Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co pyli w kwietniu? Rośliny wywołujące alergię w kwietniu
menu
Polub nas na Facebooku

Co pyli w kwietniu? Rośliny wywołujące alergię w kwietniu

Kobieta kicha stoi obok kwitnącego drzewa

Fot. bluecinema / Getty Images

Pylenie w kwietniu zauważa się zarówno ze strony traw, jak i grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium. W kwietniu objawy alergii mogą odczuć osoby uczulone na pyłki następujących drzew: grab, topola, brzoza, jesion, wierzba. W kwietniu kończy się także okres pylenia olchy i leszczyny.

Alergie wziewne stanowią często występujący rodzaj nadwrażliwości. Wraz z nadejściem wiosny w powietrzu pojawia się coraz więcej sezonowych alergenów wziewnych. W kalendarzu pylenia 2018 kwiecień jest początkiem pylenia traw i występowania zarodników grzyba pleśniowego z gatunku Cladosporium. Najbardziej intensywne pylenie w kwietniu zauważa się ze strony brzozy, jesionu i wierzby.

Jakie drzewa pylą w kwietniu? Olcha, topola

Kwiecień to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla alergika, gdyż wiosna zbiega się w czasie z nasilonym pyleniem wielu roślin. W kwietniu odnotowuje się szczególnie wysokie stężenie pyłków drzew. Warto zatem przed wyjściem z domu zastanowić się, jakie drzewa pylą w kwietniu i w razie alergii zaopatrzyć się w lek antyalergiczny.

Od początku lutego zaczyna pylić olcha. Największe stężenie pyłków tego drzewa ma miejsce od końca lutego i przez cały marzec. Olcha pyli przeważnie do początku kwietnia i wykazuje krzyżowe reakcje alergiczne z brzozą. Olcha to drzewo łatwe w obróbce, które wykorzystuje się m.in. do produkcji sklejki i budowy stępek łodzi czy jachtów. Ponadto używana jest często do zalesiania nieużytków o niskiej zawartości azotu w glebie.

Polecamy: Atak astmy? Co zrobić, żeby pojawiały się jak najrzadziej 

Pierwsza połowa kwietnia to czas intensywnego pylenia topoli. Alergeny tego drzewa występują w powietrzu od drugiej połowy marca do końca kwietnia. Topola, nawet intensywnie pyląca, nie jest poważnym alergenem, a za najbardziej uczulające uznaje się odmiany męskiej topoli. W przypadku topoli wystąpić mogą krzyżowe reakcje alergiczne z wierzbą. Charakterystyczny dla topoli biały puch, który pojawia się od kwietnia do maja, nie uczula, a jest wyłącznie nośnikiem nasion topoli. Topola w Polsce pełni rolę drzewa ozdobnego, którym zasadza się miejskie skwerki. Ponadto z topoli produkuje się papier i zapałki.

Sprawdź, jak złagodzić objawy wiosennej alergii:

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii. Źródło Dzień Dobry TVN

Wierzba i leszczyna – pylenie w kwietniu!

Wierzba to drzewo, którego apogeum kwitnienia przypada na kwiecień, a pylenie zaczyna się już pod koniec lutego. Wierzba znacznie silniej daje się we znaki mieszkańcom miast niż terenów wiejskich. Drzewo to często spotyka się w parkach i skwerach miejskich. W miastach rośnie zwykle w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Na wsiach wierzba występuje przeważnie w większych odległościach od domów.

Przełom stycznia i lutego to czas pylenia leszczyny, która nazywana jest także orzechem laskowym. Drzewo to znane jest zwłaszcza z rosnących na nim orzechów, z których uzyskuje się olej wykorzystywany w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Leszczyna pełni też funkcję rośliny ozdobnej. Największe stężenie pyłków leszczyny przypada na marzec i w znacznie mniejszej ilości występuje do pierwszej połowy kwietnia.

Co pyli w kwietniu i w maju? Drzewa

Na okres od połowy kwietnia do początku maja przypada kwitnienie grabu. Drewno z tego drzewa ze względu na odporność na ścieranie i bardzo dużą twardość jest powszechnie stosowane w różnych dziedzinach rzemiosła, m.in. do produkcji pałek perkusyjnych. Kolejnym drzewem pylącym w kwietniu jest klon, którego alergeny występują w powietrzu do połowy maja. Szczyt pylenia klonu to okres końcówki kwietnia i pierwszy tydzień maja. Klon jest rośliną miododajną, parkową i alejową, a jego sok wykorzystuje się do produkcji syropu klonowego.

Najbardziej znanym z pylenia w kwietniu drzewem jest brzoza. Brzoza zaczyna pylić na przełomie marca i kwietnia, a kończy nawet w pierwszej połowie czerwca. W zachodniej i centralnej części kraju pylenie brzozy rozpoczyna się jako pierwsze. W rejonach północno-wschodniej Polski występuje zazwyczaj z kilkudniowym opóźnieniem. Pyłek brzozy jest jednym z najbardziej uczulających w Polsce i może być powodem silnych dolegliwości chorobowych. Drzewo to najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych, stąd też niewskazane jest, żeby osoby uczulone na nie wychodziły z domu w godzinach od 12.00 do 20.00. W Polsce rośnie 7 odmian brzozy.

Wraz z początkiem kwietnia pylenie rozpoczyna dąb. Alergeny tego drzewa unoszą się w powietrzu do końca maja, a ich największe stężenie odnotowuje się przez 2 ostatnie tygodnie kwietnia i 2 pierwsze tygodnie maja. Pyli zarówno dąb szypułkowy, jak i bezszypułkowy, jednakże okres ich pylenia różni się o około 10–14 dni.

Polecamy: Kalendarz pylenia – pomocne narzędzie dla alergików. Co i kiedy pyli?

Drzewem, którego wysokie stężenie pyłków odnotowuje się w kwietniu, jest jesion. Zaczyna pylić od końca marca i kończy w połowie maja. Jesion zaliczany jest do roślin z rodziny oliwkowatych. W związku z tym osoby uczulone na jesion, planując wyjazdy do krajów śródziemnomorskich, powinny pamiętać, że okres pylenia drzew oliwkowych występuje od kwietnia do czerwca.

Kwiecień – co pyli? Trawy, zioła, grzyby

Na koniec kwietnia przypada początek pylenia traw, które kończy się dopiero jesienią na przełomie września i października. Okres od kwietnia do września to czas, na który przypada kwitnienie babki lancetowatej. Uczuleniu temu towarzyszyć może nadwrażliwość na pyłek innych roślin. Pod koniec kwietnia zaczyna pylić szczaw. Pyłki tego dość powszechnego alergenu utrzymują się w powietrzu do drugiej połowy sierpnia, a największe ich stężenie występuje przez cały maj i czerwiec.

Od początku kwietnia zaczynają pojawiać się alergeny grzyba pleśniowego z gatunku Cladosporium. Ich największe stężenie odnotowuje się na od drugiej połowy maja do początku września. Zarodniki Cladosporium utrzymują się w powietrzu w niskim stężeniu nawet do końca października. Ich rozwojowi sprzyjają wilgoć i słaba wentylacja. Objawami alergii na grzyby pleśni najczęściej jest katar sienny i astma.

Bibliografia:

1. Obtułowicz K., Alergologia, Warszawa, PZWL, 2016.

2. Majkowska-Wojciechowska B., Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce, „Alergia Astma Immunologia”, 2016, 21(1), s. 5-15.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
232
22
Polecamy
Co pyli w maju?
Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju TVN zdrowie
Co pyli w marcu?
Jakie rośliny powodują alergię wziewną na początku wiosny?
Co pyli w marcu? Jakie rośliny powodują alergię wziewną na początku wiosny? TVN zdrowie
Kalendarz i mapa dla alergików.
Co i kiedy pyli?
Kalendarz i mapa dla alergików. Co i kiedy pyli? Dzień Dobry TVN
Jodła kaukaska – w donicy, w ogrodzie.
Wymagania, uprawa, odmiany
Jodła kaukaska – w donicy, w ogrodzie. Wymagania, uprawa, odmiany Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty