Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chrząkanie u dziecka: refluks, alergia, infekcja czy może stres? Jakie są przyczyny ciągłego odchrząkiwania?
menu
Polub nas na Facebooku

Chrząkanie u dziecka: refluks, alergia, infekcja czy może stres? Jakie są przyczyny ciągłego odchrząkiwania?

niemowlę leży na plecach, ręce i nogi podniesione do góry, patrząc na rodzica.

Fot. Katie Rollings / Getty Images

Chrząkanie u dziecka jest nieswoistym objawem klinicznym związanym z wieloma chorobami i stanami. Leczenie jest uzależnione od przyczyny, dlatego ważna jest właściwa diagnostyka.

Chrząkanie u dziecka ma różne przyczyny. To objaw, który wynika z patologii toczącej się w obrębie dróg oddechowych, ale może mieć związek także z pasożytami, alergią, refluksem. Zdarza się, że pojawia się na tle nerwowym. Chrząkanie dziecka nie powinno być zlekceważone. Permanentne odchrząkiwanie wymaga głębszej diagnostyki.

Chrząkanie u dziecka – jakie może mieć przyczyny?

Chrząkanie u dziecka zazwyczaj kojarzy się z infekcją górnych dróg oddechowych i jak najbardziej może mieć z nią związek. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Chrząkanie u dziecka po infekcji górnych dróg oddechowych może utrzymywać się jeszcze przez pewien czas, jednak gdy nie ma związku z infekcją, warto poszukać innych czynników. Może wynikać np. z zakażenia pasożytami, z refluksu żołądkowo-przełykowego, nietolerancji pokarmowych, alergii. Niekiedy występuje na skutek ekspozycji na szkodliwe czynniki zewnętrzne, np. dym tytoniowy czy pyły w zanieczyszczonym powietrzu.

W poszukiwaniu przyczyny chrząkania u dziecka konieczne jest zwrócenie uwagi na towarzyszące mu objawy. Samo chrząkanie nie jest bowiem swoistym zjawiskiem i może być np. reakcją dziecka na sytuacje stresowe. Objawy towarzyszące mogą wskazywać na inną patologiczną przyczynę.

Chrząkanie u dziecka w czasie infekcji i po niej

Chrząkanie to często objaw infekcji dróg oddechowych, zarówno górnych (nieżytu nosa, zapalenia gardła, zapalenia zatok przynosowych), jak również dolnych – zapalenia oskrzeli czy nawet płuc. W wyniku kaszlu dochodzi do podrażnienia gardła i śluzówki, co generuje odruch chrząkania. Ponadto przy infekcjach przebiegających z katarem wydzielina z nosa spływa do gardła, podrażniając drogi oddechowe i predysponując do kaszlu czy odchrząkiwania. Infekcji towarzyszą tym samym: kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała, osłabienie i inne niepokojące objawy świadczące o toczącej się u dziecka infekcji.

Zdarza się, że po wirusowym zapaleniu oskrzeli utrzymuje się niewielka nadreaktywność oskrzeli. Może wtedy wystąpić chrząkanie, które niejednokrotnie trwa nawet 3 miesiące.

Przyczyną chrząkania i nawracających infekcji bywa przerost migdałka gardłowego. Dziecko wtedy chrząka w ciągu dnia, a w nocy chrapie, śpi z otwartą buzią.

Chrząkanie u dzieci a pasożyty

Choroby pasożytnicze są nierzadkie u dzieci. Jedną z powszechnych jest glistnica, którą wywołuje glista ludzka. Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia niedomytych, zanieczyszczonych jajami glisty, warzyw i owoców. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego człowieka jaja przekształcają się w larwy, które następnie migrują z krwią do płuc. Dopiero tam dochodzi do dalszych przemian glisty ludzkiej. Obecność glisty w płucach wywołuje kaszel i chrząkanie, na skutek czego pasożyt trafia z powrotem do przewodu pokarmowego. By potwierdzić obecność glisty, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań z krwi i kału. Leczenie opiera się na stosowaniu przeciwpasożytniczych leków oraz diety ubogiej w węglowodany a bogatej w białka.

Co uczula nas najczęściej? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co uczula nas najczęściej? Źródło: 36,6

Alergia jako przyczyna chrząkania u dziecka

Alergia to również jedna z najczęstszych przyczyn chrząkania u dziecka. Może to być ciągłe odchrząkiwanie lub jedynie objaw sezonowy. Wszystko zależy od tego, jaki czynnik leży u podstaw alergii. Nie każda alergia przebiega tak samo, wobec tego nie zawsze towarzyszy jej również chrząkanie. Przyczyną alergii objawiającej się chrząkaniem mogą być m.in. alergeny wziewne, kontaktowe, pokarmowe. Alergii może towarzyszyć nadmierna ilość wodnistej wydzieliny w jamie nosowej, która poprzez spływanie po tylnej ścianie gardła stymuluje odruch chrząkania. Dodatkowo często dziecko kicha, ma zatkany nos i zaczerwienione spojówki.

Chrząkanie u dziecka a refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy dotyczy wielu grup pacjentów. Polega na zarzucaniu treści z żołądka do przełyku, co powoduje podrażnienie śluzówki i niebezpieczne zmiany zapalne w obrębie przełyku. Może się zdążyć, że zarzucanie jest na tyle nasilone (szczególnie w pozycji leżącej), że podrażnia również gardło, a przede wszystkim śluzówkę w obrębie ujścia dróg oddechowych. Leczenie i diagnostyka refluksu są uzależnione od przypadku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
436
46
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?