Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brzoskwinie – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Przepisy na wybrane dania z brzoskwini
menu
Polub nas na Facebooku

Brzoskwinie – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Przepisy na wybrane dania z brzoskwini

Brzoskwinie na stole.

Fot. Barcin / Getty Images

Brzoskwinie to rośliny uprawiane dla jadalnych owoców, które są powszechnie wykorzystywane w sztuce kulinarnej. Oprócz atrakcyjnych walorów smakowych brzoskwinia dostarcza witamin, składników mineralnych i wykazuje działanie uspokajające, moczopędne i zasadotwórcze.

Brzoskwinie można przyrządzić na wiele sposobów. Owoce są bardzo aromatyczne, soczyste i smaczne. Często spożywa się je na surowo, choć stanowią też składnik ciast, deserów, lodów, gotuje się z nich kompot, robi dżem, a nawet suszy. Z łatwością przygotować można brzoskwinie w syropie, które są doskonałą alternatywą dla tych kupnych z puszki.

Brzoskwinie – charakterystyka

Brzoskwinie (z łac. Persica Mill.) to kilku gatunków roślin należących do rodziny różowatych. Jeśli chodzi o rodzaj, to część specjalistów zalicza je do śliw (z łac. Prunus), a inni do brzoskwiń (z łac. Persica). Rośliny te mają postać drzew lub krzewów o lancetowatych liściach. Kwitną wiosną, a ich kwiaty mają biały, różowy lub czerwony kolor. Owoce brzoskwini mają kulistą formę o średnicy około 7 cm. To soczyste pestkowce o żółtawym miąższu i pokrytej delikatnym meszkiem jadalnej skórce o żółtej barwie z czerwonym rumieńcem. Owoce dojrzewają od lipca do października. Gatunkiem uprawianym w Polsce jest brzoskwinia zwyczajna.

Brzoskwinie – właściwości prozdrowotne

Brzoskwinie wykazują liczne właściwości prozdrowotne. Surowcem zielarskim jest owoc, który wykazuje działanie moczopędne i zasadotwórcze, co znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń układu moczowego i chorób reumatycznych. Dodatkowo działa uspokajająco. Ze względu na niską kaloryczność owoc brzoskwini polecany jest jako element diety osobom odchudzającym się. Regularne spożywanie brzoskwiń wspomaga organizm w wydalaniu szkodliwych toksyn i neutralizowaniu wolnych rodników. Z pestek brzoskwini uzyskuje się olej, który wykorzystuje się podczas masażu. Zawiera on przede wszystkim kwas oleinowy i kwas linolowy oraz znacznie mniej kwasu palmitynowego i kwasu stearynowego. Brzoskwinie są szeroko stosowane w przemyśle kosmetycznym do wytwarzania kremów.

Brzoskwinie to źródło witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Owoce dostarczają m.in.: potasu (190 mg), wapnia (9 mg), sodu (3 mg), żelaza (0,6 mg), magnezu (8 mg), fosforu (24 mg), jodu (0,0012 mg), miedzi (0,05 mg), cynku (0,14 mg), manganu (0,13 mg). Zawierają witaminy: A (326 IU), C (2,7 mg), B1 (0,022 mg), B2 (0,054 mg), B3 (0,97 mg), B6 (0,02 mg), E (0,96 mg).

Jakie właściwości odżywcze mają owoce? Zobaczcie:

Zobacz film: Jakie wartości odżywcze mają owoce? Źródło: Wiem, co jem 

Brzoskwinie suszone

Suszone brzoskwinie stanowią zdrową przekąskę, dodatek do sałatek owocowych, musli, granoli czy ciast i deserów. Można je kupić w sklepie, a za opakowanie 500 g zapłaci się około 28 zł. Owoce można też z łatwością wysuszyć samemu w piekarniku. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy umyć owoce, wyciągnąć z nich pestkę i pokroić na mniejsze kawałki. Następnie układa się ja na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i wkłada do piekarnika nagrzanego do temperatury 40ᵒC, którą pod koniec zwiększa się do 60ᵒC. Brzoskwinie suszy się średnio 12 godzin. Niektórzy kucharze polecają, żeby podczas suszenia zostawić uchylone drzwiczki od piekarnika, przez co wilgoć szybciej wyparuje. Gotowe owoce przechowuje się w szczelnie zamkniętych słoikach.

Brzoskwinie w syropie – przepis

Brzoskwinie w syropie to bardzo prosty przepis i świetny dodatek do ciast czy deserów. To znakomita alternatywa dla brzoskwiń w puszce. Do ich przygotowania potrzebne będą następujące składniki: 3 kg brzoskwiń, 3 l wody, 1 kg cukru, 3 cytryny, 10 goździków i opcjonalnie 2 łyżeczki cynamonu. W pierwszej kolejności należy umyć owoce i obrać je ze skóry. Najprostszym sposobem jest nacięcie skórki na krzyż z dołu i góry, a następnie zanurzenie owoców na kilkanaście sekund we wrzącej wody. Wówczas skórka bardzo łatwo odejdzie. Następnie owoce kroi się na pół i usuwa pestki. Brzoskwinie przekłada się do słoików, pamiętając o ich ścisłym ułożeniu. Kolejnym etapem jest przygotowanie zalewy. W tym celu w garnku gotuje się 3 l wody z 1 kg cukru, cynamonem, goździkami, sokiem wyciśniętym z cytryn. Gotuje się tak długo, aż cukier się całkowicie rozpuści. Następnie zalewa się syropem owoce, słoiki zakręca się i pasteryzuje. Na koniec układa do góry dnem i tak zostawia do wystudzenia. Brzoskwinie w syropie można spożywać już po tygodniu.

Konfitura z brzoskwini

Kolejny przepis na brzoskwinie to konfitura. Potrzebne będą takie składniki: 2 kg brzoskwiń, 2 szklanki wody, 80 dag drobnego cukru, 2 limonki, 1 laska cynamonu. Owoce trzeba umyć, obrać ze skórki, usunąć z nich pestki. Następnie kroi się je w grubą kostkę, przekłada do garnka, zasypuje cukrem i podlewa 2 szklankami wody, po czym gotuje na małym ogniu, aż owoce zmiękną. Kolejnego dnia limonkę myje się, obiera ze skóry, kroi w plastry i dodaje do zimnych brzoskwiń. Następnie garnek wstawia się na mały ogień, dodaje starty cynamon i gotuje przez 20 minut. Gorącą konfiturę przekłada się do słoików i pasteryzuje przez 5 minut.

Kompot brzoskwiniowy

Kolejny pomysł na brzoskwinie to kompot na zimę. Przyrządza się go z: 1 kg brzoskwiń, 2 szklanek wody, 20 dkg cukru. Owoce myje się, obiera ze skórki, pestkuje i kroi na pół. Następnie układa się w słoikach. W gorącej wodzie rozpuszcza się cukier i takim ciepłym syropem zalewa się owoce. Słoiki pasteryzuje się na małym ogniu przez 15–20 minut.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
286
27
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?