Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest erytrol? Jego wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest erytrol? Jego wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie

słodzik

Fot.: MamaMiaPL / Getty Images

Erytrol jest polialkoholem, który wykorzystuje się jako substancję słodzącą. Ma zerowy indeks glikemiczny i mniej kalorii od cukru, a przy tym przyjemny smak. Może być wykorzystywany do słodzenia napojów, ale również do pieczenia.

Erytrol został dopuszczony do obrotu w Europie w 2006 r. i jak każda nowość stał się przedmiotem licznych dyskusji. Niektóre środowiska podejrzewały, że może być szkodliwy, jednak opierając się na dzisiejszym stanie wiedzy naukowej, można przypuszczać, że jest jednym ze zdrowszych zamienników cukru.

Co to jest erytrol?

Erytrol to związek chemiczny, który zalicza się do grupy alkoholi, a konkretnie – do cukroli. Z tego względu charakteryzuje go słodki smak, dzięki czemu jest on stosunkowo zdrową substancją słodzącą.

Erytrol i jego właściwości

W porównaniu do innych popularnych substancji słodzących z grupy alkoholi, takich jak sorbitol, mannitol czy ksylitol, odkrycie erytrolu okazało się być przełomowe. Przede wszystkim w przeciwieństwie do wymienionych substancji nie fermentuje on w jelitach, dzięki czemu nie wywołuje wzdęć, biegunek ani innych dolegliwości układu pokarmowego. Podczas gdy większość słodzików wywołuje je już przy dawce 20 g, to większość ludzi może zjeść nawet 80 g erytrolu bez żadnych konsekwencji.

Więcej: Erytrytol – kalorie, właściwości, szkodliwość, erytrytol a ksylitol i stewia

Ponadto ma on zerowy indeks glikemiczny, co oznacza, że w ogóle nie podnosi poziomu cukru we krwi. Dlatego jest polecany diabetykom i osobom odchudzającym się, które nie potrafią zrezygnować z potraw o słodkim smaku. Przy okazji erytrol dostarcza także bardzo niewiele kalorii – 1g to maksymalnie 0,4 kcal, podczas gdy cukier zawiera 10 razy tyle.

Erytrol dobrze wpływa na stan jamy ustnej, hamując rozwój bakterii i zmniejszając płytkę nazębną.

Czy erytrol to cukier?

Choć erytrol ma słodki smak, to nie jest to cukier, lecz alkohol. Właśnie odmiennej budowie chemicznej zawdzięcza on swoje właściwości, które sprawiają, że jest mniej szkodliwy, kaloryczny i ma niższy indeks glikemiczny niż cukier, miód czy ksylitol.

Jaki smak na erytrol?

Słodkość erytrolu wynosi około 70–80% słodkości sacharozy, czyli zwykłego cukru. W porównaniu z innymi zamiennikami cukru jest więc bardzo smaczny i nadaje się do słodzenia napojów, deserów lub do pieczenia.

Czy erytrol jest szkodliwy?

Wbrew wielu opiniom pojawiającym się w internecie badania naukowe wykazały, że erytrol nie jest szkodliwy. 90% tej substancji zostaje wydalone wraz z moczem i nie wchłania się do organizmu, a do jelita przechodzi tylko 10%. Z tego względu ma bardzo mały wpływ na ciało człowieka.

Jednak, jak wszystkie sztuczne słodziki, erytrol spożywany w nadmiarze może wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale dochodzi do tego po przyjęciu dużo wyższej dawki niż w przypadku popularnego ksylitolu.

Erytrol z pewnością jest bezpieczniejszą substancją słodzącą niż aspartam czy acesulfam, które mogą uczulać i ze względu na niespójne wyniki badań odnośnie ich bezpieczeństwa, są przez wielu napiętnowane jako szkodliwe.

Czy erytrol nadaje się do pieczenia?

Erytrol może być wykorzystywany również do pieczenia, należy jednak pamiętać, że jego smak jest o 20% mniej słodki niż cukru oraz że przyjmowany w ilościach powyżej 50 g na dobę może wywołać dolegliwości jelitowe.

Erytrol czy ksylitol

Przed wprowadzeniem na rynek erytrolu dużym uznaniem cieszył się ksylitol – cukrol otrzymywany z drewna brzozy. Jego indeks glikemiczny wynoszący zaledwie 8 oraz właściwości przeciwbakteryjne i oczyszczające zęby z płytki nazębnej sprawiły, że przez wiele lat był uważany za najzdrowszy zamiennik cukru. Jednak w świetle najnowszych badań erytrol jest substancją o jeszcze lepszych właściwościach od ksylitolu – nie tylko ma jeszcze niższy indeks glikemiczny, ale również wywołuje mniejsze podrażnienia przewodu pokarmowego.

Polecamy: Negatywne skutki jedzenia słodyczy

Erytrol jako dodatek do żywności

Erytrol został uznany za zupełnie bezpieczny dodatek do żywności i jest często używany jako substancja słodząca w dietetycznych galaretkach, dżemach, słodyczach i czekoladach, a czasem również jako dodatek do napojów. Wykorzystywany jest również jako wzmacniacz smaku, produkt zagęszczający i stabilizujący kolor produktów spożywczych. Oznaczany jest jako E968.

Erytrol w kosmetyce

Erytrol jest też stosowany w kosmetyce jako bezpieczna substancja słodząca. Ponadto bywa składnikiem past do zębów dla dzieci.

Czy erytrol może być stosowany u dzieci?

Znalezienie odpowiedniego zamiennika cukru dla małych dzieci bywa nie lada wyzwaniem. Nadużywanie miodu może sprzyjać alergiom, a ksylitol często daje u nich efekty przeczyszczające. Wykazano jednak, że erytrol, stosowany w dawce do 15 g na dobę, może być bezpiecznie stosowany już u dzieci w wieku 4 lat.

Erytrol – gdzie go kupić i ile kosztuje?

Erytrol jest wiele droższy od cukru i nie tak łatwo dostępny. Najłatwiej znaleźć go w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić z internetu. Kilogramowe opakowanie tego zastępnika cukru kosztuje około 15–20 zł.

Zobacz film: Czy sztuczne słodziki są obojętne dla zdrowia? Źródło: Wiem, co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
11
Polecamy
Erytrytol – kalorie, właściwości, szkodliwość, erytrytol a ksylitol i stewia
Erytrytol – kalorie, właściwości, szkodliwość, erytrytol a ksylitol i stewia TVN zdrowie
Cukier czy słodzik?
Porównanie słodzików i cukru, wybór substancji słodzącej
Cukier czy słodzik? Porównanie słodzików i cukru, wybór substancji słodzącej TVN zdrowie
Stewia - zdrowa alternatywa dla cukru.
Stewia - właściwości i jak jej używać?
Stewia - zdrowa alternatywa dla cukru. Stewia - właściwości i jak jej używać? Dzień Dobry TVN
Czy słodziki są zdrowe?
Jak słodzik będzie dla Ciebie najlepszy?
Czy istnieje słodzik dla cukrzyków?
Czy słodziki są zdrowe? Jak słodzik będzie dla Ciebie najlepszy? Czy istnieje słodzik dla cukrzyków? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?