Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co pyli w sierpniu? Jakie pyłki roślin powodują alergię wziewną w sierpniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Co pyli w sierpniu? Jakie pyłki roślin powodują alergię wziewną w sierpniu?

uśmiechnięte dzieci z mama na polanie

Fot. Imgorthand / Getty Images

Sierpień to czas, kiedy odnotowuje się w powietrzu wysokie stężenie pyłków bylicy i pokrzywy. Objawy alergii odczuwają też osoby uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium i Alternaria. Pylenie w sierpniu jest zatem ciężkie dla alergików.

Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych pylenie w sierpniu w dużym stopniu zauważa się ze strony chwastów i grzybów pleśniowych. Coraz słabiej na szczęście uczulają pyłki traw, będące przyczyną najsilniejszych objawów alergii. Sierpień to czas, kiedy alergicy w sposób szczególny powinni chronić się przed działaniem alergenów wziewnych i łagodzić uciążliwe objawy uczulenia. W tym celu najlepiej udać się do alergologa, który ustali odpowiednią farmakoterapię.

Co pyli w sierpniu?

Sierpień jest zbliżony do lipca, biorąc pod uwagę występowanie pyłków w powietrzu. W kalendarzu pylenia na sierpień duży udział mają zarodniki grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium i Alternaria. Reakcje alergiczne wywołane przez Cladosporium utrzymywać się mogą od pierwszej połowy kwietnia do końca października. Z kolei Alternaria uczula od pierwszych dni maja do połowy października. Pogoda występująca w sierpniu sprzyja rozwojowi grzybów mikroskopowych. W sierpniu nie dość, że na wysokim poziomie utrzymuje się temperatura powietrza, to także stosunkowo często występuje deszcz. Ciepło i wilgoć to idealne środowisko dla grzybów.

Trawy pylą od drugiej połowy kwietnia do pierwszych tygodni października. Największe stężenie ich pyłków stwierdza się od końca maja do pierwszej połowy lipca. Od końca lipca w powietrzu występuje średnie stężenie alergenów traw, które spada do niskiego stopnia w sierpniu. Mimo niewielkiej ilości pyłków trawy są bardzo silnym alergenem i nawet kilkugodzinna ekspozycja na ich alergeny w sierpniu może powodować objawy uczulenia, takie jak kaszel, kichanie, katar sienny, swędzenie i łzawienie oczu. Zdarza się, że na przełomie sierpnia i września następuje wzrost stężenia pyłków traw, za co odpowiadają sprzyjające warunki pogodowe.

PolecamyDlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko?

Pylenie chwastów w sierpniu

Pylą w sierpniu także chwasty. Pierwszym z nich jest pokrzywa, której okres pylenia trwa od początku maja do drugiej połowy września. Największe stężenie alergenów pokrzywy występuje od czerwca do pierwszych dni sierpnia. Mimo powszechnego występowania pokrzywy i dość długiego czasu jej pylenia roślina ta nie uczula często. Alergię w sierpniu wywołuje intensywnie pyląca komosa, której okres kwitnienia przypada od końca czerwca do października. Kolejnym chwastem pylącym przez sierpień jest szczaw, którego okres kwitnienia zaczyna się pod koniec kwietnia. Objawy alergii na szczaw są najbardziej odczuwane w maju i czerwcu.

Chwastami pylącymi w sierpniu są również babka szerokolistna i lancetowata. Rośliny te uczulają przez okres kwiecień–wrzesień. W sierpniu odczuwane są objawy alergii wywołanej przez pomurnik. Roślina pyli od czerwca do września. Pod koniec czerwca pylić zaczyna bylica pospolita, a jej alergeny mogą unosić się w powietrzu do drugiej połowy września. Wysokie stężenie jej pyłków stwierdza się w drugiej połowie lipca i przez cały sierpień. Niestety jest to jeden z najpowszechniej występujących w Polsce chwastów, zatem alergikom dużą trudność sprawia znalezienie miejsc, gdzie objawy alergii na bylicę pospolitą byłyby łagodniejsze.

O tym, czy można wyleczyć alergię pokarmową dowiecie się z filmu: 

Zobacz film:  Nowatorska metoda leczenia alergii pokarmowych. Źródło 36,6 

Co pyli pod koniec sierpnia?

Wraz z końcem miesiąca zaczyna pylić ambrozja, której alergeny występują w powietrzu do końca października. Na szczęście ambrozja nie stanowi częstego alergenu, a wysokie stężenie jej pyłków występują głównie w centralnej części kraju i na Pomorzu. Uczuleni na pyłek ambrozji mogą doświadczyć krzyżowych reakcji alergicznych z pyłkiem bylicy.

PolecamyJak pomóc alergikom? Czy częste sprzątanie zniszczy roztocza kurzu domowego?

Jak złagodzić konsekwencje pylenia w sierpniu?

Żeby ograniczyć negatywne konsekwencje działania alergenów, chorzy powinni stosować odpowiednio ustalone przez specjalistę środki. Przede wszystkim wskazane jest zażywanie leków antyhistaminowych, które hamują proces uwalniania histaminy produkowanej podczas kontaktu z alergenem i wywołującej reakcję uczuleniową. Dość ważne jest stosowanie preparatów łagodzących najuciążliwsze objawy alergii wziewnej, czyli nieżytu nosa oraz łzawienia i pieczenia oczu. Doskonale sprawdzą się krople do nosa, które go udrożnią i zredukują obrzęk błony śluzowej. Z kolei krople do oczu wypłuczą alergeny z powierzchni oka, przez co zmniejszą dokuczliwe objawy ze strony narządu wzroku.

Negatywne działanie pyłków można zmniejszyć, ograniczając przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w godzinach południowych i wczesnym popołudniem. Po przyjściu z dworu powinno się wziąć prysznic, by oczyścić ciało z pyłków. W ciągu dnia nie powinno się otwierać okien. Pomieszczenia zamknięte najlepiej wietrzyć późnym wieczorem lub nocą.

Niezbędnikiem alergika jest kalendarz pylenia roślin, który pokazuje kiedy i jak intensywnie pylą rośliny w każdym z czterech regionów Polski, czyli:

  • region 1 to tzw. biegun gorąca, którym jest zachodnia część Polski, uznawana za najcieplejszą. Rośliny pylą tu najszybciej;
  • region 2 to tzw. ukos ciepła, który ciągnie się od Szczecina do Przemyśla. To drugi pod względem ciepłości obszar kraju, dla którego charakterystyczne jest największe stężenie pyłków ambrozji;
  • region 3 jest określany jako chłodny i obejmuje wschód kraju i wybrzeże. O średnio 7–10 dni później zaczyna się tu sezon pylenia w porównaniu z regionem 1;
  • region 4 to tzw. bieguny zimna, czyli Suwałki i tereny południowej Polski. Przez najniższe temperatury w zimie i najdłuższe występowanie śniegu okres pylenia roślin rozpoczyna się z około 2-tygodniowym opóźnieniem w porównaniu z regionem 1.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Co pyli w lipcu?
Jakie rośliny odpowiadają za alergię wziewną w lipcu?
Co pyli w lipcu? Jakie rośliny odpowiadają za alergię wziewną w lipcu? TVN zdrowie
Pylenie – wrzesień.
Które rośliny pylą we wrześniu i powodują alergie wziewne?
Pylenie – wrzesień. Które rośliny pylą we wrześniu i powodują alergie wziewne? TVN zdrowie
Kalendarz i mapa dla alergików.
Co i kiedy pyli?
Kalendarz i mapa dla alergików. Co i kiedy pyli? Dzień Dobry TVN
Łąki kwietne – czy warto siać je pod koniec lata?
Łąki kwietne – czy warto siać je pod koniec lata? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła