Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cavinton - co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Cavinton - co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany?

Osoba, która trzyma w palcach tabletkę

Fot: Photographer, Basak Gurbuz Derman / gettyimages.com

Cavinton to lek stosowany przede wszystkim u pacjentów po udarze oraz z zaburzeniami krzepnięcia. Jaki jest skład leku? Jak bezpiecznie go przyjmować?

Cavinton stosowany jest głownie u osób, które mają zaburzenia krążenia krwi w mózgu, ale nie tylko. Lek stosowany jest w leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego (także u pacjentów po udarze niedokrwiennym i z otępieniem naczyniopochodnym), przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oraz zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym. Dodatkowo lek łagodzi objawy neurologiczne i psychiczne u osób z niewydolnością krążenia mózgowego.

Cavinton - skład

Substancją czynną  w leku Cavinton jest winpocetyna, która usprawnia krążenie krwi w mózgu. Dodatkowo w skład leku wchodzą  krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna. Lek ma postać tabletek. Opakowanie leku może zawierać od 50 do 100 pigułek.

Cavinton - przeciwwskazania

Nawet jeśli Cavinton wydaje się najlepszym wyborem, to są sytuację, kiedy podanie leku nie jest możliwe. Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Cavintonu nie można podać również tym pacjentom, którzy chorują na serce, np. na chorobę niedokrwienną serca lub mają zaburzenia rytmu serca - w przypadku innych chorób serca przed podjęciem decyzji o podaniu leku lekarz powinien zlecić dodatkowe badania (np. EKG). Przeciwwskazaniem do podania leku jest także ostra faza udaru krwotocznego. Lek nie może przyjmowany przez dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią

Warto zaznaczyć, że lek zawiera również laktozę, dlatego osoby, które mają uczulenie na ten cukier powinny poinformować o tym lekarza.

Cavinton - dawkowanie

Schemat przyjmowania leku powinien ustalić lekarz. Osoby, które nie wiedzą, jak stosować farmaceutyk powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Najczęściej jednak chorym zaleca się przyjmowanie 1 lub 2 tabletki (5-10 mg) 3 razy dziennie (15-30 mg). Dawka podtrzymująca to 1 tabletka 3 razy dziennie. Lek należy przyjmować po posiłku. Takie dawkowanie jest bezpieczne również dla osób z chorobami nerek, wątroby oraz pacjentów powyżej 65 roku życia.  

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy bezzwłocznie udać się do szpitala. Osoby, które przeoczyły dawkę leku nie powinny przyjmować dawek podwójny. Kolejną dawkę leku trzeba przyjąć o zwykłej porze.

Zobacz film i dowiedz się jakie mogą być pierwsze objawy udaru:

Zobacz film: Udar - jak go rozpoznać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Cavinton - interakcje z innymi lekami

Cavinton - podobnie, jak inne leki - może wchodzić w reakcje z innymi farmaceutykami. Osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki powinny poinformować o tym lekarza. W szczególności dotyczy to pacjentów, którzy stosują leki na wysokie ciśnienie krwi, przeciwzakrzepowe, przeciwarytmiczne oraz środki, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy.

Cavinton - działania niepożądane

Przyjmowanie leku Cavinton u niewielkiej grupy pacjentów wywołuje szereg działań niepożądanych. U osób, które stosują farmaceutyk mogą się pojawić:

  • zawroty głowy i bóle głowy;
  •  osłabienie;
  • zmiany w zapisie EKG;
  • zmiany ciśnienia krwi, uderzenia gorąca;
  • nudności, zgaga i suchość w ustach;
  • zwiększona aktywności enzymów wątrobowych;
  • reakcje alergiczne; 
  • leukopenia;
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?