Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest kurzajka i jak wygląda? W jaki sposób można usunąć brodawki?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest kurzajka i jak wygląda? W jaki sposób można usunąć brodawki?

Kurzajka na stopie

Fot. arvebettum / Getty Images

Kurzajka zwana też brodawką to zmiana skórna powstała w wyniku zakażenia wirusem HPV. Najczęściej lokalizuje się na palcach dłoni i podeszwach stóp. Istnieje wiele skutecznych sposobów jej leczenia. Popularnością cieszą się zwłaszcza zabiegi krioterapii, czyli zimnolecznictwa.

Kurzajka to problem, który dotyka wielu ludzi. Szacuje się, że nawet 10% populacji zarażona jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Mimo że kurzajki nie bolą, wyglądają nieestetycznie i wykazują sporą tendencję do nawracania. Można spróbować leczenia brodawek na własną rękę – jest bogata oferta przeznaczonych do tego preparatów. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty.

Co to jest kurzajka? Budowa kurzajki

Kurzajka w nomenklaturze medycznej określana jest jako brodawka zwykła (z łac. verrucae vulgares). Za powstanie tej zmiany skórnej odpowiada zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (z ang. human papillomavirus, HPV), a zwłaszcza infekcja HPV-2. Wirusem tym bardzo łatwo zarazić się w wyniku kontaktu z zainfekowaną osobą lub dotykanymi przez nią przedmiotami.

Jak wygląda kurzajka? Wykwit ma postać naskórkowej grudki o szerokiej podstawie, która wyniesiona jest ponad powierzchnię skóry. Najczęściej nie przekracza 5–10 mm i jest koloru skóry. Posiada nierówną, hiperkeratotyczną (nadmierne pogrubienie warstwy rogowej naskórka w wyniku zbyt nasilonego rogowacenia) powierzchnię. Charakteryzuje się inną niż otaczająca tkanka spoistością i wyraźnym odgraniczeniem. Czy kurzajka boli? Zmianie nie towarzyszą dolegliwości bólowe.

Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6

Gdzie rozwijają się kurzajki?

Najczęściej spotykanym przypadkiem jest kurzajka na palcu kończyny górnej. Nierzadko rozwija się pod paznokciem lub na wałach paznokciowych. Zdarza się też kurzajka na stopie (przeważnie na podeszwie i skórze palców) i na twarzy, zwłaszcza na nosie.

U kogo rozwijają się kurzajki?

Na rozwój kurzajek narażone są przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami, dla których typowe jest znaczne obniżenie poziomu odporności, takie jak chłoniak i AIDS. Dodatkowo chore na atopowe zapalenie skóry i poddawane leczeniu immunosupresyjnemu. Czynnikami, które sprzyjają powstawaniu zmian, bywają: przemęczenie, długotrwały stres, przepracowanie i nieprawidłowa dieta. Te zmiany skórne pojawiają się niezależnie od wieku – dość często zdarza się nawet kurzajka u niemowlaka.

Jakie są środki na kurzajki?

W aptekach znajduje się wiele rozmaitych środków na kurzajki, które mają formę plastrów, sztyftów, płynów z pędzelkami, żeli ze specjalnymi aplikatorami, maści z mocznikiem czy aerozoli do wymrażania. Niektóre leki na kurzajki są sprzedawane tylko na receptę, lecz większość jest ogólnodostępna. W ich składzie znajdują się: kwas mlekowy, trójchlorooctowy, salicylowy lub azotan srebra. Leczenie chemiczne to przeważnie kilkutygodniowy proces, który polega na złuszczeniu nadmiaru obumarłych komórek i wygładzeniu zmian. Wokół wykwitu warto stosować wazelinę, by ograniczyć działanie preparatów wyłącznie w obrębie zmiany. Literatura przedmiotu wskazuje na przypadki samoistnego zniknięcia kurzajek.

Warto wiedzieć: Zamrażanie kurzajek – czy to jedyny sposób, by pozbyć się problemu?

Zobaczcie także, jakie są metody leczenia kurzajek:

Zobacz film: Jak pozbyć się kurzajek? Źródło: 36,6

Domowe sposoby na kurzajkę

Uzupełniającą rolę wobec leczenia specjalistyczni środkami odgrywają domowe sposoby na kurzajki. Jednym z najbardziej znanych jest glistnik jaskółcze ziele. Na zmianę wyciska się sok z łodygi, po czym zakleja plastrem. Czynność powtarzać należy codziennie do czasu całkowitego zniknięcia wykwitu. Mechanizm działania glistnika opiera się na blokowaniu podziałów mitotycznych komórek kurzajki i ograniczaniu replikacji wirusa HPV. Podobne działanie wykazuje sok z mniszka pospolitego. Inne domowe rozwiązania to okłady z użyciem octu jabłkowego, cytryny, soku z aloesu, oleju rycynowego i czosnku. Dodatkowo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza w miejscach publicznych typu basen, sauna, siłownia i dezynfekowanie powstałych ran czy skaleczeń.

Jak pozbyć się kurzajki?

Specjalistycznym leczeniem kurzajek zajmuje się dermatolog. Często stosuje się krioterapię, czyli wymrażanie przy użyciu ciekłego azotu. Zabieg nie pozostawia blizn, choć u osób z ciemniejszą karnacją mogą pojawić się odbarwienia. Kurzajki likwiduje się też laserowo – w tym przypadku dochodzi do spalenia i zniszczenia tkanki. Najczęściej stosuje się laser CO2, jednak jego wykorzystanie wiąże się z ryzykiem powstania blizn. Inną metodą jest wyłyżeczkowanie kurzajki. Niestety po tym zabiegu pozostać może delikatne przebarwienie. Rozwiązanie to stosowane jest przeważnie w przypadku zmian zlokalizowanych na stopach, a polega na zdrapywaniu kurzajki przy użyciu specjalnego narzędzia przypominającego kształtem małą łyżkę. Zastosowanie znajduje także elektrokoagulacja, czyli przyżeganie prądem, choć ten zabieg jest dość bolesny. Kurzajkę można też usunąć chirurgicznie przy znieczuleniu miejscowym. Według specjalistów kurzajki powinno się usuwać jak najwcześniej, co ograniczy ryzyko ich rozprzestrzeniania się przez samozakażenie.

Czy zmagasz się z problemem kurzajek?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Kurzajka – uciążliwa zmiana skórna.
Domowe metody leczenia kurzajki
Kurzajka – uciążliwa zmiana skórna. Domowe metody leczenia kurzajki Dzień Dobry TVN
Jak usunąć kurzajkę domowym sposobem?
Porady.
Jak usunąć kurzajkę domowym sposobem? Porady. Dzień Dobry TVN
Kurzajki - co to jest?
Jak się ich pozbyć?
Domowe sposoby na kurzajki
Kurzajki - co to jest? Jak się ich pozbyć? Domowe sposoby na kurzajki TVN zdrowie
Zamrażanie kurzajek – czy to jedyny sposób, by pozbyć się problemu?
Zamrażanie kurzajek – czy to jedyny sposób, by pozbyć się problemu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?