Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Michael Heffernan/getty images

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Luźne związki to relacja między partnerami z jasno ustalonymi granicami odnoszącymi się zwłaszcza do możliwości nawiązywania intymnych kontaktów z innymi ludźmi. To układ, w którym partnerzy nie mają wobec siebie pretensji za „skoki w bok”. Można się w nim doszukać zarówno pewnych zalet, jak i wad. Luźny związek pozbawiony jest stabilizacji czy poczucia bezpieczeństwa, ale charakteryzuje go swoboda działania i brak ograniczeń.

Czym są luźne związki?

Luźny związek to określenie rodzaju relacji bez zobowiązań (z ang. casual relationship), w którym posiada się pełną autonomię przy jednoczesnym pozostawaniu w stałym kontakcie z drugą osobą. Głównym elementem, na którym opierają się luźne związki, są kontakty intymne. Jednak tworzący je ludzie ustalają formę i częstotliwość spotkań, określają oczekiwania względem drugiej strony i niemożliwe do przekroczenia granice. Układ ten dla tradycjonalistów stanowi całkowitą przeciwność klasycznie pojmowanego, opierającego się na zakochaniu związku. Stanowi jego swoistą „hybrydę” – występują w nim elementy typowe dla przyjaźni i fizyczne aspekty romansu przy jednoczesnym braku romantycznej relacji. Umiejscowić go można między „przygodami na jedną noc” (z ang. one-night-stand) a związkiem miłosnym.

Jacy ludzie decydują się na luźne związki?

Na związki luźne przeważnie decydują się osoby niedojrzałe emocjonalnie, nieufne, mające problem z nawiązaniem więzi, niestałe w uczuciach, niechętne do składania jakichkolwiek deklaracji. Taki układ jest korzystny dla obu stron tylko wówczas, gdy nie łączą ich zobowiązania do tworzenia trwałej relacji, lecz jednocześnie wykazują wobec siebie przyjacielskie nastawienie i wzajemny szacunek. Luźne związki stanowią domenę młodych ludzi, którzy pragną żyć wedle własnych zasad, czuć się swobodnie, uniknąć pretensji czy rozczarowań, jakie pojawić się mogą w przypadku trwałej relacji, nie chcą podporządkowywać się nikomu. Dodatkowo nie mają jeszcze ustalonych życiowych priorytetów i konkretnych planów na przyszłość. Wymienia się też inne powody podjęcia tego typu układu: brak czasu na klasyczny związek, niepewność co do rodzaju uczuć, szybkie tempo życia. Luźny związek stanowić może pokłosie złych doświadczeń – nie chcąc zostać po raz kolejny skrzywdzonym, nie nawiązuje się głębszej relacji.

Jakie są korzyści luźnych związków?

Luźny związek wiąże się z licznymi korzyściami. Oprócz wsparcia emocjonalnego i relacji seksualnych możliwe jest nawiązywanie kontaktów z nowymi partnerami, przeżycie większej rozkoszy niż w dotychczasowych kontaktach intymnych, zwiększenie świadomości własnego ciała.

Tworzący luźny związek ludzie nie muszą iść na kompromis ani zmieniać się dla nikogo. Zapewnioną mają swobodę działania – robienie tego, na co się ma ochotę i z kim się chce. Mają czas na swoje hobby i samorealizację. Nie grozi im rutyna i nuda – życie erotyczne jest barwne, ponieważ mogą eksperymentować w łóżku i zaspokajać potrzeby seksualne nie z jednym partnerem. Kłótnie, o ile się zdarzają, są łatwiejsze do przezwyciężenia. Zakończenie takiej relacji wiąże się z mniejszym ryzykiem ewentualnych komplikacji negatywnie odbijających się na późniejszych stosunkach. To swoista forma asekuracji, uniknięcia trudności, jakie pojawiają się w przypadku zakończenia związków formalnych. Chroni przed roszczeniami partnera. Strony rozchodzą się bez zbędnych formalności. Partnerów nie wiąże odpowiedzialność za kredyty czy długi drugiej strony. Nie mają wspólnoty finansowej – nie planują razem wydatków, są niezależni materialnie.

Jakie są wady luźnych związków?

Mimo płynącej z luźnego związku niezależności, swobody, wolności, fascynacji, niegasnącej namiętności, taki układ nie jest pozbawiony wad. Potencjalnym minusem relacji tego typu jest brak romantycznego zaangażowania i niepewność. Stanowiący go partnerzy nie mają szans, żeby dobrze się poznać i nie wiedzą do końca, z kim są związani. Dodatkowo zniechęca brak perspektyw na wspólną przyszłość oraz presja społeczna. Luźny związek stanowić może obciążenie ze względu na panujące stereotypy. Dlatego też tworzący go ludzie powinni być pozbawieni uprzedzeń oraz odporni na płynącą z otoczenia krytykę. Taki układ uznać można za ucieczkę przed dorosłym życiem i odpowiedzialnością. Wiążą się z nim także pewne wady o formalnym charakterze. Przykładowo urodzenie dziecka, kiedy mężczyzna nie chce potwierdzić ojcostwa, wymaga jego sądowego ustalenia, w placówkach opieki zdrowotnej spotkać się można z odmową uzyskania informacji o stanie zdrowia partnera.

Zobacz film: Miłość Polaków w czasie pandemii

źródło: x-news

Bibliografia:

1. S. J. Weaver, Casual Sex and Women: Measurement and Motivational Issues, [w:] „Journal of Psychology & Human Sexuality”, 2000, 12(3), s. 23–41.

2. P. K. Jonason, Positioning the Booty-Call Relationship on the Spectrum of Relationships: Sexual but More Emotional Than One-Night Stands, [w:] „Journal of Sex Research”, 2011, 48(5), s. 486–495.

3. J. J. Lehmiller, Sex Differences in Approaching Friends with Benefits Relationships, [w:] „Journal of Sex Research”, 2011, 48(2–3), s. 275–284.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
9
Polecamy
Otwarty związek – czy to w ogóle ma szansę się udać?
Otwarty związek – czy to w ogóle ma szansę się udać? Dzień Dobry TVN
Co musisz wiedzieć, decydując się na situationship?
Co musisz wiedzieć, decydując się na situationship? Dzień Dobry TVN
Seks bez zobowiązań – przyznaje się do niego coraz więcej kobiet
Seks bez zobowiązań – przyznaje się do niego coraz więcej kobiet TVN zdrowie
Toksyczna miłość - jak rozpoznać toksyczny związek i jak się z niego uwolnić
Toksyczna miłość - jak rozpoznać toksyczny związek i jak się z niego uwolnić TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby