Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból nadgarstka przy zginaniu lub w ciąży – przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ból nadgarstka przy zginaniu lub w ciąży – przyczyny i leczenie

Mężczyzna przy laptopie trzyma się za nadgarstek

Fot: thodonal / fotolia.com

Ból nadgarstka często wiąże się z przeciążeniami wynikającymi z pracy lub nadmiernej aktywności fizycznej. Jednak może być również wynikiem chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa, oraz urazów. Występuje także w ciąży i jest związany z zespołem cieśni nadgarstka.

W wielu przypadkach ból w nadgarstku nie wymaga leczenia specjalistycznego, a tylko zachowawczego. Zimne okłady, leki przeciwbólowe i nieprzeciążanie go pomagają mu się zregenerować. Jeśli jednak ból jest regularny i długotrwały, nie można go bagatelizować i należy udać się do specjalisty.

Jakie przyczyny ma ból w nadgarstku?

Ból nadgarstka jest nieswoistym objawem i można przypisać go wielu stanom chorobowym. Jednym z nich jest zespół cieśni nadgarstka. W jego kanale znajduje się nerw, którego ucisk może wywoływać ból. Jeśli jest uciskany regularnie, prowadzi to nie tylko do bólu, ale również zaburzeń ukrwienia, co powoduje: mrowienie, obrzęk oraz zaburzenia w funkcjonowaniu nadgarstka. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia może dojść nawet do jego całkowitego unieruchomienia. Co ciekawe ból nadgarstka pojawia się także w ciąży – jest to schorzenie często pojawiające się u ciężarnych. Inną przyczyną takich dolegliwości jest zespół kanału Guyona, który z kolei dotyczy ucisku nerwu łokciowego

Oprócz bólu występują wtedy także zaburzenia funkcji nadgarstka oraz zaburzenia czucia. Ponadto wyróżnia się zespół Sudecka, który oprócz bólem i zaburzeniem czucia objawia się nadmierną potliwością, kruchymi paznokciami i odwapnieniem kości. Inną przyczyną bólu w nadgarstku może być choroba De Quervaina, która jest zapaleniem pochewki ścięgnistej wynikającej z regularnego wykonywania ruchów w pracy lub podczas uprawiania aktywności fizycznej. Ból nierzadko promieniuje do przedramienia.

Silny ból nadgarstka, kciuka, dłoni i stawów – z czego jeszcze wynika?

Silny ból nadgarstka może dotyczyć wielu schorzeń, które związane są także z dolegliwościami kciuka, dłoni i stawów. Warto podkreślić, że ból może być wynikiem zwykłych przeciążeń i nie wymaga wizyty u specjalisty. Zdarza się to głównie osobom długo piszącym na klawiaturze bądź wykonującym regularnie prace manualne. Silny ból tej części kończyny górnej wiąże się także ze zmianami zwyrodnieniowymi. Osoby borykające się z chorobą zwyrodnieniową muszą liczyć się z tym, że wraz z upływem czasu chrząstka niszczy się, co prowadzi do powstania narośli kostnych, a w konsekwencji ograniczenia ruchomości w stawach. Pogrubienie nadgarstka prowadzi do bólu, a także zmniejszenia funkcjonalności ruchów. 

Początkowo jest on obecny tylko podczas wykonywania ruchów (nasila się pod koniec dnia), jednak z czasem dolegliwość występuje także w spoczynku. Z postępowaniem choroby stawy zaczynają trzeszczeć. Zwyrodnienie stawów, czyli osteoartoza, występuje około 40–60 roku życia. Ból lewego nadgarstka i dłoni może być również wynikiem choroby reumatycznej (inaczej reumatoidalnego zapalenia stawów – RZS). Najczęściej dotyka ona kobiety i związana jest także z przewlekłym stanem zapalnym prowadzącym do zaniku ruchomości stawów. W tej chorobie także występują zmiany zwyrodnieniowe, obrzęk stawów, osłabienie i sztywność stawów (szczególnie rano).

Urazy, czyli ból nadgarstka na przykład po upadku

Ból nadgarstka może wynikać również z urazów. Najczęściej pojawia się na skutek złamania, które wiąże się z silnym bólem podczas poruszania, krwiakiem i obrzękiem. U osób, u których doszło do tego rodzaju złamania, związane jest to z pogrubieniem nadgarstka, deformacją jego kształtu oraz ograniczeniem ruchów. Innym urazem jest zwichnięcie stawu. Ten stan także objawia się obrzękiem, krwiakiem i trudnością w poruszaniu. Kolejną przyczyną może być skręcenie, które oprócz powyższych objawów charakteryzuje się także ociepleniem okolicy urazu. Do najlżejszych urazów zalicza się naciągnięcie i nadwyrężenie nadgarstka. Te urazy powodują najmniejszy ból, który występuje głównie podczas wykonywania nim ruchów. Można przeciążyć nadgarstek np. nosząc ciężary, poprzez nienaturalne ułożenie dłoni na klawiaturze lub nadmierną aktywność fizyczną (tenis, golf itp.).

Ból nadgarstka – leczenie

Jeśli ból nadgarstka wynika z przeciążenia, stosuje się leczenie zachowawcze. Specjalista najczęściej zaleca unikanie forsowania nadgarstka. Skuteczne okazuje się także jego czasowe unieruchomienie, które umożliwia szybszą regenerację. Ponadto zmniejszenie bólu przyniesie stosowanie zimnych okładów. Jeśli ból jest silny, warto przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W poważniejszych schorzeniach powodujących ból nadgarstka leczenie oparte jest także na zabiegach fizykoterapeutycznych. Nierzadko stosuje się ortezy i taping. W niektórych przypadkach poważne schorzenia wywołujące ból w nadgarstku wymagają leczenia operacyjnego.

Zobacz film: Rola witaminy D w naszym organizmie. Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Bibliografia:

1. Rehabilitacja w stanach zapalnych w obrębie nadgarstka i ręki

2. Z. Bartkowiak, Zastosowanie wybranych metod fizjoterapeutycznych w usprawnianiu pacjentów z zespołem kanału nadgarstka

3. Zespół cieśni kanału nadgarstka

4. M. Gniadek, M. Trybus, Zespół kanału nadgarstka - etiologia i leczenie

5. A. Żyluk, J. Strychar, Wyniki leczenie zespołu kanału nadgarstka - przegląd piśmiennictwa

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
2
Polecamy
Staw łokciowy – budowa (więzadła, mięśnie).
Przyczyny bólu, leczenie i ćwiczenia
Staw łokciowy – budowa (więzadła, mięśnie). Przyczyny bólu, leczenie i ćwiczenia TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Ból dłoni, nadgarstka i palców – jakie są przyczyny tych dolegliwości?
Ból dłoni, nadgarstka i palców – jakie są przyczyny tych dolegliwości? TVN zdrowie
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju?
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?