Ból gardła u dziecka to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji lekarskich. Jego główną przyczyną jest stan zapalny o podłożu infekcyjnym, za który w 70–85% przypadków odpowiadają czynniki wirusowe. Domowe sposoby na ból gardła u dzieci cieszą się dużą popularnością. Są bardzo tanie, skuteczne, oparte na naturalnych składnikach, a przede wszystkim bezpieczne. Najbardziej atrakcyjną dla dziecka propozycją na ból gardła są specjalne lizaki.
Przyczyny bólu gardła u dziecka
Za ból gardła u dziecka odpowiada przede wszystkim stan zapalny o podłożu infekcyjnym, który w 70–85% przypadków wywołują czynniki wirusowe, takie jak rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, koksakiwirus, wirusy Epsteina‑Barra, wirusy grypy i paragrypy. Rzadziej stan ten ma podłoże bakteryjne. Największy udział mają wtedy paciorkowce beta‑hemolizujące grupy A, głównie Streptococcus pyogenes. Na zachorowania szczególnie podatne są dzieci w wieku 4–6 lat. Inne przyczyny bólu gardła u dziecka stanowią m.in.: alergie, refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie zatok przynosowych.
Co podać na ból gardła u dziecka?
Na ból gardła dla dzieci sprawdzają się środki w postaci lizaków, które przez skojarzenie ze słodyczami są najchętniej przyjmowane przez małych pacjentów. Wykorzystuje się także tabletki do ssania, pastylki, aerozole i roztwory do płukania jamy ustnej, ale producenci zalecają, aby środki te stosować u dzieci powyżej 3 lat. Choremu podaje się leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe oraz preparaty nawilżające śluzówkę gardła. Te ostatnie opierają się na naturalnych substancjach ziołowych, takich jak wyciąg z korzenia prawoślazu, porostu islandzkiego, aronii i szałwii. Łagodzą one uczucie podrażnienia gardła, zwalczają ból i obrzęk, odkażają i wywierają działanie ochronne na błony śluzowe.
Jeśli za ból gardła u dziecka odpowiada angina paciorkowcowa, leczenie opiera się na antybiotykoterapii, a lekiem z wyboru jest penicylina. Kurs leczenia penicyliną, który trwa 10 dni, w 90% skutecznie eliminuje paciorkowca.
Jak złagodzić ból gardła u dziecka za pomocą inhalacji?
Oprócz specjalistycznych rozwiązań na ból gardła u dzieci stosuje się także domowe sposoby. Pozytywne efekty przynoszą inhalacje. Warto nabyć specjalne nebulizatory i inhalować dziecko solą fizjologiczną. Można też wdychać parę unoszącą się znad miski z gorącą wodą, do której dodaje się kilka kropli olejków eterycznych, np. lawendowego, sandałowego, rumiankowego lub z drzewa herbacianego. Działają one kojąco, odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Co jest dobre na ból gardła u dziecka? Przepisy na naturalne syropy
Na ból gardła u dzieci doskonale sprawdzają się naturalne syropy. Jednym z najczęściej stosowanych jest syrop z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miseczki, obficie zasypać cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia na 5 godzin, aż cebula puści sok, który należy odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny. Innym domowym sposobem pomocnym na ból gardła u dziecka jest syrop z buraków. Szklankę utartych buraków miesza się z łyżką octu jabłkowego. Mieszankę odstawia się na 3 godziny i przecedza. Sok pije się 2 razy dziennie po łyżce stołowej.
Ziołowe płukanki na ból gardła u dziecka
Ból gardła i kaszel u dziecka łagodzą płukanki naparami z ziół, takich jak rumianek, szałwia, tymianek, kora dębu i czarny bez. Do płukania można zastosować roztwór wody z sodą lub solą fizjologiczną. Działają one odkażająco i zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Płukanki do gardła powinny mieć temperaturę pokojową.
Dieta podczas bólu gardła u dziecka
Dziecko z bólem gardła ma duże trudności z przełykaniem śliny, piciem i jedzeniem. Dolegliwości te są na tyle uciążliwe, że powodują niechęć do przyjmowania pokarmów i płynów. Wówczas rozwiązaniem jest wprowadzenie diety płynnej lub mocno rozdrobnionej. Z menu trzeba wykluczyć gorące, mocno schłodzone i ostro przyprawione potrawy oraz zimne napoje i lody.
Ważne, aby podawać choremu dziecku dużą ilość płynów. Najlepiej nawadniać je przegotowaną lub niegazowaną wodą mineralną lub niesłodzonymi, świeżo wyciskanymi sokami z owoców i warzyw. Zaleca się picie ziołowych herbat. Doskonale sprawdza się herbata imbirowa. Do jej przygotowania potrzebne są 3 łyżki drobno startego świeżego korzenia imbiru, 0,5 l wody i miód do smaku. Imbir zalewa się wodą i gotuje na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie wywar przelewa się przez sitko, dodaje miód i spożywa po szklance, rano i wieczorem. Dobrym rozwiązaniem jest herbata z kwiatu lipy lub zwykła herbata z sokiem malinowym. Zaleca się picie mleka z miodem i cytryną.
Odpowiednie warunki mieszkaniowe sposobem na ból gardła u dziecka
Sposobem na ból gardła u dziecka jest unikanie czynników, które mogą podrażniać błonę śluzową gardła, takich jak kurz, dym tytoniowy, pyły i gwałtowne zmiany temperatury otoczenia. Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa chore dziecko – często je wietrzyć, zapewnić dostęp do świeżego powietrza i utrzymywać optymalną temperaturę (około 22°C). Odpowiednie nawilżenie powietrza jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Na grzejniku można położyć mokry ręcznik lub umieścić pojemniki z wodą pod kaloryferem. W sklepach dostępne są specjalne nawilżacze powietrza. Można raz na jakiś czas rozpylić wokół dziecka mgiełkę z wody morskiej.
Bibliografia:
1. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83-89.
2. Gruchała K., Postępowanie w bólu gardła występującym w przeziębieniu i zapaleniu gardła, „Lek w Polsce”, 2014, 9(24), s. 6-11.
3. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.
4. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.