Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Science Photo Library/getty images

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Bóle brzucha pojawiają się głównie między 4. a 8. rokiem życia. Dziecko staje się wówczas rozdrażnione, ma problemy ze snem oraz odmawia przyjmowania posiłków. Poza dolegliwościami bólowymi maluch może mieć nudności, wymiotować, cierpieć na zaparcia lub biegunki, a jego brzuch staje się twardy.

Co na ból brzucha u dziecka?

Jeśli dziecko skarży się na nagły, bardzo ostry ból brzucha, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, gdyż może to świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Co na ból brzucha jest skutecznym lekarstwem w przypadku niegroźnych niestrawności lub zatrucia pokarmowego?

Na bóle brzucha u dzieci istnieje wiele skutecznych, domowych sposobów. Większość z nich z powodzeniem stosowana była już przez nasze babcie. Warto jednak pamiętać, że jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się (lub nasilają) u dziecka dłużej niż 2 dni, konieczna jest konsultacja lekarska.

Najbardziej znanym, naturalnym remedium jest napar z rumianku. Działa przeciwzapalnie i uspokajająco. Warto jednak pamiętać, że jego nadmiar może być szkodliwy z powodu możliwości wywołania alergii. Często podaje się także herbatkę z melisy oraz mięty, jednakże tak jak w przypadku rumianku pospolitego, nie należy przesadzać z jej ilością. Nie gorzej sprawdza się przegotowana woda z plastrem imbiru i miodem. Lepiej zrezygnować z soku z cytryny, gdyż może on podrażniać śluzówkę żołądka.

Jeśli bólom brzucha towarzyszą wymioty, najlepiej jest zrezygnować z podawania dziecku pełnych posiłków. Prawdopodobnie maluch nie będzie miał na nic apetytu, co jest naturalną reakcją organizmu. Aby nie rozpychać i nie podrażniać żołądka, należy podawać dziecku przez te trudne dni jedynie sucharki i kleiki. Na drugi dzień po pojawieniu się takich symptomów warto pójść na kontrolę do pediatry, gdyż istnieje spore ryzyko, że dziecko cierpi na tzw. grypę jelitową, która jest wysoce zakaźna. Wymioty i biegunki po „złapaniu” rotawirusa są całkiem naturalne i jedynym sposobem jest przeczekanie tych objawów. Organizm sam musi podjąć walkę z wirusem, którą można wspomóc delikatnymi środkami powodującymi zatwardzenie kału. Nie wolno zapominać o tym, że utrata płynów skutkuje obniżeniem poziomu elektrolitów, co jest bardzo niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci. W takich sytuacjach zaleca się podawanie elektrolitów zewnętrznie i nawadnianie.

Kiedy u dziecka występuje powiększenie brzucha, ból oraz odbijanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do przejedzenia. Powoduje to duży dyskomfort i często senność oraz rozleniwienie. Jeśli taka sytuacja pojawia się często, może być sygnałem alarmowym, świadczącym o refluksie żołądkowo-przełykowym.

Jeśli dziecko cierpi na zatwardzenia i narzeka na bolesność brzucha, z diety wyklucza się jabłka, banany oraz marchewki, gdyż mogą one jedynie wzmocnić dolegliwości. Warto wówczas podać mu napar z suszonych śliwek lub same owoce. Dobrze sprawdza się także kleik z mielonego lnu. Skuteczny jest umiarkowany wysiłek fizyczny, np. jazda na rowerze, na rolkach czy pływanie. Na delikatne bóle brzucha od lat używa się termoforu, który rozgrzewa i przynosi ulgę dzięki rozluźnieniu mięśni gładkich brzucha.

Zobacz film: Ból brzucha

źródło:x-news

Dieta dziecka cierpiącego na bóle brzucha

Posiłki powinny być przede wszystkim regularne oraz niezbyt obfite. Trawienie ułatwiają warzywa (najlepiej gotowane na parze lub duszone), chude mięso, pełnoziarniste pieczywo oraz błonnik. Dziecko musi być także odpowiednio nawodnione. Lepiej, gdy w jego codziennej diecie przeważa woda mineralna niż słodzone soki. Profilaktycznie, np. raz w tygodniu, warto podać dziecku kleik z siemienia lnianego. Pomaga on oczyścić jelita z zalegających resztek pokarmowych. Na nudności można podać dziecku herbatkę imbirową. Jest ona dość trudno dostępna, jednak ciepła woda z plasterkami świeżego imbiru jest równie skuteczna. W diecie dziecka mającego tendencję do nawracających bólów brzucha nie może zabraknąć nabiału, głównie jogurtów zawierających żywe kultury bakterii.

Jak ognia należy unikać wysoko przetworzonych potraw, w tym chipsów, słodyczy, dań typu fast food, ostrych przypraw oraz tłustych przekąsek. Równie niebezpieczne jest przejadanie się oraz spożywanie posiłków zbyt późno, tuż przed położeniem się spać.

W razie nasilających się objawów należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia

1. Thompson W.G., Heaton K.W.: Functional bowel disorders in apparently healthy people. Gastroenterology 1980, 79, 283–288.

2. Ryżko J.: Przewlekłe bóle brzucha u dzieci. Gastroenterologia Praktyczna 2011, 1 (11), 20–28.

3. Youssef N.N., Murphy T.G., Langseder A.L., Rosh J.R.: Quality of life for children with functional abdominal pain: a comparison study of patients and parents perceptions. Pediatrics 2006, 117, 54–59.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?