Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cementowanie kręgosłupa – kiedy przeprowadza się zabieg?
menu
Polub nas na Facebooku

Cementowanie kręgosłupa – kiedy przeprowadza się zabieg?

kręgosłup ilustracja 3D ból kregosłupa

Fot. yodiyim / Getty Images

Cementowanie kręgosłupa to nowoczesny zabieg pozwalający na przywrócenie komfortu życia chorym. Likwiduje ból i poprawia funkcjonowanie osób z patologią w obrębie trzonów kręgów kręgosłupa. Nie każdy jednak może zostać zakwalifikowany.

Wertebroplastyka to jedna z najnowocześniejszych form terapii chorób i dolegliwości kręgosłupa. Polega na tym, że do wnętrza trzony kręgu zmienionego patologicznie wprowadza się specjalny cement kostny za pośrednictwem igły punkcyjnej. Stąd też nazwa tego zabiegu, czyli „cementowanie kręgosłupa”.

Czym jest wertebroplastyka?

Wertebroplastyka jest współczesną metodą leczenia, będącą jednocześnie małoinwazyjną formą terapii. Zabieg określa się jako cementowanie kręgosłupa. Jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, że napuszcza się trzony kręgów kręgosłupa specjalistycznym cementem kostnym. Wykonuje się to za pomocą specjalnej igły, mającej jedynie 1 mm średnicy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z użyciem promieniowania rentgenowskiego (RTG) podłączonego do monitora, co pozwala na rejestrowanie przebiegu zabiegu i aplikacji igły w trzon kręgu.

Kiedy wykonuje się cementowanie kręgosłupa?

Cementowanie kręgosłupa ma zastosowanie w wielu sytuacjach klinicznych, szczególnie u chorych z ogromnym ryzykiem złamań osteoporotycznych czy innych zmian niszczących strukturę trzonu kręgu, jak np. naczyniaki, nowotwory czy torbiele. Do zabiegu kwalifikuje się chorego na podstawie wyniku badania tomografii komputerowej i RTG. Badania te mogą wykazać destrukcję tkanki kostnej w obrębie trzonu kręgu. Wymienia się więc trzy główne wskazania do wykonywania cementowania kręgosłupa:

  • złamania osteoporotyczne. Osteoporoza stanowi bardzo częsty problem narastający wraz z wiekiem. Prowadzi do powstawania przewlekłego bólu kośćca, jak również jego patologicznych złamań. Złamania osteoporotyczne przede wszystkim obejmują trzony kręgów i szyjkę kości udowej. Cementowanie kręgosłupa może okazać się doskonałą formą terapii, gdyż może uchronić przed trwałym kalectwem;
  • naczyniaki – naczyniak jest nowotworem łagodnym, wywodzącym się z naczyń krwionośnych. Może wytworzyć się również w trzonach kręgosłupa, powodując stopniowy zanik tkanki kostnej. W tym przypadku zabieg cementowania kręgosłupa nie tylko powoduje wzmocnienie struktury kostnej, ale również usunięcie naczyniaka;
  • kręgosłup może stanowić miejsce przerzutów nowotworów. Jest to również wskazanie do zabiegu cementowania kręgosłupa. Zabieg nie tylko wzmacnia dany kręg, jednak również doprowadza do koagulacji naczyń krwionośnych, co zmniejsza nacieczenie nowotworowe tkanki kostnej. Jednak nie każde przerzuty nowotworowe do kości mogą stanowić wskazanie do zabiegu. Jest to metoda szczególnie polecana w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Czy zabieg cementowania kręgosłupa jest bezpieczny?

Zabieg cementowania kręgosłupa, mimo iż traktowany jest jako mało inwazyjny, może być przyczyną powikłań. Są one bardzo rzadkie, jednak chory przystępujący do zabiegu musi być ich świadomy. Zalicza się tu przede wszystkim wylanie się cementu kostnego poza trzon kręgu, co jest niebezpieczne ze względu na sąsiadujące z nim struktury, np. duże naczynia krwionośne czy nerwy. Takie ryzyko przede wszystkim jest wynikiem nieodpowiedniej kwalifikacji do zabiegu, ponieważ zdarzają się zmiany, które powodują tak dużą destrukcję trzonu kręgu, że cement nie ma możliwości się w danym trzonie utrzymać.

Poza wspomnianym ryzykiem cementowanie kręgosłupa uznaje się za zabieg bezpieczny. Trwa jedynie około 30 minut. Dzięki niemu chory jest w stanie wrócić do codziennej aktywności, której nie towarzyszą uporczywe dolegliwości bólowe. Zwiększa się więc istotnie komfort życia pacjentów poddanych zabiegowi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
142
3
Polecamy
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Laserowa plastyka powiek górnych, dolnych - poradnik
Laserowa plastyka powiek górnych, dolnych - poradnik Dzień Dobry TVN
Naczyniak kręgosłupa – jakie są jego przyczyny i objawy?
Czy leczenie jest skomplikowane?
Naczyniak kręgosłupa – jakie są jego przyczyny i objawy? Czy leczenie jest skomplikowane? TVN zdrowie
Gamma knife.
Wskazania, przebieg i możliwe powikłania po zabiegu
Gamma knife. Wskazania, przebieg i możliwe powikłania po zabiegu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?