Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chwyt Rauteka w pierwszej pomocy przedmedycznej
menu
Polub nas na Facebooku

Chwyt Rauteka w pierwszej pomocy przedmedycznej

NAN

Fot: Kzenon / stock.adobe.com

Manewr Rauteka to chwyt ratowniczy stosowany w pierwszej pomocy przedmedycznej, który służy do ewakuacji poszkodowanego w sytuacji bezpośredniego zagrożenia jego życia. Technika ta pozwala samodzielnie działającemu ratownikowi przenieść cięższą czy wyższą od niego osobę.

Nazwę omawiana metoda zawdzięcza swojemu autorowi, austriackiemu trenerowi jujutsu Franzowi Rautekowi, żyjącemu w latach 1902–1989. Chwyt Rauteka stanowi czynność pomocniczą w procedurach ratowniczych pierwszej pomocy przedmedycznej. Jego zastosowanie jest konieczne tylko w szczególnych okolicznościach i wiąże się z dużym ryzykiem, jeśli chodzi o zdrowie i życie poszkodowanego. Dlatego manewr Rauteka powinny wykonywać tylko osoby, które w sposób świadomy prowadzą akcję ratowniczą do czasu przybycia fachowej pomocy medycznej.

Kiedy zastosować chwyt Rauteka?

Ewakuacja poszkodowanego z miejsca wypadku to zadanie dla wykwalifikowanych służb ratowniczych. Przede wszystkim dlatego, że ofiara mogła doznać urazu (np. kręgosłupa) zagrażającego trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią w przypadku przeniesienia jej bez odpowiedniej stabilizacji ciała. Ponadto samodzielne transportowanie poszkodowanego, bez użycia profesjonalnego sprzętu i znajomości bezpiecznych metod, może spowodować u niego wtórne urazy, nie wspominając już o obrażeniach, których może doznać sam ratownik. Ze względów bezpieczeństwa należy zatem ofiarę wypadku pozostawić w miejscu, w którym się ją zastało.

Istnieją jednak sytuacje, w których szybkie przeniesienie poszkodowanego jest konieczne w obliczu bezpośredniego zagrożenia jego życia. Dochodzi do nich zazwyczaj wówczas, gdy znajdująca się w niebezpieczeństwie osoba jest nieprzytomna lub niezdolna do samodzielnego poruszania się. Ewakuacja może okazać się niezbędna, jeśli:

  • poszkodowany znajduje się w zagrażającym jego życiu otoczeniu (np. wśród toksycznych oparów albo w samochodzie, który może wybuchnąć czy zsunąć się ze skarpy),
  • poszkodowany jest w ciężkim stanie i należy ułożyć go w miejscu, w którym można podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Zanim podejmie się decyzję o przeniesieniu ofiary wypadku, należy wykonać standardowe kroki pierwszej pomocy przedmedycznej – ocenić sytuację, stan poszkodowanego, udrożnić jego drogi oddechowe zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wezwać wykwalifikowaną pomoc. O ile to możliwe, warto zaangażować do tych czynności inną osobę. Jej obecność może się przydać także wówczas, gdy zajdzie konieczność ewakuacji.

Jeśli ratownik uzna, że pozostawienie poszkodowanego w miejscu, w którym go zastał, stanowi zagrożenie dla jego życia, a ofiara jest nieprzytomna lub niezdolna poruszać się samodzielnie, powinien przystąpić do wykonania manewru Rauteka.

Chwyt Rauteka podczas wyciągania poszkodowanego z samochodu

Należy zabezpieczyć pojazd ofiary wypadku – wyłączyć silnik, wyjąć kluczyk ze stacyjki i zaciągnąć hamulec ręczny. Trzeba zachować ostrożność – jeśli dotychczas nie wybuchła poduszka powietrzna, może to nastąpić w czasie udzielania pomocy. Następnym krokiem jest odpięcie lub przecięcie pasa bezpieczeństwa i – jeśli to możliwe – przesunięcie do tyłu fotela, na którym siedzi poszkodowany. Należy sprawdzić, czy nie ma on uwięzionych nóg (np. stóp zaklinowanych między pedałami) i czy nie występują żadne inne przeszkody, które uniemożliwiłyby bezpieczne wydobycie go z samochodu. Warto także ocenić stan tego przedramienia ofiary, za które będzie ona trzymana podczas przenoszenia – uszkodzona kończyna może utrudnić manewr, a przede wszystkim doznać urazów wtórnych.

Poszkodowanego odchyla się lekko ku przodowi. Jeśli siedzi po stronie kierowcy, wkłada się prawą rękę za jego plecy, przekłada pod prawą pachą i sięga do lewego przedramienia. Lewą rękę przekłada się pod lewą pachą ofiary, jej potylicę opiera o swoje prawe ramię, a lewą dłonią ujmuje żuchwę – tak by stabilizować szyjny odcinek kręgosłupa. W przypadku poszkodowanych siedzących po stronie pasażera sytuacja jest odwrotna – lewą ręką pod lewą pachą sięga się ku prawemu przedramieniu i tak dalej. Następnie, delikatnie unosząc ewakuowaną osobę, przechyla się ją w swoją stronę i wyciąga z pojazdu. Jeśli w akcji udział bierze drugi ratownik, trzyma on w tym czasie ofiarę za nogi.

Po przeniesieniu poszkodowanego w bezpieczne miejsce ponownie sprawdza się jego stan i jeśli to konieczne, podejmuje resuscytację krążeniowo-oddechową, którą trzeba kontynuować do przyjazdu wykwalifikowanych ratowników lub do chwili, gdy ofiara wypadku zacznie oddychać samodzielnie.

Chwyt Rauteka podczas przenoszenia osoby leżącej

Należy uklęknąć za głową poszkodowanego i wsunąć ręce pod jego łopatki, głowę układając na swoich przedramionach, tak by nie opadała na boki. Następnie podnosi się ofiarę do pozycji półsiedzącej i opiera o swoje uda. Wkłada się ręce pod jej pachy i chwyta ją mocno za przedramię – jedną ręką blisko nadgarstka, a drugą blisko łokcia. Ratownik podnosi się z kolan, nie zginając pleców, ciężar ratowanej osoby przenosząc na swoje biodra. Następnie rusza tyłem, na lekko ugiętych kolanach i z wyprostowanymi ramionami, cały czas stabilizując głowę i odcinek szyjny poszkodowanego. Jeśli ratowników jest dwóch, drugi podczas przenoszenia trzyma ofiarę za nogi. Chorego odnosi się w bezpieczne miejsce, w którym podejmuje się dalsze czynności związane z zapewnieniem mu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zobacz film: Bezpieczeństwo w czasie udzielania pierwszej pomocy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Pozycja boczna ustalona – ułożenie poszkodowanego
Pozycja boczna ustalona – ułożenie poszkodowanego TVN zdrowie
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej TVN zdrowie
Jak udzielić pierwszej pomocy? Apteczka samochodowa - co powinna zawierać?
Jak udzielić pierwszej pomocy? Apteczka samochodowa - co powinna zawierać? Dzień Dobry TVN
6-latek zadzwonił na pogotowie i uratował mamę.
Czy wiesz, jak się zachować się w sytuacji zagrożenia?
6-latek zadzwonił na pogotowie i uratował mamę. Czy wiesz, jak się zachować się w sytuacji zagrożenia? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?