Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból pleców i brzucha – o czym świadczy, jakie są jego przyczyny i metody uśmierzania?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból pleców i brzucha – o czym świadczy, jakie są jego przyczyny i metody uśmierzania?

Kobieta z bólem brzucha

Fot: hsyncoban / gettyimages.com

Ból pleców i brzucha stanowi mało specyficzny objaw, pojawiający się w przebiegu wielu schorzeń dotyczących trzewi i dolnego odcinka kręgosłupa. Szerokie spektrum możliwych przyczyn utrudnia szybką diagnostykę i podjęcie skutecznego leczenia. Etiologia dolegliwości wyznacza ścieżkę terapeutyczną.

Ból brzucha i pleców występuje zwykle w towarzystwie dodatkowych symptomów, wysyłanych głównie przez układ pokarmowy i moczowo-płciowy: wzdęć, zaburzeń perystaltyki jelit, objawów dyzurycznych czy parestezji. Bez względu na przyczyny ból łagodzą metody zachowawcze, jednak w postępujących przypadkach zalecane są różnorodne zabiegi inwazyjne.

Zobacz także:

Burczenie w brzuchu – co powoduje tę dość krępującą dolegliwość?

Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

O czym świadczy jednoczesny ból pleców i brzucha?

Ból pleców i brzucha to zespół niespecyficznych objawów, czyli pojawiających się w przebiegu wielu schorzeń, dotyczący głównie narządów i układów trzewi, rzadziej kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Szeroka etiologia zjawiska utrudnia wczesną diagnostykę i wdrożenie leczenia, a to właśnie od ścieżki terapeutycznej i źródła dolegliwości zależą rokowania. Odczuwając ból brzucha i pleców, warto zwrócić szczególną uwagę na towarzyszące mu dolegliwości, głównie ze strony układu moczowego i pokarmowego, m.in. wzdęcia, zaparcia, biegunki, uczucie parcia na pęcherz czy pieczenie podczas mikcji. Ponadto cenną wskazówką jest charakter i dokładna lokalizacja dyskomfortu.

Ból pleców i brzucha zwykle świadczy o ostrych lub przewlekłych chorobach narządów jamy brzusznej bądź miednicy, choć może również być efektem fizjologicznych, naturalnych procesów, takich jak menstruacja czy ciąża. Dolegliwości zwykle towarzyszą wzdęcia. Ponadto dyskomfort w dolnych obszarach grzbietu może być wywołany wstrzymywaniem gazów trawiennych. W przypadku dłużej utrzymującego się bólu warto udać się na konsultację lekarską. Kurację przeciwbólową zwykle poprzedzają metody zachowawcze, ukierunkowane na łagodzenie dolegliwości. Natomiast w przypadku chronicznych stanów bólowych zaleca się przeprowadzanie dodatkowych badań i różnorodnych zabiegów inwazyjnych, z operacjami włącznie.

Ból brzucha i pleców na dole – przyczyny

Jednoczesny ból brzucha i pleców najczęściej oznacza tzw. ból odniesiony, czyli subiektywne, przykre wrażenia, odczuwane w miejscu odległym od chorego narządu trzewnego. Zjawisko występuje na skutek unerwienia poszczególnych części jamy brzusznej przez ten sam segment rdzenia kręgowego. Z tego powodu ból brzucha może być również odczuwalny na plecach. Przykładowo ból brzucha i pleców po prawej stronie na wysokości odcinka piersiowego sugeruje choroby dróg żółciowych, z kolei ból pleców i brzucha z lewej strony często zwiastuje problemy z prawidłowym funkcjonowaniem lewej nerki i ostrzega przed rozwijającym się odczynem zapalnym w jej miąższu. Wśród powszechnie występujących stanów manifestujących się w ten sposób znajdują się m.in.:

  • endometrioza i inne choroby macicy oraz przydatków, wywołujące ból w dole brzucha i w dolnych partiach pleców, z tendencją do nasilania się podczas menstruacji, stosunku płciowego bądź po zakończeniu go. Dolegliwości potęguje w tym wypadku również stres i chroniczne zmęczenie;
  • kolka i kamica nerkowa, czyli ból brzucha po prawej stronie promieniujący do pleców i pachwiny, któremu towarzyszą: bolesny częstomocz, nadmierne pocenie się, nudności i wymioty;
  • niedrożność jelit, wywołująca ból brzucha po prawej stronie, który promieniuje do pleców. W zależności od miejsca zatoru dolegliwości mogą być odczuwane także z lewej strony ciała oraz nisko lub wysoko w podbrzuszu.

Ból brzucha i pleców w ciąży, szczególnie w II i III trymestrze, może być związany z rozwijającą się ciążą dolegliwości należy jednak skonsultować z lekarzem. Odczuwane wcześniej dolegliwości mogą wskazywać na niekorzystne zmiany zachodzące w organizmie matki. Nie są wówczas powiązane z postępującą ciążą i adaptacyjnymi procesami w ustroju kobiety. Ich mechanizm jest inny i może stanowić zagrożenie dla ciąży. Ból brzucha i pleców na wczesnym etapie ciąży zwykle występuje z dodatkowymi objawami, głównie z różnokolorowymi, obfitymi plamieniami.

Jak leczyć ból pleców i brzucha?

Dominującą ścieżką postępowania przeciwbólowego są metody zachowawcze, czyli rehabilitacja i farmakoterapia. Osobom bez przeciwwskazań medycznych zalecane są niesteroidowe leki oraz wygodne pozycje ułożeniowe. Bardziej zaawansowane techniki uzależnione są od przyczyn dolegliwości. Przykładowo ból brzucha i pleców w ciąży można łagodzić poprzez kinesiotaping odcinka lędźwiowego, ciepłe kąpiele, gimnastykę i ogólnokondycyjną aktywność rekreacyjną. Z kolei ból pleców i brzucha, powstały w efekcie zablokowania jelita, udrażnia się za pomocą leków, diety oraz zabiegów medycznych, takich jak lewatywa czy oczyszczenie chirurgiczne.

Czy endometrioza przekreśla szansę kobiety na zajście w ciążę? Dowiesz się tego z filmu:

Bibliografia:

1. Bull E., „Bóle pleców”, Helion, Gliwice 2007.

2. Roge J., „Dlaczego boli mnie brzuch?”, WAB, Warszawa 1995.

3. Szczeklik A., „Choroby wewnętrzne”, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
11
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?