Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – możliwe przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – możliwe przyczyny

Kobieta, którą boli brzuch

Fot: Gligatron / gettyimages.com

Jeśli ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest nasilony, nie ustępuje samoistnie i towarzyszą mu plamienia z dróg rodnych, stanowi ważny sygnał ostrzegawczy i powód do pilnej konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest objawem często doświadczanym przez przyszłe mamy. Zlokalizowany jest zwłaszcza w tzw. okolicy nadłonowej, czyli w podbrzuszu. Jeśli nie jest nasilony i samoistnie ustępuje, nie powinien stanowić powodu do obaw. Części kobiet przypomina ból, który towarzyszy miesiączce.

Czy w pierwszych tygodniach ciąży może boleć brzuch?

Czy w pierwszym tygodniu ciąży boli brzuch? Tak i to nierzadko. Łagodny ból, który ustępuje samoistnie, to objaw towarzyszący implantacji, czyli zagnieżdżaniu się zarodka w macicy. Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się z jajowodu do macicy, gdzie ma odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Do implementacji dochodzi kilka dni po zapłodnieniu. U niektórych kobiet może się pojawić także tzw. krwawienie implantacyjne. Jest ono niewielkie i często mylone jest z początkiem miesiączki.

Ból zlokalizowany w podbrzuszu wynika także z rozrostu macicy podczas prawidłowo przebiegającej ciąży. W konsekwencji tego dochodzi do ucisku na pęcherz moczowy, co wywołuje dolegliwość. Za inną przyczynę bólu brzucha w pierwszych tygodniach ciąży uważa się zachodzące w organizmie przyszłej mamy zmiany hormonalne, w wyniku czego do narządów rodnych dostaje się więcej krwi, stają się one tkliwe i nabrzmiałe. Towarzyszy temu uczucie pełności w brzuchu i pobolewanie.

Częstymi źródłami bólu brzucha, zwłaszcza przewlekłego, są powszechnie występujące u ciężarnych zaburzenia motoryki i choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wiele przyszłych mam zmaga się z problemem zaparć. Pojawiają się one od początku ciąży i trwają nierzadko do jej ukończenia. Są wynikiem wydłużenia pasażu żołądkowo-jelitowego pod wpływem działania progesteronu i zwiotczenia mięśni dna miednicy.

Zobacz także: Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży?

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – ciąża pozamaciczna

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży może być objawem towarzyszącym ciąży pozamacicznej. Tzw. ciąża ektopowa jest następstwem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy, głównie w jajowodzie (80%). Stanowi 1–2% wszystkich ciąż. Obserwuje się triadę objawów, które stwierdzono u 45% kobiet z ciążą ektopową: opóźnienie krwawienia miesiączkowego, nieregularne plamienia lub krwawienia z dróg rodnych oraz ból podbrzusza. Liczne badania donoszą, iż do grupy większego ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej zalicza się kobiety, które m.in.:

  • mają udokumentowaną patologię jajowodu i przebyły zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej,
  • były eksponowane na dietylostilbestrol w życiu płodowym,
  • przebyły zakażenia przenoszone drogą płciową wywołane dwoinką rzeżączki lub Chlamydia trachomatis,
  • stosowały techniki wspomaganego rozrodu.

W zależności od stanu klinicznego pacjentki stosowane są różne formy leczenia, od postępowania wyczekującego po leczenie farmakologiczne i operacyjne drogą laparoskopii lub laparotomii.

Ból brzucha w pierwszym tygodniu ciąży – poronienie

W pierwszym trymestrze występuje najwyższe ryzyko poronienia. Dlatego też nasilające się bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży powinny być sygnałem ostrzegawczym. Zwłaszcza jeśli mają postać bolesnych skurczy brzucha występujących w regularnych odstępach czasu. Dolegliwości te zlokalizowane są przeważnie w okolicy podbrzusza, miednicy i dolnej części pleców. Towarzyszy im krwawienie. Szacuje się, iż około 80% poronień następuje w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Około 15–20% rozpoznawanych ciąż ulega samoistnemu poronieniu i wydaleniu jaja płodowego z jamy macicy. Wymienia się wiele przyczyn utraty ciąży. Najczęściej wymienianymi są czynniki:

  • genetyczne – w pierwszym trymestrze ciąży 50–80% poronionych zarodków wykazuje nieprawidłowości chromosomowe;
  • anatomiczne – wrodzone wady macicy (np. macica z przegrodą, dwurożna czy jednorożna), zaburzenia miesiączkowania, upośledzenie procesu zagnieżdżania, zrosty wewnątrzmaciczne, zaburzenia przepływu krwi w miejscu implantacji;
  • immunologiczne – udział przeciwciał antyfosfolipidowych IgG, IgM, IgA, przeciwciał antykardiolipinowych, immunizacja czynnikiem Rh;
  • hormonalne – zaburzenia funkcji ciałka żółtego i niewydolność lutealna fazy cyklu;
  • infekcyjne – toksoplazmoza, różyczka, cytomegalowirus, wirus opryszczki.

Pozostaje duża grupa poronień o niewyjaśnionej etiologii. Są to tzw. poronienia idiopatyczne.

Mięśniaki – przyczyny bólu brzucha na początku ciąży

Czy w pierwszych tygodniach ciąży przyczyną bólu brzucha mogą być czynniki niezwiązane z ciążą? Owszem i jest ich sporo. Wśród częściej występujących wymienia się mięśniaki macicy – są najczęstszymi nowotworami niezłośliwymi narządu rodnego u kobiet w wieku rozrodczym. Częstość ich występowania zwykle waha się w granicach 0,3–2,7%, a czasami wynosi nawet 7,2%. Guzy te powstają z komórek mięśni gładkich lub mięśniówki ścian naczyń krwionośnych.

Mięśniaki większych rozmiarów mogą być przyczyną powikłań ciąży, dlatego ciężarna, u której je wykryto, poddana jest szczególnej obserwacji. Mają tendencję do rozrostu w czasie ciąży. Mogą zakłócać rozwój płodu i doprowadzić do poronienia.

Zobacz także: Jak działa układ pokarmowy i co może zaburzyć jego pracę?

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Słabuszewska-Jóźwiak A., Ciebiera M., Jakiel G., Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych”, 2014, XXVII(8), s. 581–585.

2. Spaczyński M. i wsp., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, „Przegląd Menopauzalny”, 2004, 6, s. 8–12.

3. Lewicka M., Sulima M., Pyć M., Stawarz B., Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży, „Annales Academiae Medicae Stetinensis”, 2013, 59(1), s. 123–129.

4. Reroń A., Jaworowski A., Pośpiech K., Mięśniaki macicy u kobiet ciężarnych, „Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia”, 2009, 2(2), s. 109–112.

5. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, Warszawa, PZWL, 2005.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?