Blizny po ospie najlepiej poddają się leczeniu zaraz po tym, kiedy powstały. Wówczas można sięgnąć po liczne domowe sposoby i naturalne środki, które pomogą przyspieszyć ich gojenie.
Jak powstają blizny po ospie? Czy można im zapobiec?
Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną objawiającą się swędzącą wysypką, która może pozostawić po sobie ślady. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy dojdzie do nadkażenia zmian skórnych lub tworzący się strupek zostanie zdrapany. Dlatego w trakcie choroby warto odpowiednio dbać o skórę, tak aby nie wdała się infekcja. Brzydkie wgłębienia skórne powstają też często, jeżeli choroba przechodzona jest w wieku dorosłym.
Blizny po ospie są bliznami typu zanikowego, co oznacza, że mają one charakter wgłębień w skórze. Podobne, trudne do usunięcia, zmiany powstają często na skutek uporczywego trądziku.
Blizny po ospie – proces gojenia się
Bezpośrednio po przechorowaniu ospy, jeszcze w trakcie zasklepiania się powstałych ran, następuje proliferacyjna faza gojenia się, która trwa około 2 tygodni. W tym czasie tworzą się nowe komórki skórne i powstała po ospie blizna powinna się jeszcze widocznie zmniejszyć. Dużą rolę w procesie odbudowy naskórka przypisuje się kolagenowi, który jest wytwarzany przez skórę. Dlatego w tym czasie warto zadbać o odpowiednią dietę, tak aby dostarczyć organizmowi jego wystarczającą ilość oraz suplementować witaminę C. Kolagen w pożywieniu można znaleźć w:
- galaretkach i zupach z nóżek wieprzowych czy też cielęcych,
- galaretkach i zupach z kurzych łapek,
- galaretkach owocowych,
- rybach w galarecie,
- sproszkowanej chrząstce rekina,
- gotowanych chrząstkach,
- golonkach,
- podrobach,
- żelkach zrobionych z żelatyny (np. Haribo).
W tym czasie należy zadbać o odpowiednie nawilżanie blizny, co przyspiesza i polepsza jej gojenie.
W czasie od około 3 tygodni do 2 dwóch lat po tym jak powstanie blizna trwa czas jej dojrzewania, w trakcie którego jej wygląd może się jeszcze odrobinę polepszać. Blizny leczone w tym czasie, mają większe szanse na to, że się zmniejszą. Zagęszczają się wtedy włókna kolagenowe, na których powstaje nowa i zdrowa skóra.
Blizny po ospie – jakie maści lub kremy zastosować?
Maść na blizny po ospie powinna mieć dobre właściwości nawilżające i zawierać substancje przyspieszające regenerację skóry. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, jednak najbardziej polecane są: maść perłowa, preparaty zawierające wyciągi z żyworódki, żele silikonowe i maści z wyciągiem z cebuli morskiej.
Blizny po ospie – domowe sposoby
Jednym z najbardziej skutecznych domowych sposobów na zmniejszanie blizny po ospie jest jej stałe nawilżanie odpowiednimi kremami i maściami. Działanie usuwające takie zmiany wykazuje również cebula – można ją przykładać kilka razy dziennie w miejscu, na którym ospa pozostawiła po sobie ślad.
Domowe sposoby powinno się stosować jeszcze w trakcie gojenia się rany, dzięki czemu blizna może się nie pojawić. Należy do nich stosowanie odpowiednich maści o działaniu nawilżającym i przyspieszającym regenerację tkanek – na przykład z żyworódki czy aloesu. Na gojącą się ranę można też wycisnąć witaminę E, która jest dostępna w olejowych kapsułkach. Dobre właściwości lecznicze wykazuje nowozelandzki miód manuka.
Na blizny po ospie można nakładać również niektóre olejki eteryczne – na przykład i z drzewa sandałowego, lawendowe lub różane. Z pomocą mogą też przyjść papki z nasion kozieradki. Choć mają one nieprzyjemny zapach, wykazują dobre działanie regenerujące.
Domowym sposobem na usuwanie przebarwień i zmian skórnych jest z kolei stosowanie soku z cytryny i zielonego ogórka.
Usuwanie blizn po ospie – zabiegi
Usuwanie głębokich blizn zanikowych często jest bardzo trudne i mimo wszelkich starań domowe i naturalne sposoby mogą nie wystarczyć. Tym bardziej, że blizny po ospie powstają często u dzieci, u których bardzo ciężko stosować takie metody regularnie i kilka razy dziennie. Tymczasem po paru latach, kiedy dziecko urośnie, może chcieć usunąć takie ślady. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu kosmetyki i medycyny estetycznej.
Choć niektórych blizn nie da się całkiem usunąć, to można je wyraźnie zmniejszyć. W tym celu stosuje się:
- laser frakcyjny ablacyjny – pozwala on na usunięcie nawet głębokich blizn, wypychając zdrową tkankę do góry i wspierając odbudowę kolagenu, jest jednak stosunkowo drogi (800–2000 zł za jeden zabieg);
- dermabrazja – polega na usuwaniu chorych tkanek poprzez zdzieranie skóry do krwi, zabieg ten jest bolesny i wymaga długotrwałej rekonwalescencji, jednak często wystarcza tylko jeden;
- głębokie peelingi chemiczne – bolesny, wykonywany w znieczuleniu zabieg, który również wymaga długotrwałej rekonwalescencji;
- radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg prowadzony w znieczuleniu, oparty o działanie fal elektromagnetycznych i nakłuwanie skóry, daje najlepsze efekty.
Zabiegi usuwania blizn są uzupełniane przez stosowanie wysokiej jakości kremów leczniczych i preparatów. Często korzysta się z osocza bogatopłytkowego, które aktywizuje komórki macierzyste w skórze.