Cukrzyca charakteryzuje się zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. Jeszcze kilkanaście lat temu schorzenie było diagnozowane głównie u osób dorosłych. Dzisiaj dotyka coraz młodszych. Co przyczynia się do jej rozwoju? Cukrzyca może być uwarunkowana genetyczne, ale o tym, czy choroba się rozwinie w dużej mierze decydujemy sami. Dzięki zdrowej diecie i aktywności fizycznej można jej uniknąć.
Cukrzycę najczęściej dzieli się na dwa typy - 1 i 2. Cukrzyca typu 1 spowodowana jest uszkodzeniem trzustki. Narząd przestaje wytwarzać insulinę - hormon, który reguluje poziom glukozy we krwi. Za rozwój cukrzycy typu 1 najczęściej odpowiadają geny. W przypadku cukrzycy typu 2 choć trzustka wytwarza hormon, to komórki z jakiegoś powodu na niego nie reagują. Ten rodzaj cukrzycy jest ściśle związany ze stylem życia.
Z całą pewnością cukrzyca jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób metabolicznych. Do grypy tych schorzeń należą także: osteoporoza czy dna moczanowa. Jak sobie z nimi poradzić? Czy można je całkowicie wyleczyć? Jak się przed nimi chronić? Na te i inne wasze pytania dotyczę chorób metabolicznych odpowie prof. Krzysztof Łabuzek.
Live czat będzie można obejrzeć na Facebooku programu 36,6°C oraz serwisu Zdrowie TVN w środę, 3 czerwca, o godzinie 20.00! Swoje pytania można wpisywać w komentarzach pod postem.
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek to specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i farmakolog kliniczny. Na co dzień pomaga osobom chorym na cukrzycę, z zaburzeniami metabolicznymi oraz hormonalnymi. Leczy przede wszystkim tych pacjentów, którzy zmagają się z kilkoma schorzeniami i zmuszeni są stosować złożone terapie, czyli przyjmują jednocześnie wiele leków, które mogą wchodzić ze sobą w rozliczne interakcje. Profesor Krzysztof Łabuzek poza wykonywaną działalnością leczniczą jest też ekspertem naukowym i współprowadzącym program 36,6°C.