Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest rzęsistek pochwowy? Objawy, leczenie i diagnostyka
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest rzęsistek pochwowy? Objawy, leczenie i diagnostyka

Getty Images

Objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym dotyczą układu moczowo-płciowego. U kobiet pojawiają się pieniste upławy o nieprzyjemnym zapachu, natomiast u mężczyzn rozwija się zapalenie cewki moczowej. U niektórych osób infekcja przebiega bezobjawowo. Kiedy wystąpią objawy rzęsistka pochwowego, należy udać się do lekarza.

Rzęsistek pochwowy to pierwotniak, który jest pasożytem dla ludzi. Miejscem jego bytowania są drogi moczowo-płciowe mężczyzn i kobiet. Przenosi się drogą płciową poprzez stosunki seksualne bez mechanicznej antykoncepcji. Do zakażenia może dojść także poprzez wspólne używanie przedmiotów do higieny intymnej. Choroba, którą wywołuje, to rzęsistkowica. Objawy rzęsistka pochwowego częściej obserwuje się u kobiet. Leczeniu powinna poddać się osoba chora i wszyscy jej partnerzy.

Przeczytaj też: Najczęściej spotykane choroby weneryczne – kiła, rzeżączka, chlamydioza

Objawy rzęsistka pochwowego u kobiet

Rzęsistkowicę uważa się za najczęściej występującą chorobę przenoszoną drogą płciową. Jej objawy w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się u kobiet. Często współwystępuje z innymi chorobami wenerycznymi i może zwiększać ryzyko zakażenia wirusem HIV.

Objawy rzęsistka pochwowego u kobiet pojawiają się kilka dni po zakażeniu. Okres inkubacji wynosi od 4 dni do 4 tygodni. Dolegliwości dotyczą układu moczowo-płciowego. Osoba chora najczęściej obserwuje u siebie obfite, pieniste, szare lub żółtozielone upławy, które mają bardzo nieprzyjemny zapach. Objawy rzęsistka pochwowego to także podrażnienie i zaczerwienienie narządów płciowych, obrzęk sromu, zaburzenia cyklu miesiączkowego i częste oddawanie moczu. Dolegliwości bólowe występują rzadko.

U niektórych kobiet zdarza się, że objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym nie występują przez bardzo długi czas. Jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ pasożyt może powodować powikłania: zapalenie narządów miednicy mniejszej, niepłodność, powikłania ciążowe, zakażenie dziecka podczas porodu. Stosunkowo często zdarzają się również wtórne zakażenia, zwłaszcza niedługo po zakończeniu leczenia.

Objawy rzęsistka pochwowego u mężczyzn

W większości przypadków rzęsistkowica u mężczyzn przebiega bezobjawowo. Stanowią oni szczególne zagrożenie dla swoich partnerów seksualnych, ponieważ są głównym źródłem zakażenia. Pasożyt bytuje w cewce moczowej lub gruczole krokowym, dlatego dolegliwości, które mogą się pojawić, przypominają zapalenie cewki moczowej.

Objawy rzęsistka pochwowego u mężczyzn to:

  • częste oddawanie moczu,
  • pieczenie i ból w cewce moczowej,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • biała lub ropna wydzielina z cewki moczowej,
  • zaczerwienienie i obrzęk w okolicy cewki moczowej.

Utajona i nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań. U mężczyzn wzrasta ryzyko zakażenia innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, zapalenia gruczołu krokowego i żołędzi oraz niepłodności.

Co robić, kiedy pojawią się objawy rzęsistka pochwowego?

Kiedy pojawią się objawy rzęsistka pochwowego, należy udać się do lekarza. Pomocy można szukać w poradni wenerologicznej, dermatologicznej, ginekologicznej lub urologicznej. Specjalista zbierze wywiad, wykona badanie fizykalne oraz zleci testy laboratoryjne, których celem jest potwierdzenie zakażenia i wykluczenie innych przyczyn występujących dolegliwości.

Do badania pobierana jest wydzielina z pochwy lub cewki moczowej, którą ogląda się pod mikroskopem. Można wykonać także posiew lub test PCR. Diagnostyce powinni poddać się także wszyscy partnerzy seksualni osoby, u której zdiagnozowano chorobę.

Leczenie rzęsistka pochwowego

Leczenie rzęsistka pochwowego polega na doustnym przyjmowaniu leków przeciwpierwotniakowych. Najczęściej stosowanym farmaceutykiem jest metronidazol. To środek o szerokim działaniu. Do czasu wyleczenia należy zrezygnować z kontaktów płciowych. Konieczna jest także wymiana przyborów do higieny intymnej. Całkowite wyleczenie rzęsistkowicy obserwuje się u ponad 95% pacjentów.

Leczeniu rzęsistkowicy powinny poddać się również osoby, z którymi pacjent utrzymuje kontakty seksualne. W przeciwnym wypadku może dojść do wtórnego zakażenia po zakończeniu antybiotykoterapii. Partner może być źródłem zakażenia, nawet jeśli nie występują u niego żadne dolegliwości wskazujące na obecność choroby przenoszonej drogą płciową.

Zapobieganie objawom rzęsistka pochwowego

Zakażeniu rzęsistkiem pochwowym i objawom choroby można zapobiegać. Należy unikać przygodnych i ryzykownych kontaktów płciowych bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Niewskazane jest także posiadanie wielu partnerów seksualnych jednocześnie i współdzielenie przyborów do higieny intymnej, ręczników, gąbek, bielizny osobistej oraz siadanie na deskę klozetową w publicznych toaletach. Kobiety powinny uważać także w przymierzalniach – mierzenie strojów kąpielowych lub majtek także niesie za sobą ryzyko zakażenia.

Przeczytaj też: Rzadka choroba weneryczna może "pochłaniać" genitalia. Odnotowano przypadek zachorowania w Wielkiej Brytanii

Bibliografia:

  • P. Mirmonsef i wsp., Rola bakteryjnego zakażenia pochwy i rzęsistka pochwowego w podatności na zakażenie HIV, [w:] „Dermatologia po Dyplomie” 2013; 4(3), s. 24–37.
  • A. B. Serwin, M. Koper, Rzęsistkowica – istotny czynnik ułatwiający zakażenie ludzkim wirusem upośledzenia odporności, [w:] „Przegląd Epidemiologiczny” 2013, 67, s. 131–134.

    Zobacz też film: Seks na urlopie. O jakich zagrożeniach zapominamy?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
10
Polecamy
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Rzęsistek pochwowy – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie
Rzęsistek pochwowy – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie TVN zdrowie
Co to jest rzeżączka?
Objawy u mężczyzn i kobiet
Co to jest rzeżączka? Objawy u mężczyzn i kobiet TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia