Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból gardła w ciąży – domowe i specjalistyczne rozwiązania
menu
Polub nas na Facebooku

Ból gardła w ciąży – domowe i specjalistyczne rozwiązania

Kobieta w ciąży, która ma kaszel

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Ból gardła w ciąży najlepiej łagodzić domowymi rozwiązaniami. Od przyszłej mamy wymaga się podejmowania odpowiednich wyborów terapeutycznych. Musi ona pamiętać, aby nie przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Ból gardła należy do najczęstszych przyczyn porad lekarskich. Jeśli pojawia się w ciąży, stanowi sytuację mocno problematyczną z racji ograniczonych możliwości farmakoterapii, jaką można stosować u przyszłych mam. Zażywanie leków bez specjalistycznej opinii może negatywnie oddziaływać na rozwój dziecka. Najbardziej newralgiczny jest pierwszy trymestr ciąży, kiedy ma miejsce proces organogenezy – kształtowania narządów dziecka. Przyjmowane medykamenty mogą doprowadzić nawet do poronienia czy przedwczesnego porodu.

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży – płukanki

Na ból gardła w ciąży poleca się zwłaszcza domowe sposoby. Jedną z bezpiecznych propozycji leczenia jest płukanie go wodą z solą. Pozytywne efekty uzyskuje się w wyniku systematycznego płukania gardła co 2–4 godziny, przez co najmniej 2 minuty. Przygotowanie płukanki jest bardzo proste. W szklance letniej, przegotowanej wody rozpuszcza się do 3 łyżeczek soli kuchennej. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne i przeciwobrzękowe oraz zapobiega suchości w gardle.

Innym popularnym sposobem na ból gardła w ciąży jest płukanie go roztworem wody utlenionej. Takie rozwiązanie łagodzi ból, hamuje rozwijającą się infekcję i likwiduje drobnoustroje z jamy ustnej. Nadtlenek wodoru posiada ponadto właściwości bakteriobójcze, odkażające. Z powodzeniem zwalcza infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Płukankę przygotowuje się, rozcieńczając łyżeczkę wody utlenionej (około 5 ml) w szklance wody.

Do płukania gardła u ciężarnych można użyć roztworu sody oczyszczonej. Do szklanki letniej, przegotowanej wody dodaje się łyżeczkę sody. Powstały roztwór ma właściwości bakteriobójcze i odkażające. Pozytywne efekty zauważa się także przy stosowaniu naparów ziołowych. Przy bólu gardła najlepiej sprawdzą się napar z szałwii i rumianku.

Zobacz film i poznaj sprawdzone sposoby leczenia bólu gardła

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Jak leczyć ból gardła w ciąży?

Doskonałym domowym sposobem na ból gardła w ciąży jest syrop z cebuli, do przyrządzenia którego niezbędne są: 2–3 cebule, kilka łyżek cukru, kilka ząbków czosnku i pół szklanki miodu. Cebulę należy obrać i posiekać, a następnie przesypać do naczynia i dodać posiekany czosnek. Całość zasypuje się cukrem i zalewa miodem. Naczynie przykrywa się, a miksturę odstawia na około 5 godzin, aby cebula puściła sok, który spożywa się do 3 razy na dobę, po łyżce.

Złagodzenie bólu gardła u kobiety w ciąży zapewnią okłady z kapusty, które doskonale sprawdzają się w stanach zapalnych. Liście kapusty należy sparzyć gorącą wodą, a następnie rozbić tłuczkiem do mięsa. Przykłada się je do szyi i owija szalikiem.

Kaszel i ból gardła w ciąży – domowe rozwiązania

Podczas kaszlu i ból gardła w ciąży przyszła mama musi pamiętać o nawilżaniu śluzówki gardła. Należy nawadniać organizm, spożywając duże ilości płynów. Może to być niegazowana woda mineralna, herbata ziołowa czy napar z korzenia imbiru. Do przygotowania tego ostatniego potrzebne są 3 łyżki drobno startego świeżego korzenia imbiru, 0,5 l wody i miód bądź syrop z malin do smaku. Imbir zalewa się wodą i gotuje na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie wywar przelewa się przez sitko, dodaje miód lub malinowy syrop i spożywa po szklance, rano i wieczorem.

Warto dostarczać organizmowi spore dawki witaminy C, najlepiej w postaci soków owocowych z czarnej porzeczki czy pomarańczy. Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Pomocne mogą okazać się także inhalacje. Do ich przeprowadzenia można wykorzystać sól fizjologiczną czy olejki eteryczne.

Jak działa układ oddechowy? Zobacz film i przekonaj się co wiesz o tym układzie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Farmakologiczne środki na ból gardła w ciąży

Jeśli ból gardła nasila się i nie pomagają naturalne metody, ciężarna powinna bezwzględnie udać się do lekarza. Użycie środków farmakologicznych na ból gardła w ciąży jest znacznie ograniczone. Bezpieczne są preparaty w postaci pastylek do ssania na bazie naturalnych ziół, np. cukierki szałwiowe do ssania. Ciężarna może stosować także paracetamol.

Jednym z polecanych medykamentów na bolące gardło w ciąży jest srebro koloidalne. Jest to naturalna substancja o efektywnym, łagodnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i grzybobójczym. Na rynku medycznym srebro znane jest od wieków, natomiast w formie aerozolu występuje od niedawna. Wydaje się być bezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i osób obciążonych wieloma chorobami i przyjmujących dużo leków.

Wśród sprawdzonych farmaceutyków dedykowanych przyszłym mamom na objawy przeziębienia, w tym ból gardła i kaszel w ciąży, znajduje się seria leków Prenalen. Syrop Prenalen posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka i IP Centrum Zdrowia Dziecka. W jego składzie znajdują się koncentraty soków z czarnych porzeczek i malin, a także biologicznie czynne substancje czosnku czy witaminy C.

Bezwzględnie należy wystrzegać się syropów zawierających kodeinę, dekstrometorfan, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen oraz gwajakol. Składniki te mogą spowodować przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka, silne krwawienia w czasie porodu, rozrzedzenie krwi, zahamowanie czynności porodowej, reakcje uczuleniowe i powikłania kardiologiczne u dziecka. Nie zaleca się przyjmowania tabletek zawierających tymianek, bo mogą wywołać skurcze macicy.

Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Przeziębienie w ciąży - domowe sposoby leczenia. Źródło: 36.6.

Bibliografia:

1. Rygalski M., Zawisza E., Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, „Lek w Polsce”, 2015, 25(8), s. 12–17.

2. Niżnik B., Gaweł K., Stanisz B., Farmaceutyki – pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży?, „Farmacja Polska”, 2014, 70(7), s. 373–384.

3. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83–89.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
142
15
Komentarze (0)
Nie przegap
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu