Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?

Kobieta masuje udo

Fot: kintarapong / stock.adobe.com

Ból uda ma różne przyczyny. Jeśli jest silny, długotrwały bądź pojawia się regularnie, może wskazywać na stany chorobowe. Często związany jest z chorobami kręgosłupa lub chorobami neurologicznymi, a także pojawia się u ciężarnych. Nie można go bagatelizować i jeśli wystąpi, warto skonsultować się ze specjalistą.

Ból uda najczęściej związany jest z przeciążeniami u osób, które dużo trenują. Powstałe w ten sposób mikrourazy, czyli tzw. zakwasy, nie wymagają konsultacji lekarskiej. Inaczej jest, jeśli np. ból uda powoduje dyskomfort u kobiety ciężarnej bądź jest wynikiem urazu. Nie można go także bagatelizować, jeśli towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak: obrzęk, mrowienie lub częściowe unieruchomienie.

Ból uda – z przodu, z tyłu i z boku. Jak wygląda ból?

Ból uda może mieć różny charakter – zmienne mogą być jego nasilenie, umiejscowienie, a także objawy towarzyszące. Osoby skarżące się na niego z reguły określają go jako: silny, rwący, piekący lub kłujący. Może również być pulsujący i mieć charakter nerwobólu. Ponadto może mieć różną częstotliwość i umiejscowienie. Może promieniować do kolana. Często występuje także ból towarzyszący, m.in. pachwiny, łydki i kolana. Oprócz bólu uda (z przodu, z tyłu lub z boku) mogą występować także inne objawy. Najczęściej są to: mrowienie, napięcie mięśni i wrażliwość na dotyk. Niestety ból uda nierzadko powoduje także dyskomfort, który nie tylko dokucza podczas chodzenia, ale również prowadzi do przykurczu, utykania bądź całkowitego unieruchomienia. Czasami występuje tylko na zmianę pogody i nie zwiastuje poważnych problemów zdrowotnych.

Zobaczcie, skąd biorą się siniaki:

Zobacz film: O czym mogą świadczyć siniaki? Źródło: Bez recepty

Czemu pojawia się ból uda z przodu przy chodzeniu lub z tyłu podczas siedzenia?

Silny ból uda może mieć wiele przyczyn. Najczęściej pojawia się po intensywnej aktywności fizycznej i jest wynikiem zakwasów. U osób aktywnych dochodzi do niego w okolicy przywodzicieli uda, mięśnia pośladkowego oraz biodrowo-lędźwiowego. Może być także skutkiem przeciążenia, stłuczenia lub, w gorszym przypadku, ostrego naderwania mięśnia lub urazów (więzadeł, ścięgien). Ból ud to również objaw występujący podczas zapalenia mięśnia lub ścięgna oraz podczas przykurczu. Przyczyną tego typu dyskomfortu może być także zapalenie kaletki krętarzowej. Pojawia się on nie tylko w przedniej części uda, ale również promieniuje do pachwiny. Innym źródłem bólu może być syndrom pasma biodrowo-piszczelowego, który wywołuje zapalenie i powoduje także obrzęk i częściowe unieruchomienie. 

Bardzo często objawy te związane są z innymi chorobami stawów, np. z chorobą zwyrodnieniową, dysplazją stawów biodrowych, chorobą stawów krzyżowo-biodrowych lub chorobą Perthesa. Przyczyną bólu uda mogą być również choroby neurologiczne. Jeśli np. zostanie podrażniony nerw kulszowy, to powstaje stan nazywany rwą kulszową, czyli ból lędźwi promieniujący także do ud. Jest to uciążliwy stan, który powinien być skonsultowany ze specjalistą. Z kolei jeśli ucisk dotyczy nerwu skórnego bocznego uda, może dojść do neuralgii z parestezjami, które także powodują silny, nierzadko piekący i kłujący ból ud. Inną przyczyną dolegliwości może być przepuklina udowa. 

Bóle ud mogą być również spowodowane schorzeniami kręgosłupa. Należą do nich m.in. dyskopatie (patologia krążka międzykręgowego), kręgozmyk oraz ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Co ciekawe tego samego rodzaju dolegliwość mogą wywoływać choroby pasożytnicze, np. borelioza. Innymi przyczynami bólu uda mogą być m.in. nadwaga, niedobór minerałów i składników odżywczych, stosowanie niektórych leków, wady budowy anatomicznej lub tzw. ból wzrostowy u dzieci.

Jakie powinny być prawidłowe postawy ciała? Jak zadbać o kręgosłup? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Ból uda w ciąży

Ból uda w ciąży to dolegliwość, która bardzo często dotyka ciężarne. Obok opuchniętych stóp i bólu pleców, kobiety w ciąży skarżą się także na bóle ud. Z czego może to wynikać? Najczęściej z dolegliwości neurologicznych, czyli ucisku na nerw kulszowy, czyli największy nerw w ciele człowieka. Jest on umiejscowiony pod macicą, dlatego znajdujące się w brzuchu matki dziecko uciska na niego, co wywołuje ból. Warto pamiętać, że jeśli stał się on na tyle uporczywy, że powoduje duży dyskomfort, warto skonsultować go ze specjalistą, który zaleci odpowiednie środki łagodzące go. Ból może być też skutkiem ucisku na naczynia krwionośne. Dodatkowo jego przyczyną mogą być zaburzenia elektrolitowe. Warto o tym pamiętać i nie bagatelizować dolegliwości.

Bibliografia:

1. Grzegorz Lemiesz, Kamil Iwańczyk, Bartosz Chudzik, recenzent: prof. dr hab. n. med. J. Fabiś: Urazy grupy tylnej mięśni uda u rugbystów 

2. Marek Krasuski, Poradnik dla pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych leczonych zachowawczo i operacyjnie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
486
114
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?