Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby cywilizacyjne – definicja i przykłady. Jak im zapobiegać?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby cywilizacyjne – definicja i przykłady. Jak im zapobiegać?

NAN

Fot: dgmphoto / stock.adobe.com

Choroby cywilizacyjne są często nazywane chorobami XXI wieku. Częstotliwość ich występowania zbiega się ze stopniem rozwoju cywilizacji. Zalicza się do nich cukrzycę, nadciśnienie, a także nowotwory, depresję czy nerwice.

Choroby cywilizacyjne występują już nie tylko u osób starszych – w związku z szybkim rozwojem technologii pojawiają się także wśród młodzieży, a nawet u dzieci. Nie zostały jeszcze dokładnie wyszczególnione wszystkie choroby cywilizacyjne.

Choroby cywilizacyjne – definicja i charakterystyka

Choroby cywilizacyjne występują globalnie i są bardzo powszechne. Ich pojawienie się, a także znaczne rozprzestrzenienie, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, paradoksalnie zostało spowodowane osiągnięciem dużego postępu cywilizacyjnego i technicznego przez współcześnie żyjących ludzi. Stąd pochodzi alternatywna nazwa chorób cywilizacyjnych – choroby XXI wieku. Takie określenie jest jednak wskazówką, aby je rozpatrywać pod względem ich występowania w określonym miejscu i czasie. Zakwalifikowanie schorzenia do kategorii chorób cywilizacyjnych nie gwarantuje tego, że pozostanie ono już w niej na zawsze. Zniknie ono z tej listy, kiedy ludzkość się z nim upora, czyli będzie na etapie znaczącego zmniejszenia poziomu zachorowalności i śmiertelności z jego przyczyny do wymiaru o wiele mniejszego niż globalny.

Choroby cywilizacyjne – przykłady

Do przykładów chorób cywilizacyjnych zalicza się:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i zawał serca,
  • otyłość, cukrzycę,
  • nowotwory,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby i dolegliwości układu pokarmowego: biegunki, zaparcia, wrzody żołądka i dwunastnicy, zgagę i hemoroidy,
  • osteoporozę,
  • choroby zakaźne: AIDS, gruźlica
  • alergie,
  • choroby psychiczne i uzależnienia: alkoholizm, narkomanię, anoreksję, bulimię, depresję, choroby afektywne, zaburzenia osobowości i nerwice.

Zobacz film: Alergia choroba cywilizacyjna. Źródło: DeFacto

Choroby cywilizacyjne – przyczyny ich powstawania

Tempo rozwoju społeczeństwa to najbardziej ogólna przyczyna powstawania chorób cywilizacyjnych. Można jednak rozszerzyć ją o wyszczególnienie czynników, takich jak: uprzemysłowienie i nieustanne rozbudowy obszarów miejskich i wiążące się z nimi skażenie środowiska naturalnego, nowe technologie, zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się zasobów naturalnych, hałas i zagrożenia wynikające z niezdrowego stylu życia – rozumianego jako spożywanie tłustych i znacznie przetworzonych potraw, niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, napięcia nerwowe i stres, co w efekcie przyczynia się do rozwoju głównej przyczyny chorób cywilizacyjnych - otyłości.

Choroby cywilizacyjne – statystyki

Na tle innych schorzeń i dolegliwości, choroby cywilizacyjne wypadają bardzo okazale pod względem umieralności, stanowiąc przyczynę ponad 80% zgonów. Odpowiadają także za znaczne pogorszenie jakości życia i skrócenie jego długości. Bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy mają warunki bytowania definiowane przez rozwinięte cywilizacje oraz zdobycze cywilizacyjne, które wiążą się z dużym tempem postępu.

Choroby cywilizacyjne – jak im zapobiegać? Profilaktyka

Choroby cywilizacyjne mają to do siebie, że bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Zachorowanie na jedną z nich niesie ze sobą podwyższone zagrożenie zachorowania na inną – wszystkie te choroby mają punkty wspólne, a tempo codziennego funkcjonowania nie służy profilaktyce, której główną częścią składową jest zdrowy tryb życia. Warto wprowadzić regularną dietę, obejmującą pięć zbilansowanych posiłków dziennie spożywanych o regularnych porach. Ważne jest również picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie – należy pić powoli, w odstępach, pojedynczymi łykami. Wpływ na jakość życia ma także wysypianie się i nienarażanie na czynniki stresowe – te mogą odbić się depresją, częstym sięganiem po słodycze i używki. Aby unikać licznych chorób, należy również zaprzestać korzystania z używek – zarówno alkohol, jak i papierosy zawierają toksyny, które zatruwają organizm.

Choroby cywilizacyjne a oregano

Jeśli chodzi o konkretny składnik diety, na pomoc profilaktyce chorób cywilizacyjnych przybywa oregano oraz pozyskiwany z tej rośliny olejek. Pozwalają one zapobiegać m.in. cukrzycy, nowotworom, a także chorobom serca. Fenole zawarte w oregano wykazują właściwości przeciwutleniające. Ponadto usuwają wolne rodniki, odpowiadające za procesy starzenia organizmu. Dzięki temu oregano posiada także właściwości antynowotworowe. Z kolei dzięki zawartości seskwiterpenów olejek z oregano działa uspokajająco – w tym celu jego roztwór z gorącą wodą bądź napar z zioła należy stosować w formie inhalacji. Preparaty z suszonego oregano sporządzone na bazie wody lub alkoholu działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Wspomagają organizm w walce z bakterią Escherichia coli i gronkowcem złocistym.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
124
29
Polecamy
Choroby nie są uwarunkowane genetycznie?
"Geny z jakimi się rodzimy nie są najważniejsze"
Choroby nie są uwarunkowane genetycznie? "Geny z jakimi się rodzimy nie są najważniejsze" Dzień Dobry TVN
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości.
Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości. Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna Dzień Dobry TVN
Współczesne choroby społeczne – przyczyny, przykłady, profilaktyka
Współczesne choroby społeczne – przyczyny, przykłady, profilaktyka TVN zdrowie
Choroby psychosomatyczne – przykłady, przyczyny, objawy i metody leczenia
Choroby psychosomatyczne – przykłady, przyczyny, objawy i metody leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii