Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest laser aleksandrytowy? Efekty i cena zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest laser aleksandrytowy? Efekty i cena zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego

Kobieta, która się depiluje

Fot: ferrerivideo / gettyimages.com

Laser aleksandrytowy był pierwszym produkowanym na masową skalę laserem, który stosowany jest przede wszystkim do depilacji, czyli pozbawienia skóry niechcianego owłosienia. Wykazuje najlepsze powinowactwo do melaniny. Rezultaty jego działania widoczne są już po pierwszym zabiegu, a ich seria pozwala uzyskać trwały efekt.

Z laserowej depilacji korzysta coraz więcej osób. Jest to skuteczna metoda pozbycia się niechcianego owłosienia z różnych rejonów ciała. Pierwszą, najbardziej efektywną i najlepiej opisaną technologią jest laser aleksandrytowy. Energia lasera prowadzona jest światłowodem, a długość fali wynosi 755 nm. Trwale niszczy on macierz włosa, zapobiegając jego ponownemu wzrostowi. Ciemna karnacja obniża skuteczność zabiegu.

Co to jest laser aleksandrytowy?

Depilacja laserowa stanowi jeden z najczęściej i najchętniej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Bez względu na to, czy stosuje się laser aleksandrytowy czy diodowy, uzyskuje się dużo lepszy efekt niż przy zastosowaniu innych metod usuwania zbędnego owłosienia. Podstawową różnicą między tymi laserami jest długość emitowanej fali, która w przypadku pierwszego wynosi 755 nm, a drugiego – 800 nm. Jednakże to laser aleksandrytowy jest powszechnie uważany za złoty standard depilacji.

Charakterystyka lasera aleksandrytowego

Laser aleksandrytowy, ze względu na stan skupienia stosowanego materiału jako ośrodka czynnego, zaliczany jest do grupy laserów z ciałem stałym. Jego źródłem światła jest kryształ aleksandrytu, który jest bardzo czuły na wstrząsy i dość łatwo ulega uszkodzeniom.

Czy depilacja laserowa latem to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Depilacja laserowa latem na co musisz zwrócić uwagę? Źródło: 36,6.

Laser wyposażony jest w specjalny system chłodzenia, dzięki czemu podczas zabiegu chroni skórę przed poparzeniem i całkowicie minimalizuje doświadczanie bólu. W przypadku osób bardzo wrażliwych możliwe jest zastosowanie ochronnego żelu znieczulającego. Wadą lasera aleksandrytowego jest niższa niż w przypadku innych laserów penetracja.

Działanie lasera aleksandrytowego

Laser aleksandrytowy wykazuje najlepsze powinowactwo wobec zawartego w nich barwnika – melaniny, która absorbuje falę świetlną. Absorpcja w melaninie jest aż o 40% większa niż w przypadku lasera diodowego 800 nm i 9-krotnie wyższa od Nd:Yag 1064 nm.

Światło laserowe przenika do 2 mm w głąb skóry, po czym wiązka energii pochłaniana jest przez melaninę i zamieniana na ciepło, które uszkadza macierz włosa. Skuteczność lasera aleksandrytowego szacuje się na około 90%, a pozostające po zabiegu włosy są bardzo cienkie i delikatne, a przez to niemalże niewidoczne. Co ważne nie powoduje on uszczerbku na naczyniach krwionośnych, ponieważ jego światło działa powierzchniowo.

Laser aleksandrytowy wskazany jest zwłaszcza dla osób o jasnej karnacji. Niestety wysoka absorpcja w melaninie sprawia, że nie można go wykorzystywać na ciemniejszych fototypach skóry (IV i V) czy tzw. skórach solaryjnych, ze względu na zwiększone ryzyko odbarwienia skóry. Stosuje się go w leczeniu nadmiernego owłosienia u pacjentek z hirsutyzmem. Za pomocą lasera aleksandrytowego możliwe jest też usuwanie tatuaży w kolorze ciemnym, ciemnoniebieskim i ciemnozielonym. Wskazany jest dla osób, u których występuje wrastanie włosów po innych metodach depilacji i ze zmianami naczyniowymi na nogach. Ponadto spłyca blizny oraz łagodzi przebarwienia i zmiany trądzikowe.

Jak często przeprowadza się zabieg z użyciem lasera aleksandrytowego?

Żeby skutecznie pozbyć się niechcianego owłosienia, konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów, których liczba i częstotliwość zostaje określona przez specjalistę. Największą skuteczność uzyskuje się po 4–6 zabiegach w odstępach 4–8 tygodni. Konieczność ich powtarzania determinuje cykl wzrostowy włosa, ponieważ można zniszczyć tylko włosy w fazie aktywnego wzrostu. Po usunięciu zbędnego owłosienia raz na 2–4 lata zalecane jest wykonanie tzw. zabiegu utrwalającego.

Jaka jest cena zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego?

Cena jednego zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego zależy od miejsca jego przeprowadzania. Średnia cena za depilację brody, policzków, pach, dłoni, szyi i karku oraz usuwanie wąsika wynosi 100–200 zł. Koszt depilacji górnej lub dolnej części pleców, klatki piersiowej, przedramion, ramion, brzucha, bikini, pośladków, łydek lub ud to 250–380 zł.

Zalecenia przed zabiegiem laserem aleksandrytowym i po nim

Pierwszy zabieg laserem aleksandrytowym powinien być poprzedzony konsultacją dermatologiczną. Przed depilacją należy ogolić włosy, aby zapobiec przewodzeniu energii. Po zabiegu należy ograniczyć ekspozycję na działanie promieniowania słonecznego. Opalanie możliwe jest dopiero po upływie 3–4 tygodni. Ponadto pomiędzy zabiegami nie powinno się wykonywać woskowania lub chemicznego usuwania włosów. Zaleca się stosowanie zimnych okładów po depilacji. Przez kilka godzin utrzymuje się rumień i obrzęk, które mijają samoistnie. Przez blisko 20 lat stosowania metody nie stwierdzono żadnych niebezpiecznych czy trwałych efektów ubocznych.

Przeciwwskazania do stosowania lasera aleksandrytowego

Wśród przeciwwskazań do stosowania lasera aleksandrytowego wymienia się m.in.: chorobę nowotworową, ciążę, nieustabilizowaną cukrzycę, arytmię, zaburzenia wydzielania gruczołów dokrewnych (zwłaszcza nadczynność i niedoczynność tarczycy), stany ostrej niewydolności krążenia, epilepsję, wysoką gorączkę, nadwrażliwość na światło oraz ciężkie zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Ponadto zabieg niewskazany jest podczas przyjmowania leków światłouczulających, retinoidów czy ziół, takich jak dziurawiec i nagietek. Lasera nie powinno się używać w przypadku świeżej opalenizny, depilacji woskiem i pęsetą około miesiąca przed zabiegiem, bielactwa, skłonności do przebarwień, łuszczycy i przerwanej ciągłości skóry.

Bibliografia:

1. Niedziałkowski P., Zanim kupisz laser do gabinetu, „Medycyna Estetyczna”, 2015, 2, s. 4-5.

2. Łabędzka H., Jędrasik E., Wasilewska-Michalak A., Zastosowanie laserów w kosmetologii, „Postępy Kosmetologii”, 2011, 2(3), s. 37-41.

3. Mańkowska A., Kasprzak W., Zastosowanie laserów w dermatologii i kosmetologii, „Ogólnopolski Przegląd Medyczny”, 2012, 9-10, s. 28-33.

Zobacz nasz film i dowiedz się kto może skorzystać z depilacji laserowej

Zobacz film: Depilacja laserowa - kto może z niej skorzystać? Źródło: Klinika urody.





Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?