Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby skóry, czyli dermatozy. Jak je rozpoznać i jakie są ich rodzaje?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby skóry, czyli dermatozy. Jak je rozpoznać i jakie są ich rodzaje?

Skóra

Fot: GettyImages- Svetikd

Coraz większa liczba pacjentów boryka się z różnego typu problemami skóry. To niezwykle różnorodne schorzenia, które mogą dawać wiele objawów i wynikać z wielu czynników. Żadnej ze zmian skórnych nie należy bagatelizować – nie tylko są nieestetyczne, ale często dają również poważne powikłania.

Na choroby skóry skarży się blisko co ósmy Polak, a co trzeci doświadcza ich w czasie swojego życia. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, także skuteczność leczenia dermatoz wynika przede wszystkim z wczesnego wykrycia i właściwej diagnostyki.

Choroby skóry – podział

Dermatozy to ogólna nazwa chorób obejmujących skórę. Mogą one dotyczyć zarówno naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej, jak i przydatków: gruczołów łojowych, gruczołów potowych, mieszków włosowych i paznokci. W przeciwieństwie do wielu innych schorzeń, choroby skóry zwykle dają łatwe do określenia objawy – są nimi różnego typu wykwity skórne. Możemy je podzielić na pierwotne i wtórne zmiany na skórze.

Do wykwitów pierwotnych zaliczamy:

 • plamki;
 • grudki;
 • pęcherzyki;
 • pęcherze;
 • guzki;
 • guzy;
 • bąble;
 • krosty.

Wtórne wykwity skórne powstają zwykle w następstwie wykwitów pierwotnych. Należą do nich:

 • pęknięcia;
 • przeczosy;
 • rozpadliny;
 • strupy;
 • łuski;
 • wrzody;
 • blizny.

Oprócz tego dermatolodzy wyróżniają także stany narzucone skóry – zliszajowacenie, łuszczycowatość i spryszczenie.

Przyczyny chorób skóry

Choroby skóry mogą być powodowane przez różne czynniki. Za wiele z nich odpowiadają bakterie. W ten sposób powstaje między innymi róża, czyrak lub liszajec zakaźny, dający charakterystyczne zmiany na skórze. Zmiany skórne pojawiają się również często w następstwie chorób grzybiczych. Odnotowuje się również problemy związane z działalnością pasożytów – należą do nich między innymi wszawica oraz świerzb, powodowany przez świerzbowce – małe roztocza, przyczyniające się do nieprzyjemnego swędzenia i licznych zmian skórnych. Choroby skóry mogą mieć ponadto podłoże wirusowe (opryszczka, półpasiec), alergiczne, onkologiczne lub autoimmunologiczne (pęcherzyca zwykła). Bardzo często są uzależnione od czynników genetycznych, w ten sposób przekazuje się m.in. łuszczyca czy bielactwo. Mogą także powstać na skutek długotrwałego oddziaływania czynników środowiskowych, szczególnie związanych z wykonywaniem niektórych zawodów lub ze względu na czynniki fizykalne – do tej kategorii zaliczamy fotodermatozy i poparzenia.

Choroby skóry u dzieci

Szczególnie narażeni na różnego typu zmiany skórne są oczywiście najmniejsi pacjenci. Typowe choroby skóry u dzieci to potówki, pieluszkowe zapalenie skóry i wypryski łojotokowe. Dotykają one niemowląt i są zazwyczaj łatwe w leczeniu. Wiele chorób charakterystycznych dla tego okresu życia (ospa, odra wietrzna, różyczka) przebiega także z charakterystycznymi wykwitami skórnymi. W większości przypadków nie pozostawiają po sobie żadnych widocznych zmian. Czasami, w szczególnie intensywnych przypadkach, wymagana jest jednak konsultacja dermatologiczna – pozwoli to wykluczyć powstawanie nieestetycznych blizn, które mogą pozostać z pacjentem na całe życie.

Najczęstsze choroby skóry

Jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry, związaną bezpośrednio z fizycznym uszkodzeniem powierzchni skóry, są oparzenia. Dochodzi do nich pod wpływem wysokich temperatur. W zależności od skali oraz intensywności oparzenia mogą dawać różne objawy – od zaczerwienienia do martwicy tkanek. Wyjątkowo powszechnym schorzeniem jest także trądzik, związany ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych. Zwykle dotyka osoby w wieku dojrzewania i należy do najczęstszych chorób skóry twarzy. Pod wpływem niskich temperatur i obkurczenia naczyń krwionośnych dochodzi do odmrożeń, które w najpoważniejszych przypadkach mogą prowadzić do stanów martwiczych. Częstą chorobą skóry dłoni i stóp są brodawki – grudkowe zmiany skórne, wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do dermatoz należą ponadto łuszczyca, objawiająca się łuszczącymi się wykwitami na skórze, łojotok, pęcherzyca i atopowe zapalenie skóry, nazywane wcześniej egzemą. Choroba jest związana z wadliwą reakcją immunologiczną. Zwykle jest to bardzo rozpowszechnione schorzenie skóry u dzieci i mija z wiekiem, jednak w niektórych przypadkach utrzymuje się przez całe życie.

Choroby skóry głowy

Różne jednostki chorobowe bardzo często dotykają także skóry głowy. Występują w każdym wieku i dają charakterystyczne objawy, widoczne na pierwszy rzut oka. Do najpowszechniejszych z nich należy łupież łojotokowy.

Choroby nowotworowe skóry

Liczne zmiany skórne mogą mieć również charakter złośliwy – właśnie z tego powodu nie powinniśmy lekceważyć żadnej z nich, a wszystkie wątpliwości należy niezwłocznie konsultować z lekarzem. Do najbardziej rozpowszechnionych guzów należy czerniak złośliwy, powstający z melanocytów. Do rozwoju choroby przyczynia się szkodliwe promieniowanie UV, związane najczęściej z ekspozycją zmian skórnych na słońce. Oprócz tego do nowotworów złośliwych zaliczamy również raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego skóry.

Co jeść, aby skóra była dobrze odżywiona i gotowa na słońce?

x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
7
Polecamy
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Czy liszaj jest zaraźliwy?
Patogeneza choroby, droga zakażenia, objawy
Czy liszaj jest zaraźliwy? Patogeneza choroby, droga zakażenia, objawy TVN zdrowie
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?