Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest badanie histopatologiczne? Czas oczekiwania na wyniki
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest badanie histopatologiczne? Czas oczekiwania na wyniki

NAN

Fot: karakedi35 / stock.adobe.com

Badanie histopatologiczne można wykonać na dowolnym wycinku skóry lub błony śluzowej pobranej z chorego miejsca. Po poronieniu wykonuje się badanie tkanek wydobytych przy łyżeczkowaniu, dzięki czemu można określić przyczynę utraty ciąży.

Badanie histopatologiczne szyjki macicy jest istotnym elementem diagnostyki raka i pozwala go wykryć na dość wczesnym etapie. Wskazaniem do jego wykonania są nieprawidłowe wyniki cytologii i trudno gojące się nadżerki. Wycinki do badania pobiera się również z innych miejsc organizmu.

Co to jest badanie histopatologiczne?

Badanie histopatologiczne polega na uważnym oglądaniu pod mikroskopem wycinka skóry lub błon śluzowych. Aby pobrać taki wycinek, wykonuje się biopsję skóry – czasami zabieg ten przeprowadza się podczas zabiegu (łyżeczkowanie po poronieniu, usuwanie podejrzanych zmian skórnych). Można ją także wykonać niezależnie i wówczas najczęściej podaje znieczulenie miejscowe.

Pobrany wycinek jest preparowany, a następnie oglądany pod mikroskopem przez specjalistę patologa, który poszukuje w nim nieprawidłowości – komórek nowotworowych, komórek o nieprawidłowym kształcie, zwłóknień, naczyń krwionośnych i wszelkich innych podejrzanych zmian w obrębie tkanki.

Można wykonać na przykład badanie histopatologiczne znamion, jelita grubego, żołądka czy skóry głowy. Każde z nich odbywa się na takiej samej zasadzie, jedynie podczas biopsji może być konieczne zastosowanie innego rodzaju znieczulenia.

Badanie histopatologiczne szyjki macicy

Badanie histopatologiczne szyjki macicy wykonuje się, gdy pojawiają się na niej trudno gojące się, nawracające nadżerki lub przy nieprawidłowościach w cytologii. Jest ono bardzo ważnym elementem diagnostycznym w chorobach nowotworowych i pozwala na wczesne wykrycie zmian w szyjce macicy. Nawet w przypadku istniejących już guzów ma ono duże znaczenie, ponieważ umożliwia ocenę ich rodzaju i złośliwości.

Zobacz też: Konizacja szyjki macicy - wskazania, zabieg, gojenie

Badanie histopatologiczne po poronieniu – badanie po łyżeczkowaniu i badanie łożyska

Jeżeli dojdzie do poronienia z nieznanych przyczyny, szczególnie jeśli wystąpi ono po 8 tygodniu ciąży lub nie jest to pierwsze poronienie kobiety, wykonuje się badanie histopatologiczne, które umożliwi poznanie przyczyn utraty ciąży. Jeżeli szpital, w którym leży kobieta po łyżeczkowaniu, nie wykona takich badań, można z niego wypożyczyć zabezpieczone preparaty i przesłać je do laboratorium genetycznego.

Ile kosztuje badanie histopatologiczne płodu i czy warto jest wykonywać?

Podstawowe badanie histopatologiczne płodu wykonuje się w szpitalu, aby potwierdzić, że zabieg łyżeczkowania został wykonany prawidłowo oraz wykluczyć, że jego przyczyną jest nowotwór. W przypadku starszej ciąży konieczne jest także określenie płci płodu, aby szpital mógł wydać rodzicom kartę zgonu dziecka.

Bardziej szczegółowe badania genetyczne można wykonać prywatnie, ale są one stosunkowo drogie – ich cena w zależności od ilości schorzeń, które wykrywają, wynosi od 800 do 1500 zł. Polecane są osobom, które przeszły kilka poronień i nie wykryto ich przyczyny.

Podstawowe badanie histopatologiczne warto wykonać, ponieważ często pomaga rodzicom uporać się z wiadomością o utracie ciąży – świadomość, że ich dziecko mogłoby być ciężko lub nieuleczalnie chore sprawia, że łatwiej zaakceptować jego odejście. Ponadto jest ono konieczne dla podjęcia dalszych kroków przez lekarza.

Poszerzony pakiet badań genetycznych zazwyczaj może dostarczyć dodatkowych informacji odnośnie planowanie ciąży, jednak ze względów psychologicznych nie zawsze jest zalecany – świadomość, że istnieje, nawet niewielka, możliwość wystąpienia aberracji genetycznych u dziecka może negatywnie wpływać na stan psychiczny matki.

Badanie histopatologiczne znamion

Ze względu na profilaktykę raka skóry każde wycinane znamię poddaje się badaniu histopatologicznemu. Jest to standardowa procedura i nie należy wpadać w panikę, gdy lekarz usuwający znamiona zleci takie badanie.

Badanie histopatologiczne żołądka i jelita grubego

Badania histopatologiczne żołądka lub jelita grubego wykonuje się w przypadku przedłużających się zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Oczekując na wyniki, należy zachować spokój i pamiętać, że ten rodzaj badania nie służy wyłącznie do wykrywania zmian nowotworów. W przypadku żołądka badanie to może potwierdzić wrzody lub zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Natomiast pobranie wycinków z jelita może pomóc w diagnozie zapaleń jelita i chorób autoimmunologicznych – celiakii, choroby Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Ile się czeka na wynik badania histopatologicznego?

Oczekiwanie na wynik badania histopatologicznego może być bardzo trudne i stresujące dla osób zastanawiających się, czy zachorowały na nowotwór. Należy jednak pamiętać, że badania takie wykonuje się profilaktycznie w przypadku najmniejszej szansy, że doszło zachorowania na tę groźną chorobę, a nie po to by ją potwierdzić.

Na wynik badania czeka się 1–6 tygodni, a o szczegóły należy pytać podczas biopsji.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
25
Polecamy
USG narządów rodnych.
Co wykrywa?
O badaniach kobiet i mężczyzn
USG narządów rodnych. Co wykrywa? O badaniach kobiet i mężczyzn Dzień Dobry TVN
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka?
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka? Dzień Dobry TVN
Badanie histopatologiczne - konieczne do określenia zmian chorobowych
Badanie histopatologiczne - konieczne do określenia zmian chorobowych TVN zdrowie
Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu
Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?