Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co można jeść po wyrwaniu zęba?
menu
Polub nas na Facebooku

Co można jeść po wyrwaniu zęba?

nicoletaionescu/getty images

Jedzenie po wyrwaniu zęba jest możliwe dopiero po kilku godzinach od zakończenia zabiegu. Dzięki temu ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych powikłań zostaje zredukowane do minimum. Warto także wiedzieć, co można jeść po wyrwaniu zęba, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia tkanek.

Po każdym zabiegu stomatologicznym pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Te, które określają, kiedy i co można jeść po wyrwaniu zęba, są bardzo istotne, ponieważ pozwalają uniknąć groźnych i nieprzyjemnych powikłań. Najczęstszym z nich jest tzw. suchy zębodół będący przyczyną problemów z gojeniem się rany, silnego bólu i wydłużenia czasu leczenia. Po każdej wizycie warto zapytać swojego stomatologa, ile nie można jeść po wyrwaniu zęba i innych zabiegach dentystycznych.

Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba?

Jedzenie po wyrwaniu zęba jest możliwe dopiero 2 godziny po wykonaniu zabiegu. Należy powstrzymać się także od picia. Przestrzeganie tego zalecenia ma bardzo szczególne znaczenie w profilaktyce powikłań po ekstrakcji zęba. Resztki jedzenia mogą podrażnić przerwane tkanki, co powoduje pojawienie się lub nasilenie dolegliwości bólowych.

Jedzenie po wyrwaniu zęba jest ponadto jednym z głównych czynników predysponujących do wystąpienia poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu (określanego potocznie suchym zębodołem). Schorzenie charakteryzuje się tym, że w wyniku działania czynników zewnętrznych dochodzi do utraty skrzepu, a tym samym zaburzenia procesu gojenia się rany. Pierwsze objawy suchego zębodołu pojawiają się po kilku dniach od zabiegu ekstrakcji. Są to przede wszystkim silny ból, nieprzyjemny zapach z ust oraz widoczna martwa tkanka odkładająca się w zębodole. Powikłania zawsze utrudniają i wydłużają proces leczenia. Dlatego zawsze warto zapytać swojego lekarza, kiedy można jeść po wyrwaniu zęba.

Istotna jest także kwestia spożywania posiłków po wyrwaniu ósemek. Ekstrakcja trzecich zębów trzonowych jest popularnym zabiegiem, jednak nieco bardziej skomplikowanym. Należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez 2 godziny, a następnie unikać niektórych rodzajów pokarmów przez około 2–3 dni (w przypadku skomplikowanego zabiegu nawet 7 dni).

Co jeść po wyrwaniu zęba?

Wielu pacjentów zastanawia się, co jeść po wyrwaniu zęba, aby nie podrażnić gojących się tkanek. Stomatolodzy zalecają stosowanie przez kilka dni po zabiegu diety płynnej lub półpłynnej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że resztki jedzenia uszkodzą dziąsło lub będą zalegały między zębami. W dniu zabiegu i dzień po można jeść:

  • zmiksowane zupy warzywne,
  • owsiankę,
  • kaszkę na mleku,
  • puree warzywne lub ziemniaczane,
  • jogurty,
  • galaretkę lub kisiel owocowy,
  • jajecznicę.

Wszystkie posiłki powinny być chłodne lub mieć temperaturę pokojową. Dobrze, aby nie miały zbyt intensywnego smaku – zwłaszcza kwaśnego lub pikantnego. Dieta po wyrwaniu zęba może być rozszerzona po 2 dniach od zabiegu (w zależności od tego, jak goi się rana). Można wówczas spożywać tzw. miękkie posiłki, czyli takie, które nie wymagają intensywnego żucia i gryzienia, np. rozgotowany makaron, warzywa ugotowane na miękko, kleik ryżowy, sery i twarogi, jajka na miękko, rozdrobnione mięso z sosem.

Należy także pamiętać, że jedzenie po usunięciu zęba nie powinno odbywać się tą stroną, po której wykonano zabieg. Po każdym posiłku konieczne jest także ostrożne szczotkowanie zębów i wyczyszczenie ich nicią dentystyczną.

Co jeść po wyrwaniu ósemki?

Dieta po ekstrakcji ósemki wygląda podobnie, jak w przypadku usunięcia innego zęba. Wskazane jest spożywanie pokarmów płynnych. Rozszerzanie jadłospisu powinno zależeć od samopoczucia. W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych stosowanie specjalnej diety należy wydłużyć. Jeżeli objawy są bardzo dokuczliwe, trzeba także skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Czego nie można jeść po ekstrakcji zęba?

Po wyrwaniu zęba nie można jeść produktów, które powodują duże ryzyko podrażnienia rany i wystąpienia powikłań. Pacjenci powinni zrezygnować z potraw ciepłych i gorących, a także kwaśnych i mocno przyprawionych. Nie jest wskazane spożywanie produktów twardych, kruchych oraz wymagających intensywnego żucia lub gryzienia. Po ekstrakcji zęba warto powstrzymać się więc od jedzenia pieczywa, świeżych warzyw i owoców, różnego rodzaju ciastek i krakersów, orzechów, cukierków, nierozdrobnionego mięsa.

Czy po wyrwaniu zęba można pić?

Picie po wyrwaniu zęba jest zabronione przez pierwsze 2 godziny po zabiegu. Napój może spowodować wypłukanie tworzącego się skrzepu. Potem bezpieczne są chłodne napoje: niegazowana woda, soki owocowe lub koktajle. Nie zaleca się picia przez słomkę, ponieważ ciśnienie, które się wówczas wytwarza w jamie ustnej, może powodować uszkodzenie rany.

Bibliografia:

1. P. Szubert i wsp., Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie, [w:] „Dental Forum”, 2015, 1, s. 45–50.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie kanałowe?

źródło: Klinika Urody

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
121
10
Polecamy
Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg, rekonwalescencja i powikłania
Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg, rekonwalescencja i powikłania TVN zdrowie
Dewitalizacja zęba – czym jest i kiedy ją wykonywać?
Dewitalizacja zęba – czym jest i kiedy ją wykonywać? TVN zdrowie
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna.
Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować?
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować? Dzień Dobry TVN
Jak zwalczyć nadmierne pocenie się pod pachami i jak zapobiegać problemowi?
Jak zwalczyć nadmierne pocenie się pod pachami i jak zapobiegać problemowi? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Basia
Ja i tak tylko płynne jadłam, nie mogłam zacisnąć zębów po policzek tak spuchł na którym był szew że zębami bym szorowała po ranie... Zimne okłady, lody i mycie zębów + smarowanie maścią. Taki cykl przez parę dni, najgorzej. Dobrze jest się zaopatrzyć w jakieś małe szczoteczki, sama mam TrueLife soniczną i to fajnie działało, jak próbowałam manaulanie nią ruszać to było dużo trudniej i tak...
Czytaj całość
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie