Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest DHT? Badanie DHT – wskazania, przebieg, normy. Naturalne blokery DHT
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest DHT? Badanie DHT – wskazania, przebieg, normy. Naturalne blokery DHT

próbka krwi

Fot.: Andrew Brookes / Getty Images

Badanie DHT z surowicy krwi wykonywane jest w celu określenia nadmiaru lub deficytu androgenów u przedstawicieli obu płci. U mężczyzn nadmiar DHT stwierdza się w przypadku łysienia typu androgenowego i przerostu prostaty, u kobiet przy hirsutyzmie i zaburzeniu miesiączkowania.

Pod DHT kryje się jeden z silnie działających androgenów, jakim jest dihydrotestosteron, który wykazuje 2–6 razy większą aktywność niż testosteron. Badanie DHT wskazane jest mężczyznom zmagającym się z problemem łysienia androgenowego. Nierzadko wykonuje się je także u kobiet, które cierpią na zaburzenia miesiączkowania czy zespół policystycznych jajników.

Co to jest DHT?

DHT to hormon o nazwie dihydrotestosteron (wzór sumaryczny C19H30O2), czyli aktywna forma testosteronu, która powstaje na skutek działania enzymu 5-α-reduktazy. Wydzielany jest częściowo przez jądra, jajniki i nadnercza. DHT jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania męskiego ciała. Dihydrotestosteron podczas życia płodowego wpływa na proces różnicowania zewnętrznych narządów płciowych. Na etapie dojrzewania odpowiada za wytworzenie u chłopców licznych drugorzędowych cech płciowych. W trakcie dorosłego życia dihydrotestosteron uczestniczy w tworzeniu płynu nasiennego i determinuje prawidłową masę gruczołu krokowego. Wśród innych zadań DHT wymienia się prawidłowy poziom libido, zdolność do utrzymania erekcji, wzrost sprawności układu nerwowego, regulowanie poziomu ciśnienia tętniczego krwi.

W jakim celu wykonuje się badanie DHT?

DHT to badanie wykonywane w celu określenia stężenia dihydrotestosteronu u osób, które zmagają się z bezpłodnością, trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry, hipogonadyzmem (defekt układu rozrodczego objawiający się dysfunkcją gonad, tj. kobiecych jajników lub męskich jąder, które nie produkują hormonów ani gamet, czyli odpowiednio jaj i plemników).

Dodatkowo, w przypadku mężczyzn, badanie DHT wskazane jest w diagnostyce łysienia typu androgenowego (charakterystyczny typ łysienia obejmujący początkowo skronie, a następnie także czubek głowy), podejrzenia nowotworu jąder i kontroli terapii lekami hamującymi aktywność 5-alfa-reduktazy, które stosowane są przeważnie w terapii nowotworu prostaty.

Badanie DHT u kobiet przeprowadza się w sytuacji występowania zaburzeń miesiączkowania, podejrzenia zespołu policystycznych jajników, wrodzonego przerostu nadnerczy, guzów nadnerczy oraz hirsutyzmu, czyli występowania nadmiernego owłosienia typu męskiego, które zlokalizowane jest w obrębie twarzy, klatki piersiowej, brzuchu, okolicy sromu, odcinku krzyżowym. Dodatkowo wykorzystywane jest do kontroli przebiegu androgenowej terapii zastępczej.

Z kolei w populacji dzieci oznaczenia DHT dokonuje się w sytuacji zjawiska niejednoznaczności płci, czyli zaburzeń rozwoju seksualnego.

Badanie DHT – wiadomości ogólne

Badanie DHT kosztuje około 50 zł. Nie wymaga od chorego żadnego specjalnego przygotowania. Nie ma nawet konieczności bycia na czczo. Wskazane jest na około 30 minut przed badaniem wypicie szklanki niegazowanej wody lub gorzkiej herbaty. DHT to badanie z krwi. Materiał stanowi krew żylna pobrana przeważnie z żyły łokciowej. Czas oczekiwania na wynik wynosi średnio kilka dni roboczych.

Z czego składa się krew? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Badanie DHT – interpretacja wyników

Poziom DHT w badaniu jest odrębnie analizowany dla kobiet i mężczyzn. Norma dihydrotestosteronu u mężczyzn wynosi 250–750 ng/l. W przypadku kobiet wyniki analizuje się także biorąc pod uwagę czas przed i po menopauzie. W związku z tym norma DHT u kobiet przed menopauzą wynosi 25–350 ng/l, a znajdujących się w okresie pomenopauzalnym: 10–180 ng/l. W zdecydowanej większości przypadków nieprawidłowy wynik badania DHT dotyczy jego nadmiernej ilości.

Czym są naturalne blokery DHT?

Naturalne blokery DHT to substancje, które są w stanie ograniczyć wzrost DHT i zmniejszyć aktywność enzymu 5-alfa reduktazy. Mogą być stosowane wewnętrznie (jako składnik suplementów diety mających przeważnie postać tabletki) lub – w przypadku łysienia typu męskiego – zewnętrznie w formie wcierek, szamponów czy ampułek.

Wybrane blokery DHT naturalnego pochodzenia:

  • lizyna – organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy aminokwasów białkowych i aminokwasów niezbędnych, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować, w związku z czym musi być dostarczany razem z dietą. Niedobór lizyny objawia się rozdrażnieniem, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci;
  • biotyna – zwana też witaminą B7 lub H, organiczny związek chemiczny z grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jej naturalne źródła stanowią m.in. orzechy włoskie i ziemne żółtko jaj, wątroba, migdały, kraby, sardynki, brązowy ryż, marchew, pomidory. Wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry i włosów, w tym poprawia metabolizm mieszka włosowego;
  • kwas azelainowy – organiczny związek chemiczny z grupy kwasów dikarboksylowych, który zmniejsza aktywność DHT, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne;
  • Inne – np. wierzbownica drobnokwiatowa, aloes, zielona herbata, pokrzywa zwyczajna, wyciąg z kory śliwy afrykańskiej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
3
Polecamy
SHBG – badanie, norma, wpływ na poczęcie
SHBG – badanie, norma, wpływ na poczęcie TVN zdrowie
Androstendion – badanie i normy.
Co oznacza podwyższony androstendion? 
Androstendion – badanie i normy. Co oznacza podwyższony androstendion?  TVN zdrowie
Pierwszorzędowe cechy płciowe – gonady i ich znaczenie dla organizmu
Pierwszorzędowe cechy płciowe – gonady i ich znaczenie dla organizmu Dzień Dobry TVN
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?