Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brak ważnych dla pacjentów z cukrzycą leków na liście refundacyjnej
menu
Polub nas na Facebooku

Brak ważnych dla pacjentów z cukrzycą leków na liście refundacyjnej

insulina

Fot. agrobacter / Getty Images

Od 1 lipca 2019 roku zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Zabraknie na niej kluczowych preparatów wykorzystywanych w leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 oraz nowotwory jelita. Pacjenci, a także lekarze apelują do ministerstwa o zmiany.

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 2 zwracają uwagę, że brakuje na niej popularnego leku stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Mowa o Diaprelu MR 60 mg (dawka zalecana przez WHO). Lek ten stymuluje uwalnianie insuliny do krwi i obniża poziom glukozy. W Polsce korzysta z niego około 200 tys. chorych dziennie. Ponieważ lek nie znalazł się na liście Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wystosowało list do Ministra Zdrowia, w którym zajmuje oficjalne stanowisko i apeluje, aby lek powrócił na listę leków refundowanych.

W naszej ocenie decyzja o usunięciu leku Diaprel MR 60 mg z listy leków refundowanych spowodować może poważne konsekwencje, wynikające z zakłócenia ciągłości procesu terapeutycznego. Konieczność modyfikacji terapii najczęściej wiąże się z dodatkową konsultacją specjalistyczną i ponownym ustawieniem leczenia - pisze do Ministra Zdrowia Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Lek Diaprel jest podstawową formą terapii i jednym z najczęściej stosowanych leków przez osoby chore na cukrzycę typu 2. - Obecnie pacjenci mogą sami dokonać wyboru, czy chcą wykupić oryginalny Diaprel MR, czy też tańszy odpowiednik. Nie rozumiemy dlaczego mieliby zostać tego prawa pozbawieni. Dla pacjenta, który kilka, a często kilkanaście lat jest leczony skutecznie lekiem, który uważa za swój, taka zmiana nie będzie ani zrozumiała, ani odebrana jako korzystna - czytamy.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków 

Czym objawia się cukrzyca typu 2 i jak wygląda jej leczenie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Cukrzyca typu 2 - charakterystyka i leczenie. Źródło: 36,6

Na liście leków refundowanych zabrakło również leków onkologicznych, a mianowicie cetuksymabu i bewacyzumabu stosowanych w ramach programu lekowego B4 dotyczącego leczenia przerzutowego raka jelita grubego w Polsce. W tej sprawie uwagi do Ministra Zdrowia wysłała Fundacja Europa Colon Polska. 

Cetuksymab i bewacyzumab są stosowane u chorych, którzy nie kwalifikują się do operacji. W 2018 roku skorzystało z nich ponad 2700 chorych. W rozmowie z Rynkiem Aptek prezes Fundacji Europa Colon Polska, Błażej Rawicki podkreślił, że dla większości chorych, którzy obecnie stosują kurację tymi lekami, nie ma alternatywnej terapii biologicznej. Oznacza to, że pacjenci, których nie będzie stać na zakup leku będą zmuszeni przerwać leczenie, które pomagało im kontrolować chorobę i wydłużać życie. 

O raku jelita grubego dowiecie się więcej z filmu:

Zobacz film: Rak jelita grubego. Jak wygląda zdrowe, a jak chore jelito. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków.
"Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu"
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków. "Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu" Dzień Dobry TVN
Nowa lista refundacyjna.
Co się zmieni od listopada?
Nowa lista refundacyjna. Co się zmieni od listopada? TVN zdrowie
Wstrzymano refundację leku na raka jajnika.
Beata Szepietowska musi sprzedać mieszkanie, żeby ratować życie
Wstrzymano refundację leku na raka jajnika. Beata Szepietowska musi sprzedać mieszkanie, żeby ratować życie Dzień Dobry TVN
Szczepionki przeciw grypie na wrześniowej liście leków refundowanych
Szczepionki przeciw grypie na wrześniowej liście leków refundowanych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?