Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co robić, gdy wystąpią drgawki u dziecka? Przyczyny i postępowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Co robić, gdy wystąpią drgawki u dziecka? Przyczyny i postępowanie

juliadu/Getty Images

Drgawki u dzieci są najczęściej spowodowane podwyższoną temperaturą w przebiegu ostrych infekcji. Ich pojawienie się nie ma związku z chorobami neurologicznymi lub zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego. Natomiast drgawki bez gorączki mogą być objawem epilepsji.

Drgawki, inaczej określane jako konwulsje, to skurcze mięśni szkieletowych, które są mimowolne, nagłe, krótkie, rytmiczne i następujące po sobie w krótkich odstępach czasu. Często towarzyszy im utrata przytomności lub wymioty. Bezpośrednio po ataku dziecko jest senne i osłabione. Drgawki u dziecka są wynikiem wyładowań bioelektrycznych w mózgu, które powstały pod wpływem jakiegoś czynnika – najczęściej gorączki lub epilepsji.

Drgawki gorączkowe u dzieci

Drgawki gorączkowe u dziecka to objaw, który może pojawić się, gdy temperatura ciała przekracza 39℃, a także, kiedy tempo jej wzrostu jest szybkie. Problem ten dotyczy około 5% dzieci w wieku od 6 miesiąca do 5 roku życia. Najczęściej towarzyszy ostrym i silnym infekcjom górnych dróg oddechowych. Wyróżnia się:

 • drgawki gorączkowe proste – napad jest uogólniony, czyli obejmuje całe ciało, trwa krócej niż 15 minut i nie powraca w ciągu 24 godzin;
 • drgawki gorączkowe złożone – napad jest ogniskowy, co oznacza, że dotyczy tylko jednej strony ciała lub kończyny, trwa ponad 15 minut i często powraca.

Przyczyną drgawek u dzieci w przebiegu gorączki jest niedojrzałość układu nerwowego, który w ten sposób reaguje na nagły wzrost temperatury ciała. U większości pacjentów atak może wrócić przy kolejnej infekcji. Do czynników ryzyka ponownego wystąpienia drgawek przy gorączce u dziecka zalicza się:

 • występowanie drgawek gorączkowych u członków najbliższej rodziny,
 • wystąpienie drgawek gorączkowych w okresie niemowlęcym,
 • pojawienie się drgawek przy niezbyt wysokiej gorączce,
 • częste infekcje.

Jak wyglądają drgawki gorączkowe u dzieci?

Drgawki przy gorączce, które mają charakter uogólniony, powodują, że dziecko sztywnieje, pręży się, a także zaczyna rytmicznie i mimowolnie poruszać wszystkimi kończynami. Dochodzi także do krótkotrwałej utraty przytomności i problemów z oddychaniem. Po zakończeniu napadu dziecko jest osłabione i ospałe. Może także wymiotować.

Złożone drgawki gorączkowe u dzieci różnią się od prostych tym, że mimowolne skurcze mięśni mogą dotyczyć tylko jednej kończyny. Trwają zdecydowanie dłużej i mogą powrócić w ciągu 24 godzin. Ich wystąpienie wymaga konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia badań diagnostycznych, ponieważ u dzieci, które je przeszły, istnieje wyższe ryzyko wystąpienia padaczki.

Zobacz film i dowiedz się jak prawidłowo mierzyć temperaturę u dziecka:

Zobacz film: Jak prawidłowo mierzyć temperaturę? Źródło: Zdrowie

Drgawki gorączkowe u dzieci same w sobie nie są bezpośrednim zagrożeniem życia. W ich przebiegu jednak może dojść do zatrzymania oddechu, powstania urazu głowy lub innych części ciała. Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy przy drgawkach pozwala uniknąć groźnych powikłań.

Czytaj także: Skąd bierze się padaczka i jak skutecznie ją leczyć?

Drgawki gorączkowe u dzieci – postępowanie i pierwsza pomoc

Postępowanie przy drgawkach gorączkowych u dzieci wygląda następująco:

 • należy zachować spokój;
 • dziecko trzeba trzymać luźno na rękach lub położyć na miękkim podłożu, aby uniknąć urazu. Należy także usunąć z otoczenia niebezpieczne przedmioty;
 • głowę dziecka należy ułożyć na boku, aby zapobiec zachłyśnięciu śliną;
 • konieczne jest sprawdzenie drożności dróg oddechowych (jeżeli nie należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej);
 • jeżeli drgawki gorączkowe wystąpiły po raz pierwszy lub trwają dłużej niż 5 minut, należy wezwać pogotowie.

Dziecku w czasie ataku drgawek nie wolno wkładać niczego do ust ani podawać napojów i pokarmów. Nie należy także na siłę unieruchamiać jego ciała. Po napadzie dziecko bywa senne – można pozwolić mu zasnąć, jednak trzeba kontrolować jego stan. W tym momencie należy podać lek przeciwgorączkowy (jeżeli nie został podany wcześniej).

Drgawki u dziecka bez gorączki

Drgawki u dziecka bez gorączki mogą być spowodowane epilepsją (padaczką). Jest to grupa przewlekłych schorzeń neurologicznych, która charakteryzuje się występowaniem napadów padaczkowych, mogących przebiegać z drgawkami. Przyczyną są gwałtowne, nadmierne i nieprawidłowe wyładowania bioelektryczne w komórkach nerwowych, które powstają na skutek zaburzeń genetycznych, wad rozwojowych, zaburzeń metabolicznych, a także urazów i guzów mózgu.

Padaczka jest chorobą nieuleczalną, jednak w większości przypadków napady drgawek u dzieci można kontrolować przy pomocy leków. Schorzenie dotyka 1% populacji na świecie. Aby rozpoznać epilepsję, konieczne jest wykonanie badania elektroencefalograficznego (EEG), które polega na zobrazowaniu aktywności mózgu. U dzieci wykonuje się je zazwyczaj podczas snu.

Postępowanie i pierwsza pomoc przy drgawkach bez gorączki są podobne jak w przypadku drgawek gorączkowych. Należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka, monitorować jego oddech i powiadomić pogotowie ratunkowe.

Bibliografia:

1E. Rycharska-Łoś, M. Czerwionka-Szaflarska, Gorączka u dzieci i jej farmakoterapia, [w:] „Pediatria Polska”, Vol. 85, 2010, str. 156–164.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
6
Polecamy
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka?
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka?
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Padaczka – co to jest i jak udzielić pierwszej pomocy w czasie napadu?
Padaczka – co to jest i jak udzielić pierwszej pomocy w czasie napadu? TVN zdrowie
Drgawki - gorączkowe, podczas snu, po alkoholu.
Przyczyny i leczenie
Drgawki - gorączkowe, podczas snu, po alkoholu. Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?