Zdaniem dr Aleksandry Rutkowskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego bisfenol A obecny w paragonach fiskalnych może być niebezpieczny dla zdrowa. Mimo że związek nie jest toksyczny, to wykazuje działanie podobne do estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Zdaniem specjalistki kontakt z bisfenolem może doprowadzić do niepłodności, otyłości, zaburzeń metabolicznych, zaburzeń rozwoju płodu, a także niektórych nowotworów (rak piersi i rak prostaty).
Nie tylko paragony
Warto zaznaczyć, że bisfenol A to związek, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle. Znajduje się nie tylko w paragonach, ale również plastikowych butelkach, pojemnikach na żywność, opakowaniach do płyt CD i DVD, w sprzęcie elektronicznym, a także w plombach dentystycznych oraz soczewkach kontaktowych.
W opinii dr Rutkowskiej na szkodliwe działanie bisfenolu szczególnie narażeni są kasjerzy. Badaczka razem z zespołem DetoxED (spin off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej) przebadała paragony z ośmiu sieci handlowych. Okazało się, że tylko w jednym z nich nie stwierdzono bisfenolu A, ale najprawdopodobniej do jego wykonania użyto innej substancji o działaniu zbliżonym do ludzkich hormonów. W pozostałych wykryto od około 11 do 22 mg/g BPA w paragonach. Zdaniem specjalistki to bardzo dużo.
Co to jest bisfenol A i jak wpływa na organizm? Dowiecie się tego z filmu:
Dlaczego bisfenol A jest niebezpieczny?
Bisfenol A to związek, który może wnikać do organizmu człowieka przez skórę, drogą pokarmową lub wziewną. Tym samym kontakt z tą substancją przez długi czas nie jest obojętny dla zdrowia. Zdaniem specjalistki BPA może przyczynić się do niepłodności, nowotworów czy otyłości. Szczególnie niebezpieczny jest także dla kobiet w ciąży.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że skutki uboczne działania BPA pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Z danych zgromadzonych przez badaczkę wynika, że leczenie schorzeń wywołanych przez bisfenol A może wynieść nawet 100-250 mld euro.
Zamiast papieru – e-paragony
Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zapowiedziała, że wystąpi o wycofanie z użycia paragonów z BPA lub o wprowadzenie dla pracowników rękawiczek ochronnych oraz maseczek na twarz. Narażenie na bisfenole A w papierowych paragonach może zmniejszyć także wprowadzenie e-paragonów.
Źródło: PAP