Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznacza ból w dolnej części brzucha u kobiet i mężczyzn?
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznacza ból w dolnej części brzucha u kobiet i mężczyzn?

młoda kobieta skarży się nas ból brzucha.

Fot. Motortion / Getty Images

Ból w dolnej części brzucha może być spowodowany przez wiele różnych czynników, związanych z powłokami ciała albo narządami wewnętrznymi. U kobiet częstym powodem dolegliwości są schorzenia dróg rodnych, przede wszystkim – zapalenia przydatków.

Ból w dolnej części brzucha może być spowodowany przez schorzenie przewlekłe lub ostre stany, które w niektórych wypadkach wymagają nawet interwencji chirurgicznej. U kobiet częsty problem diagnostyczny stanowi różnicowanie pomiędzy zapaleniem wyrostka robaczkowego a stanem zapalnym przydatków macicy (jajnika i jajowodu) po stronie prawej.

Przyczyny powierzchownego bólu brzucha w dolnej części

Anatomicznie brzuch dzieli się na trzy warstwy. Licząc od góry, są to nadbrzusze, śródbrzusze i podbrzusze. W potocznym znaczeniu dolną częścią brzucha nazywa się jego niższą połowę – poniżej pępka.

Przyczyny bólu w dolnej części brzucha mogą wiązać się ze schorzeniami skóry, układu ruchu i układu nerwowego. Ból ma wtedy najczęściej charakter powierzchowny, objawia się nadwrażliwością na dotyk, a na powłokach widoczne są niekiedy ślady zmian zapalnych, takie jak przekrwienie, zaczerwienienie, nadmierne ucieplenie.

Powodem bólu w dolnej części brzucha jest bardzo często nerwoból dotyczący nerwów rdzeniowych. U osób starszych, ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lub z historią jego urazów w części piersiowo-lędźwiowej, dochodzi do ucisku korzeni nerwów, które zaopatrują skórę, mięśnie i inne elementy ściany brzucha. Chory może wtedy odczuwać bóle opasujące, kłujące, ściskające, które nasilają się przy pochylaniu, skrętach tułowia albo przy głębszych oddechach. Ból dotyczy wtedy najczęściej jednej strony ciała. Może promieniować do podbrzusza, okolicy spojenia łonowego, u mężczyzn nawet do moszny, a u kobiet do okolic wzgórka łonowego i do warg sromowych. Dolegliwości mogą towarzyszyć stanom zapalnym skóry w przebiegu półpaśca, dla którego charakterystyczne jest występowanie liniowych zmian pęcherzykowych i zaczerwienienia wzdłuż przebiegu zajętego nerwu oraz silnej bolesności. Inną przyczyną bólu powłok w dole brzucha mogą być dolegliwości mięśniowe, związane np. z przetrenowaniem, nadmiernym obciążeniem.

Nieswoiste zapalne choroby jelit, czyli co? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Nieswoiste choroby jelit - co je wywołuje i jak wygląda ich leczenie? Źródło: 36,6.

Bóle w dolnej części brzucha spowodowane chorobami układu pokarmowego

Bóle w dolnej części brzucha często wiążą się ze schorzeniami układu pokarmowego. Ból w okolicy pępka może sugerować chorobę trzustki, ból w dole brzucha po stronie prawej – zapalenie wyrostka robaczkowego lub uchyłka Meckela (podobnego do wyrostka, ślepego odcinka jelita znajdującego się w końcowej części jelita cienkiego). Bóle mogą być powodowane przez kolki lub stany zapalne jelita grubego: jeśli zmiany są zlokalizowane w okrężnicy wstępującej – ból pojawia się po stronie prawej, jeśli w okrężnicy zstępującej, esicy czy odbytnicy – po stronie lewej.

Specyficznym przypadkiem bólu w dolnej części brzucha są powikłania związane z istnieniem przepukliny (najczęściej pachwinowej lub udowej). Jeśli zawartość przepukliny jest przyrośnięta do jej worka i pociągane są znajdujące się w nim struktury albo jeśli dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, może pojawić się silny ból oraz inne objawy – nudności, wymioty, wzdęcia, zatrzymanie pasażu jelitowego czy nawet tzw. „ostry brzuch”.

Bóle w dolnej części brzucha związane z układem moczowym

Ból w dolnej części brzucha może pojawić się w przebiegu zapalenia pęcherza moczowego, odmiedniczkowego zapalenia nerek albo np. gdy dojdzie do czasowego zablokowania moczowodu przez przemieszczające się z miedniczek nerkowych złogi. Choć początkowo ból taki lokalizuje się najczęściej w okolicy lędźwiowej, to może on promieniować do podbrzusza i w miarę przemieszczania się kamieni w dół, obejmować dolną część brzucha – odpowiednio po stronie lewej lub prawej. Niekiedy rozprzestrzenia się również na worek mosznowy lub wargi sromowe.

Zobacz także: Jak działa układ pokarmowy i co może zaburzyć jego pracę?

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Bóle w dolnej części brzucha u kobiet

Ból w dolnej części brzucha pojawia się u kobiet najczęściej w związku z zapaleniem przydatków albo z zapaleniem pęcherza moczowego. To ostatnie schorzenie wiąże się z faktem, że cewka moczowa jest zdecydowanie krótsza niż u mężczyzn i ma prosty przebieg, co ułatwia wnikanie bakterii do pęcherza. Częste są również u kobiet dolegliwości w podbrzuszu związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego albo trwającym krwawieniem. Ból pojawia się niekiedy także w połowie cyklu i związany jest z owulacją (jajeczkowaniem).

Bóle w dolnej części brzucha w ciąży związane są zwykle z uciskiem przez macicę na drogi moczowe, jelita. Niekiedy dolegliwości towarzyszą zmianom w obrębie miednicy zachodzącym pod wpływem hormonów (rozluźnianie się więzozrostów). Bólów w dolnej części brzucha nie należy jednak w żadnym przypadku lekceważyć, gdyż mogą one sygnalizować ostry stan zapalny, zwiększoną czynność skurczową macicy albo np. zagrażające poronienie.

Wiesz jak działa układ pokarmowy? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Bóle w dolnej części brzucha w ostrych stanach chirurgicznych

Ból w dolnej części brzucha niekiedy może sygnalizować ostry stan zagrożenia zdrowia i życia, np. w przypadkach takich, jak:

  • niedrożność jelit,
  • krwotok do jamy otrzewnej,
  • perforacja jelit lub żołądka,
  • ostre ropowicze zapalenie wyrostka robaczkowego lub przydatków,
  • pęknięta ciąża pozamaciczna,
  • zapalenie otrzewnej spowodowane innymi przyczynami.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
415
30
Polecamy
Ból w prawym boku – umiejscowienie, rozpoznawanie, przyczyny
Ból w prawym boku – umiejscowienie, rozpoznawanie, przyczyny TVN zdrowie
Przyczyny bólu z lewej strony brzucha – w podbrzuszu i pod żebrami
Przyczyny bólu z lewej strony brzucha – w podbrzuszu i pod żebrami TVN zdrowie
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?