Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co stosować na ropiejące oczy u dziecka? Domowe sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Co stosować na ropiejące oczy u dziecka? Domowe sposoby

noworodek

Fot: YDL / gettyimages.com

Ropiejące oczko u niemowlaka lub starszego dziecka najczęściej jest spowodowane zapaleniem spojówek. Może być to także objaw, który towarzyszy przeziębieniu lub infekcji górnych dróg oddechowych. Ropienie oczu u dziecka nigdy nie powinno być bagatelizowane.

Ropienie oczu u dziecka to częsta dolegliwość, która może pojawić się już w okresie noworodkowym. Zwykle wzbudza niepokój rodziców. W większości przypadków problem ten nie oznacza poważnej choroby, jednak zawsze warto skonsultować go z pediatrą lub okulistą dziecięcym. Ropnej wydzielinie może towarzyszyć przekrwienie spojówek, zaczerwienienie, nadmierne łzawienie, pieczenie, świąd, mrużenie powiek oraz nadwrażliwość na światło. Duże znaczenie w powrocie do zdrowia ma odpowiednia pielęgnacja. Można wypróbować także domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka.

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny problemu

Ropiejące oczy u dziecka mogą pojawić się w każdym okresie życia malucha. Przyczyn problemu jest wiele. Ropna wydzielina świadczy o tym, że doszło do procesu zapalnego. W podrażnionym miejscu gromadzą się białe krwinki, patogeny i składniki osocza krwi. Zaropiałe oczy u dziecka można zaobserwować najczęściej tuż po przebudzeniu, ponieważ podczas snu maluch nie mruga, a tym samym nie oczyszcza oka. Najwięcej wydzieliny gromadzi się w kącikach oczu.

Ropiejące oczko u noworodka jest wynikiem podrażnienia spojówek po zabiegu Credego. Jest to obowiązkowa procedura przeprowadzana 2 godziny po porodzie, której celem jest zapobieganie rzężączkowemu zapaleniu spojówek. Dziecku kropi się oczy azotanem srebra lub maścią erytromycynową.

Ropienie oczu u niemowląt i starszych dzieci może być spowodowane:

  • urazem mechanicznym;
  • ciałem obcym w oku;
  • reakcją alergiczną;
  • zablokowaniem kanału łzowego.

Może być to także objaw towarzyszący infekcji górnych dróg oddechowych i przeziębieniu. Wówczas jednocześnie pojawia się ropienie oczu, katar i kaszel u dziecka.

Ropiejące oczy u dziecka a ząbkowanie

Wielu rodziców zastanawia się, czy istnieje zależność między ropiejącymi oczami u dziecka a ząbkowaniem. Ropna wydzielina to rzadki objaw, który pojawia się wtedy, gdy wyrzynaniu się zębów towarzyszy stan zapalny, gorączka i katar. Warto jednak skonsultować problem z lekarzem, ponieważ może okazać się, że ropiejące oczko u niemowlaka jest wynikiem infekcji.

Czym przemywać ropiejące oczko u niemowlaka i dziecka?

Kiedy dziecku ropieją oczy, duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja, dzięki której oko zostanie oczyszczone z wydzieliny zawierającej zanieczyszczenia i drobnoustroje oraz zaburzającej widzenie. Przemywanie przyspiesza ponadto proces leczenia i łagodzi uciążliwe objawy (pieczenie, świąd, obrzęk, ból).

Ropiejące oko u niemowlaka i starszego dziecka można przemywać jałowym wacikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej (można ją kupić w aptece bez recepty). Aby uniknąć przeniesienia zanieczyszczeń i drobnoustrojów, czynność tę należy wykonywać w kierunku od skroni do noska. Na każde oko trzeba użyć osobnego wacika.

Do przemywania zaropiałego oka u dziecka można użyć także przegotowanej wody, rumianku, czarnej herbaty lub ziela świetlika. Napar powinien być słaby i przestudzony. Należy nasączyć nim jałowy wacik lub kawałek gazy i delikatnie przetrzeć oko w kierunku wewnętrznego kącika. Te domowe sposoby na ropiejące oczko u dziecka najlepiej stosować tuż po przebudzeniu oraz gdy zbierze się duża ilość wydzieliny w ciągu dnia.

Domowe sposoby na ropiejące oko u dziecka, które jest spowodowane niedrożnością kanalików łzowych, to wykonywanie kilkakrotnie w ciągu dnia masażu Criglera. Polega on na przyłożeniu palca nad wewnętrznym kącikiem oka i lekkim uciśnięciu. Palec należy stopniowo przesuwać w dół. Czynność ta ułatwia odprowadzanie zalegającej wydzieliny i zmniejsza ryzyko wytworzenia się stanu zapalnego.

Co na ropiejące oczy u dziecka można stosować?

Jeżeli domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka okażą się nieskuteczne, ropnej wydzielinie towarzyszą inne objawy lub dolegliwości nasilają się, należy udać się do lekarza. Specjalista zbada narząd wzroku i ustali przyczynę nieprawidłowości. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się stosowanie kropli, maści z antybiotykiem lub preparatów przeciwalergicznych. Leczenie jest ważne, a jego zaniechanie może spowodować powikłania.

Kiedy dziecku ropieje oko, można stosować nawilżające krople do oczu, np. preparaty typu sztuczne łzy. Mimo że są one dostępne bez recepty, lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli ropiejące oczko u niemowlaka lub starszego dziecka jest wynikiem zablokowania kanalików łzowych, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu. Polega on na rozszerzeniu kanalika, wprowadzeniu do niego specjalnej sondy i przepłukaniu go roztworem z soli fizjologicznej. Zwykle wystarcza wykonanie go jeden raz. U większości niemowląt problem ten ustępuje samoistnie, zanim ukończą pierwszy rok życia.

Zobacz film: Jak zbudowane jest oko?

x-news

Bibliografia:

1. Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Profilaktyka oraz postępowanie w przypadku zakażeń okołoporodowych narządu wzroku u noworodków 2017, https://pto.com.pl/storage/guidelines/33/5132ab0893fd35ebad1d0cc7897ca16c.pdf, [dostęp: 13.09.2019].

2. M. Mielczarek, Choroby zapalne spojówek, [w:] „Medycyna Rodzinna”, 2005, nr 2, s. 40–49.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
5
Polecamy
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka?
Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki TVN zdrowie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Co powodować może łzawienie oczu u niemowlaka?
Co powodować może łzawienie oczu u niemowlaka? TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?