Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bóle kostne miednicy. Co jest ich przyczyną i jak walczyć z tym bólem?
menu
Polub nas na Facebooku

Bóle kostne miednicy. Co jest ich przyczyną i jak walczyć z tym bólem?

Jan-Otto/Getty Images

“Ból kości miednicy” z tyłu czy “ból kości miednicy” po lewej stronie to sygnały ze strony miednicy o zachodzących w niej zmianach chorobowych. Bóle kostne miednicy może być świadectwem przebytego urazu miednicy lub następstwem schorzeń narządów wewnętrznych umiejscowionych w miednicy mniejszej, dających wrażenie bólu kostnego. Gdzie szukać przyczyn kostnego bólu miednicy i jakie jest lekarstwo na ból kości miednicy?

Miednica to narząd kostny, na którego budowę składają się dwie kości miedniczne (po prawej i lewej stronie ciała) oraz kość krzyżowa. Kości miedniczne łączą się ze sobą spojeniem łonowym z przodu, a od tyłu łączy je kość krzyżowa. Każda kość miedniczna zbudowana jest z kości biodrowej, kości kulszowej oraz kości łonowej.

Ból kostny miednicy może świadczyć o tym, że konstrukcja miednicy została zaburzona z przyczyn zewnętrznych, takich jak uraz, oraz wewnętrznych, jak choroby kości i stawów.

Ból kostny miednicy

Kości miednicy oprócz funkcji ochronnej narządów wewnętrznych, m.in. układu płciowego, moczowego i pokarmowego, pełnią rolę fundamentu układu ruchu, czyli układu kostno-mięśniowego. Kości miednicy wraz z kręgosłupem tworzą duet odpowiedzialny za postawę i lokomocję ciała oraz stanowią element podparcia kończyn. Z tego powodu, kiedy wystąpi ból kostny miednicy, zaburzona może zostać praca całego organizmu.

Ból kostny miednicy najczęściej związany jest z chorobami zwyrodnieniowymi kości miednicy, przeciążeniami fizycznymi organizmu i urazami mechanicznymi, a także chorobami nowotworowymi kości miednicy. Wpływ na stan kości i kondycji miednicy mają również wady postawy i tryb życia.

Ból kostny miednicy ze względu na urazy i przeciążenia

Miednica to najsilniej związana struktura kostno-więzadłowa w organizmie. Mimo to może ulec złamaniom. Siła nacisku potrzebna do zniszczenia miednicy wynosi około 1 tony.

Działanie takiej siły na miednicę może nastąpić w wyniku:

  • wypadku komunikacyjnego, np. pieszy w zderzeniu z pojazdem
  • upadku z dużej wysokości
  • urazu zmiażdżeniowego
  • upadku z pozycji stojącej w przypadku osób starszych.

Dolegliwości bólowe miednicy zależą od stopnia uszkodzenia miednicy. Niegroźne stłuczenia kości miednicy, najczęściej kolców biodrowych i talerzy biodrowych (najbardziej wysuniętych części miednicy na boki i do przodu), zazwyczaj objawiają się tymczasowym bólem, dyskomfortem dotykowym okolicy oraz siniakiem w miejscu uszkodzenia.

Rozległe urazy kości miednicy zaburzające konstrukcję miednicy objawiają się jako ostry i długotrwały ból w miejscu złamania, ból kości miednicy z tyłu czy ból w okolicy spojenia łonowego. Ból kości miednicy nasila się podczas poruszania nogami, a na skórze w okolicy złamania mogą pojawić się zasinienie, krwawe wybroczyny oraz obrzęk, mrowienie w pachwinach i drętwienie kończyn dolnych.

Czytaj także: Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała

Ból kostny miednicy jako objaw towarzyszący

Oprócz urazów mechanicznych częstą przyczyną bólu kostnego jest uszkodzenie patologiczne kości, które powstaje w wyniku trwającego procesu chorobowego. Do tego typu uszkodzenia dochodzi w wyniku przerzutów nowotworowych do kości, osteoporozy, osteomalacji, awitaminozy, wrodzonej łamliwości kości czy jałowej martwicy kości.

Przyczyny bólu kości miednicy w przebiegu chorób wynikają z pojawiających się ubytków masy kostnej kości i zwiększoną przez to podatnością na złamania. Na ból kości miednicy szczególnie narażone są osoby starsze podczas upadku czy bezpośredniego uderzenia ze względu na osłabione struktury przestrzenne kości miednicy i często obciążające ich dodatkowe choroby naczyniowe, metaboliczne czy zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego.

Bóle kostne miednicy występują również w przebiegu zapalenia kości i stawów, np. stawu biodrowego czy stawów krzyżowo-biodrowych. Ból kostny miednicy pojawiają się na tle zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego i jego deformacji, np. hiperlordoza kręgosłupa lędźwiowego czy miednica asymetryczna.

Czytaj takżePrzodopochylenie miednicy a wady postawy ciała: objawy, leczenie i rehabilitacja

Ból kostny miednicy w ciąży

Ból kości miednicy występuje szczególnie w zaawansowanym stadium ciąży. Bóle miednicy wynikają z tego, że ciało kobiety przygotowuje się do porodu i miednica zmienia kształt. Następuje rozluźnienie w obrębie spojenia łonowego oraz w stawach krzyżowo-biodrowych.

Ból kości miednicy może występować ze względu na osłabione mięśnie brzucha i pleców oraz dodatkową masę, jaką kobieta przybrała w tym czasie. Kręgosłup ulega przeciążeniom, a jego mięśnie i więzadła nie są na tyle silne, aby utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji.

Ból kostny miednicy – leczenie

Sposób leczenia bólu kości miednicy zależy od stopnia uszkodzenia, chorób współistniejących i powikłań towarzyszących. W przypadku stłuczeń wystarczą zimne okłady miejscowe, natomiast w rozległych uszkodzeniach często niezbędna jest operacja. W dalszym etapie leczenia wymagana jest rehabilitacja ruchowa zaczynająca się od okresowego unieruchomienia, dalej nauka chodzenia za pomocą chodzika i kul łokciowych, ćwiczenia wzmacniające obręcz biodrową oraz odciążający gorset ortopedyczny.

Kiedy ból kostny miednicy jest objawem towarzyszącym, leczenie skupia się na eliminacji głównej jednostki chorobowej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
4
Polecamy
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Co wywołuje ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha?
Co wywołuje ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha? TVN zdrowie
Powięź i jej rola w ciele człowieka.
Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie?
Powięź i jej rola w ciele człowieka. Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie