Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby neurologiczne – objawy i wykaz chorób neurologicznych
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby neurologiczne – objawy i wykaz chorób neurologicznych

NAN

Fot: Anatomy Insider / fotolia.com

Neurologia to niezwykle skomplikowana dziedzina wiedzy, która wciąż kryje przed nami tajemnice. Wiele chorób neurologicznych może doprowadzić do śmierci lub trwałego kalectwa. Z tego powodu powinniśmy odpowiednio zadbać o zdrowie układu nerwowego i postawić na odpowiednią profilaktykę

Choroby neurologiczne mogą mieć różne podłoże, objawy oraz przebieg. Z istnienia wielu z nich nie zdajemy sobie sprawy, a utrudniona diagnostyka może pogorszyć rokowania. Aby ustrzec się przed konsekwencjami, należy reagować odpowiednio szybko.

Objawy chorób neurologicznych

Choroby neurologiczne mogą się znacznie od siebie różnić i dawać różne objawy, jednak istnieje zespół symptomów charakterystycznych, które mogą ostrzec nas przed rozwojem poważnych zaburzeń. Należą do nich m.in.:

Wiele chorób neurologicznych występuje u dzieci. Bardzo często są one związane z zaburzeniami w okresie płodowym lub nieprawidłowościami okołoporodowymi. Zaliczamy do nich m.in. mózgowe porażenie dziecięce. W przeciwieństwie do osób dorosłych, mali pacjenci nie potrafią określić problemu, dlatego bardzo ważne okazują się obserwacje rodziców. Objawy chorób neurologicznych u dzieci to przede wszystkim: opóźniony rozwój (który nie ma jednak podłoża intelektualnego), zaburzenia mowy, poruszania się, problemy z zachowaniem, oczopląs, pogarszający się wzrok i słuch.

Zobaczcie, jak można chirurgiczne wyleczyć ból migrenowy:

Zobacz film: Chirurgiczne leczenie migren. Źródło: 36,6

Wykaz chorób neurologicznych

Padaczka – bez wątpienia to jedna z najbardziej charakterystycznych chorób neurologicznych. Napady padaczkowe to przejściowe zaburzenia czynności mózgu, związane z gwałtownymi wyładowaniami bioelektrycznymi w komórkach nerwowych. Powtarzające się ataki mogą mieć różny przebieg i charakter – niektóre z nich są praktycznie niezauważalne, inne trwają przez bardzo długi czas. Często nie udaje się określić podłoża choroby, w niektórych przypadkach jest ona jednak związana z przebytym wcześniej udarem mózgu, guzem mózgu, uzależnieniem od alkoholu albo narkotyków. Padaczkę diagnozuje się za pomocą elektroencefalogramu (EEG). Choroby nie da się uleczyć, jednak dzięki odpowiednio dobranej farmakoterapii w większości przypadków udaje się ją dobre kontrolować. Cierpi na nią blisko 1% populacji świata.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) – jest to choroba neurodegeneracyjna, która niszczy komórki rdzenia kręgowego, nerwy czaszkowe rdzenia przedłużonego i neurony drogi piramidowej. Jednym z pierwszych opisanych przypadków ALS była choroba Lou Gehriga – amerykańskiego baseballisty, który zmarł na nią w 1941 r. Zazwyczaj chorują osoby starsze (objawy zaczynają się pojawiać między 60. a 70. rokiem życia), jednak rzadziej zdarza się również u ludzi młodych. Decydujące znaczenie ma podłoże genetyczne. Pierwsze objawy to zaniki mięśni rąk, niedowład kończyn dolnych oraz czasami zespół opuszkowy. Dalszemu przebiegowi choroby towarzyszą zaniki kolejnych partii mięśni, przekładające się na problemy z poruszaniem się oraz samodzielnym życiem. W końcu dochodzi do śmierci na skutek paraliżu mięśni oddechowych. Niestety, do tej pory nie opracowano skutecznej metody leczenia tej choroby neurologicznej. Zwykle terapia ogranicza się do leczenia paliatywnego.

Migrena – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że również migrena należy do chorób neurologicznych. Temu pulsującemu bólowi głowy zwykle towarzyszy nadwrażliwość na światło i dźwięki, mdłości, wymioty, a także charakterystyczna aura, zawężenie pola widzenia, mroczki i niedowład. Prawdopodobnie duży wpływ na jej wystąpienie ma obciążenie genetyczne. Leczenie migreny opiera się na podawaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwwymiotnych. Odpowiednia profilaktyka pozwala także na ograniczenie liczby napadów.

Choroba Parkinsona – jest to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która postępuje bardzo powoli. Pierwszymi objawami są zaburzenia ruchu, potem dołącza do nich parestezja kończyn dolnych, drżenie spoczynkowe, spowolnienie ruchów, a w późnym stadium także ślinotok i problemy z artykulacją.

Choroba Alzheimera – do klasycznych objawów tej choroby neurodegeneracyjnej należą silne zaburzenia pamięci – początkowo krótkotrwałej, później także długotrwałej. Niestety, pomimo jej znacznego rozprzestrzenienia, do tej pory nie udało się naukowo potwierdzić jej przyczyn oraz opracować skutecznej metody leczenia. W związku z powikłaniami ta choroba neurologiczna doprowadza do śmierci pacjenta, a ze względu na towarzyszące jej stany depresyjne, agresję oraz zmiany osobowości jest bardzo obciążająca nie tylko dla niego, ale także dla jego otoczenia.

Zapalenie opon mózgowych – może mieć wiele podłóż, jednak niekiedy jest to także choroba natury neurologicznej.

Udar mózgu – wyróżniamy udar niedokrwienny i krwotoczny. Doprowadzają one do zaburzeń w ukrwieniu mózgu i wiążą się z poważnymi objawami chorób neurologicznych, w tym z paraliżem połowy ciała, trudnościami z mówieniem i przemieszczaniem się.

Do rzadkich chorób neurologicznych należą m.in.: zespół Guillaina-Barrégo, choroba Creutzfeldta-Jakoba, choroba Huntingtona i encefalopatia wątrobowa.

Zobaczcie, czym zajmuje się neurolog?

Zobacz film: Czym zajmuje się neurolog? Źródło: Getty Images / iStock

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
241
86
Polecamy
ADHD u dorosłych – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby?
ADHD u dorosłych – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby? Dzień Dobry TVN
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Ataksja móżdżkowa, rdzeniowo-móżdżkowa i inne – objawy i leczenie ataksji
Ataksja móżdżkowa, rdzeniowo-móżdżkowa i inne – objawy i leczenie ataksji TVN zdrowie
Jak choruje mózg?
10 najczęściej diagnozowanych chorób
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby