Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny

NAN

Fot: puhhha / stock.adobe.com

Ból ramienia jest też znany jako "zespół bolesnego barku". Jest uciążliwą przypadłością, gdyż ogranicza zasięg naszych ruchów i nie pozwala normalnie funkcjonować. Metoda leczenia dolegliwości jest zależna od przyczyny bólu lewego lub prawego ramienia.

Ból ramienia może być efektem wielu schorzeń. Jego przyczynami mogą być zarówno choroby kości, jak i otaczających je mięśniścięgienwięzadeł kaletek. Wszystkie te narządy i twory włókniste odpowiadają za swobodę ruchu ręką i o ich znaczeniu przekonujemy się dopiero wtedy, gdy przytrafia się jedno ze schorzeń (np. zapalenie kaletki podbarkowej) i nie jesteśmy w stanie wykonywać prostych codziennych czynności. Początkowo ramię boli nas tylko w trakcie ruchu, jednak z czasem dolegliwość zaczyna nieprzerwanie dokuczać, co jasno daje znak, że należy skontaktować się ze specjalistą.

Ból ramienia - przyczyny

Przyczynami bólu ramienia mogą być:

  • Przeciążenie mięśni - może do niego dojść, kiedy podnosimy ręce powyżej linii ramion w czasie wykonywania nieregularnych czynności (np. mycie okien, sprzątanie górnych partii mebli), a także w przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Innymi nawykami, które prowadzą do przeciążenia mięśni mogą być: jednostajne, regularnie wykonywane ruchy ręką, spanie w niewygodnej pozycji, gwałtowne ruchy i zbyt duże obciążenie podczas ćwiczeń. Mięśnie doznają wtedy przykurczu - trwałego napięcia, które powoduje ból.
  • Uszkodzenie ścięgien - w okolicy barku znajduje się tzw. stożek rotatorów, który jest grupą ścięgien czterech mięśni (nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego). Do uszkodzenia może prowadzić wzmożona aktywność fizyczna, np. sporty polegające na rzucaniu na dużą odległość przedmiotów przy ułożeniu ręki powyżej linii ramion (pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut dyskiem, rzut młotem). Codzienne czynności również niosą ze sobą zagrożenie urazu ścięgien, można się go nabawić np. sięgając po rzecz znajdującą się na tylnej kanapie samochodu, ścięgna w okolicy barku są wtedy narażone na naciągnięcie. Drobne kontuzje stożka rotatorów nagromadzają się i mogą zakończyć się przewlekłym bólem barków lub nawet całkowitym zerwaniem ścięgna.
  • Zapalenie kaletki podbarkowej - to schorzenie również jest spowodowane naruszeniem stożka rotatorów, gdyż w chwili, w której unosimy rękę do góry następuje konflikt kaletki z wyrostkiem barkowym i obie struktury trą się o siebie.
  • Zapalne choroby stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów lub dna moczanowa. Te schorzenia powodują nagromadzenie płynu wewnątrz stawu ramiennego.
  • Choroby neurologiczne, takie jak zapalenie splotu szyjnego i ramiennego. 

Zobacz film: Reumatoidalne zapalenie stawów - jak zahamować rozwój choroby. Metody naturalne. Źródło: 36,6

Ból ramienia - objawy

Początkowo ból ramienia objawia się tylko, gdy ruszamy ręką, natomiast nieleczone schorzenie może rozwinąć się do bólu stałego. Ciągłe uczucie bólu następuje także, gdy dojdzie do gwałtownego ruchu kończyny górnej. Pojawia się wtedy intensywny, a w niektórych przypadkach także ostry ból. Nie pozwala nam to na normalne funkcjonowanie, gdyż mimowolnie utrzymujemy obolałą rękę w bezruchu. To może doprowadzić do tzw. "zamrożenia barku" - całkowitego usztywnienia torebki stawowej, które wymaga długiej rehabilitacji, a w niektórych przypadkach operacji chirurgicznej. Wraz z bólem ramienia może też pojawić się opuchnięcie okolicy barku.

Ból ramienia - leczenie

W celu rozpoczęcia poprawnego leczenia bólu ramienia, specjalista zleca przeprowadzenie jednego z tzw. badań obrazowych - prześwietlenia rentgenowskiego (RTG), ultrasonografii lub rezonansu magnetycznego. Następnie można rozpocząć leczenie zależne od przyczyny bólu.

  • Przeciążenie mięśni - farmakoterapia (przyjmowanie leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie) oraz terapia manualna. Nie należy odkładać rehabilitacji, gdyż narastający ból ramienia jest z czasem coraz trudniejszy do zwalczenia, co dodatkowo wydłuża proces leczenia.
  • Uszkodzenie ścięgien - operacja chirurgiczna, najczęściej artroskopowi. Polega ona na wprowadzeniu pod skórę operowanej osoby optyki z oświetleniem i narzędzi, a następnie na operacji wewnątrz stawu przy pomocy monitora telewizyjnego, na którym lekarz obserwuje postępy w zabiegu. Celem operacji w tym przypadku najczęściej jest rekonstrukcja uszkodzonych ścięgien, natomiast w przypadku wady mięśnia dwugłowego ramienia istnieje możliwość jego skrócenia i przyłączenia go do innego miejsca kości.
  • Zapalenie kaletki podbarkowej - zarówno farmakoterapia (doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne), jak i wstrzykiwanie sterydów bezpośrednio do kaletki. Następnie rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie odpowiedniej elastyczności uszkodzonemu stawowi. Zdarzają się przypadki, w których konieczne jest usunięcie kaletki. Całkowite zerwanie ścięgien może prowadzić do ich rekonstrukcji przy użyciu kotwic.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
592
97
Polecamy
Ból barku - skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?
Ból barku - skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Sposoby na leczenie bólu przy zginaniu ręki (tzw. łokieć golfisty)
Sposoby na leczenie bólu przy zginaniu ręki (tzw. łokieć golfisty) TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Kazik
Dobry fizjoterapeuta problem rozwiąże, mi operować ramię chcieli, po dwóch wizytach u fizjoterapeuty problem znikł.
Czytaj całość
A
Według Pana bark to ramię?
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?