty istotne jest, by dziecko z posiadaniem danych umiejętności „zmieściło” się w wyznaczonych ramach z wykonaniem na przykład pierwszego kroku. Dopiero w momencie, gdy pociecha nie nauczy się danych ruchów w ustalonych ramach, może zapalić się rodzicom czerwona lampka i wówczas czym prędzej należy udać się do specjalisty.
Co wpływa na rozwój niemowlaka?
- Temperament
- Masa i długość ciała
- Warunki domowe (np. śliska powierzchnia ułatwia pełzanie, ale utrudnia raczkowanie, a niskie meble ułatwiają maluszkowi wstawanie
- Otoczenie malucha (jeśli dziecko jest zbyt często noszone na rękach czy przebywa za długo na leżaczkach – bujaczkach nie ma zbyt wielu możliwości do próbowania i poznawania możliwości swojego ciała)
- Leżenie na brzuszku (na początku dzieci nie lubią tej pozycji, ponieważ jest bardzo wysiłkowa; warto wiedzieć, że z leżenia na brzuchu wychodzi cała późniejsza motoryka)
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całego materiału!
Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?
Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.