Co robią stopy? Przede wszystkim to na nich spoczywa cały ciężar naszego ciała. Dzięki nim nie tylko możemy się poruszać, ale także utrzymujemy prawidłową postawę ciała. Ale na tym nie koniec! Ich wygląd oraz ewentualne zmiany, które się na nich pojawiają mogą sugerować, że w organizmie zaczyna się coś niepokojącego.
"Czytaniem" stóp zajmuje się refleksologia (nazywana też terapią "zonową"). To alternatywna metoda leczenia. Polega ona na "chodzeniu" kciukiem i palcami z jednostajną siłą i zmiennym kątem ucisku po konkretnych punktów, które znajdują się na stopach, dłoniach i twarzy. W ocenie jej zwolenników w ten sposób można nie tylko rozpoznawać różne dolegliwości, ale także je leczyć.
Jakie dolegliwości można "wyczytać" ze stóp?
Sygnałem, że z organizmem dzieje się coś złego jest ból, który pojawia się podczas ucisku. O problemach ze zdrowiem może świadczyć zmiana koloru skóry. Skóra na stopie nie może być też zbyt miękka ani zbyt twarda. Sygnałem ostrzegawczym jest także nadmierna potliwość stóp. Na tym jednak nie koniec:
- białe i pomarszczone, jak po kąpieli, palce stóp mogą sugerować problemy z ciśnieniem;
- narastająca skóra nad paznokciami - świadczy o chorych zatokach, jeśli skóra narasta nad piątym palcem można podejrzewać problemy z układem moczowym;
- wrastający paznokieć na paluchu od strony zewnętrznej – świadczy o problemach ze śledzioną i trzustką, jeśli paznokieć wrasta od strony wewnętrznej – najprawdopodobniej choruje wątroba;
- na końcówkach palców znajdują się strefy odpowiedzialne za działanie układu oddechowego. Jeśli są bardzo delikatne może to świadczyć o chorobie.
- na prawej stopie, tuż pod palcami, znajduje się refleks prawego płuca, a na lewej - lewego płuca i serca - ból w tym miejscu może sugerować problemy z sercem lub zmiany w płucach;
- wewnętrzna strona stóp to część odpowiedzialna za przełyk, natomiast zewnętrzna przypisana jest barkom i ramionom. Ta część stopy odpowiada także za układ pokarmowy. Jeśli choruje mogą się tam pojawić nagniotki (odciski).
- pękająca skóra na piętach może sugerować zaburzenia hormonalne, np.: problemy z tarczycą lub układem rozrodczym.
Co to jest refleksologia?
Refleksologia zakłada, że ludzkie ciało jest podzielone na 5 stref - zon (refleksów). Jeśli dany organ występuje w jednej lub dwóch zonach, zakłada się, że jego odpowiednik znajduje się także na stopach. Dlatego też refleksologia uważa, że uciskając poszczególne miejsca na stopach, wpływa się pozytywnie na działanie danego organu.
Osoby, które zdecydują się na wizytę u refleksologa muszą mieć na uwadze, że nie jest on lekarzem. Tym samym nie może postawić diagnozy ani przepisać leków. Nie zmienia to jednak faktu, że specjaliści w tej dziedzinie potrafią wychwycić i odczytać obecne na stopach anomalie, wskazać przyczynę problemu, a także w razie potrzeby skierować do lekarza.
Uciski wykonywane przez refleksologa mają pomóc odzyskać ciału równowagę, poprawić przepływ krwi czy limfy. Dzięki zabiegom można się wyciszyć, pozbyć uporczywego bólu. Zabiegi refleksologii są metodą bezinwazyjną i w żadnym wypadku nie mogą zaszkodzić a ze względu na swoją uniwersalność mogą być stosowane w każdych warunkach wymagających naszej interwencji.
Zobacz film i dowiedz się, jakie problemy ze zdrowiem można wyczytać ze... stóp: