Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby skóry, czyli dermatozy. Jak je rozpoznać i jakie są ich rodzaje?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby skóry, czyli dermatozy. Jak je rozpoznać i jakie są ich rodzaje?

Skóra

Fot: GettyImages- Svetikd

Coraz większa liczba pacjentów boryka się z różnego typu problemami skóry. To niezwykle różnorodne schorzenia, które mogą dawać wiele objawów i wynikać z wielu czynników. Żadnej ze zmian skórnych nie należy bagatelizować – nie tylko są nieestetyczne, ale często dają również poważne powikłania.

Na choroby skóry skarży się blisko co ósmy Polak, a co trzeci doświadcza ich w czasie swojego życia. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, także skuteczność leczenia dermatoz wynika przede wszystkim z wczesnego wykrycia i właściwej diagnostyki.

Choroby skóry – podział

Dermatozy to ogólna nazwa chorób obejmujących skórę. Mogą one dotyczyć zarówno naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej, jak i przydatków: gruczołów łojowych, gruczołów potowych, mieszków włosowych i paznokci. W przeciwieństwie do wielu innych schorzeń, choroby skóry zwykle dają łatwe do określenia objawy – są nimi różnego typu wykwity skórne. Możemy je podzielić na pierwotne i wtórne zmiany na skórze.

Do wykwitów pierwotnych zaliczamy:

 • plamki;
 • grudki;
 • pęcherzyki;
 • pęcherze;
 • guzki;
 • guzy;
 • bąble;
 • krosty.

Wtórne wykwity skórne powstają zwykle w następstwie wykwitów pierwotnych. Należą do nich:

 • pęknięcia;
 • przeczosy;
 • rozpadliny;
 • strupy;
 • łuski;
 • wrzody;
 • blizny.

Oprócz tego dermatolodzy wyróżniają także stany narzucone skóry – zliszajowacenie, łuszczycowatość i spryszczenie.

Przyczyny chorób skóry

Choroby skóry mogą być powodowane przez różne czynniki. Za wiele z nich odpowiadają bakterie. W ten sposób powstaje między innymi róża, czyrak lub liszajec zakaźny, dający charakterystyczne zmiany na skórze. Zmiany skórne pojawiają się również często w następstwie chorób grzybiczych. Odnotowuje się również problemy związane z działalnością pasożytów – należą do nich między innymi wszawica oraz świerzb, powodowany przez świerzbowce – małe roztocza, przyczyniające się do nieprzyjemnego swędzenia i licznych zmian skórnych. Choroby skóry mogą mieć ponadto podłoże wirusowe (opryszczka, półpasiec), alergiczne, onkologiczne lub autoimmunologiczne (pęcherzyca zwykła). Bardzo często są uzależnione od czynników genetycznych, w ten sposób przekazuje się m.in. łuszczyca czy bielactwo. Mogą także powstać na skutek długotrwałego oddziaływania czynników środowiskowych, szczególnie związanych z wykonywaniem niektórych zawodów lub ze względu na czynniki fizykalne – do tej kategorii zaliczamy fotodermatozy i poparzenia.

Choroby skóry u dzieci

Szczególnie narażeni na różnego typu zmiany skórne są oczywiście najmniejsi pacjenci. Typowe choroby skóry u dzieci to potówki, pieluszkowe zapalenie skóry i wypryski łojotokowe. Dotykają one niemowląt i są zazwyczaj łatwe w leczeniu. Wiele chorób charakterystycznych dla tego okresu życia (ospa, odra wietrzna, różyczka) przebiega także z charakterystycznymi wykwitami skórnymi. W większości przypadków nie pozostawiają po sobie żadnych widocznych zmian. Czasami, w szczególnie intensywnych przypadkach, wymagana jest jednak konsultacja dermatologiczna – pozwoli to wykluczyć powstawanie nieestetycznych blizn, które mogą pozostać z pacjentem na całe życie.

Najczęstsze choroby skóry

Jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry, związaną bezpośrednio z fizycznym uszkodzeniem powierzchni skóry, są oparzenia. Dochodzi do nich pod wpływem wysokich temperatur. W zależności od skali oraz intensywności oparzenia mogą dawać różne objawy – od zaczerwienienia do martwicy tkanek. Wyjątkowo powszechnym schorzeniem jest także trądzik, związany ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych. Zwykle dotyka osoby w wieku dojrzewania i należy do najczęstszych chorób skóry twarzy. Pod wpływem niskich temperatur i obkurczenia naczyń krwionośnych dochodzi do odmrożeń, które w najpoważniejszych przypadkach mogą prowadzić do stanów martwiczych. Częstą chorobą skóry dłoni i stóp są brodawki – grudkowe zmiany skórne, wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do dermatoz należą ponadto łuszczyca, objawiająca się łuszczącymi się wykwitami na skórze, łojotok, pęcherzyca i atopowe zapalenie skóry, nazywane wcześniej egzemą. Choroba jest związana z wadliwą reakcją immunologiczną. Zwykle jest to bardzo rozpowszechnione schorzenie skóry u dzieci i mija z wiekiem, jednak w niektórych przypadkach utrzymuje się przez całe życie.

Choroby skóry głowy

Różne jednostki chorobowe bardzo często dotykają także skóry głowy. Występują w każdym wieku i dają charakterystyczne objawy, widoczne na pierwszy rzut oka. Do najpowszechniejszych z nich należy łupież łojotokowy.

Choroby nowotworowe skóry

Liczne zmiany skórne mogą mieć również charakter złośliwy – właśnie z tego powodu nie powinniśmy lekceważyć żadnej z nich, a wszystkie wątpliwości należy niezwłocznie konsultować z lekarzem. Do najbardziej rozpowszechnionych guzów należy czerniak złośliwy, powstający z melanocytów. Do rozwoju choroby przyczynia się szkodliwe promieniowanie UV, związane najczęściej z ekspozycją zmian skórnych na słońce. Oprócz tego do nowotworów złośliwych zaliczamy również raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego skóry.

Co jeść, aby skóra była dobrze odżywiona i gotowa na słońce?

x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
7
Polecamy
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Łupież różowy Gilberta - jak wyglądają zmiany?
Jakie są przyczyny i możliwe leczenie?
Łupież różowy Gilberta - jak wyglądają zmiany? Jakie są przyczyny i możliwe leczenie? TVN zdrowie
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby