Mało kto wie, że za wieloma chorobami stoją... ryzykowne kontakty seksualne, czyli krótko mówiąc częste zmiany partnerów seksualnych, seks bez zabezpieczenia, przypadkowy, z nieznajomymi. Co więcej przez kontakty seksualne może dojść do zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, który odpowiada za rozwój raka szyjki macicy!
We wszystkich postaciach inwazyjnego raka szyjki macicy wykrywany jest rak brodawczaka HPV. Można zatem stwierdzić, że ten typ nowotworu powodowany jest przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Jednak nie jest to choroba weneryczna - wirusem brodawczaka ludzkiego można się zarazić m. in. podczas seksu, ale także kontaktu skóry ze skórą.
Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet (pierwszym jest rak piersi). Rocznie zapada na niego około 500 000 kobiet, a 233 000 umiera. Szczyt zachorowań przypada na okres między 45 a 59 rokiem życia.
Co wiadomo o wirusie brodawczaka ludzkiego, który może powodować nowotwory? Zobaczcie na filmie:
Objawy zarażenia wirusem HPV są znikome - początkowo nie ma żadnych objawów, można w ogóle nie czuć, że doszło do zarażenia wirusem. Choroba rozwija się bardzo powoli, nawet do 10 lat. Najskuteczniejszą metodą wykrywania wczesnych zmian jest cytologia. Dlatego trzeba się badać regularnie, raz do roku.
Zobaczcie na filmie, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona cytologia:
Czy to oznacza, że tylko kobiety są narażone na negatywne oddziaływanie wirusa HPV? U pań może rozwinąć się rak szyjki macicy, a u panów? Może powodować raka prącia, nowotwory złośliwe jamy ustnej, głowy, szyi, odbytu, a nawet płuc. U nich również infekcja nie daje żadnych objawów, co sprawia, że mężczyzna może zarażać kolejne partnerki.
Mononukleoza - choroba pocałunków
To choroba, które atakuje w okresie nastoletnim, a ponad 90 proc. społeczeństwa miało z nią kontakt. Mononukleoza rozpoczyna się wysoką temperaturą, anginą, powiększeniem węzłów chłonnych. Zarazić się chorobą mogą nie tylko nastolatkowie poprzez pocałunki, ale również dzieci w żłobku czy przedszkolu poprzez zabrudzone śliną wspólne zabawki.
Jest to choroba wirusowa, zatem leczy się głównie jej objawy. W przypadku, gdy zostanie podany antybiotyk (np. na skutek pomyłki lekarza i zdiagnozowania u pacjenta anginy, a nie mononukleozy) na ciele chorego może pojawić się wysypka.
Więcej o mononukleozie dowiecie się tutaj: Mononukleoza zakaźna u dzieci i dorosłych. Jakie objawy daje choroba pocałunków? oraz na filmie: