Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bisfenol A obecny w paragonach może być niebezpieczny dla zdrowia!
menu
Polub nas na Facebooku

Bisfenol A obecny w paragonach może być niebezpieczny dla zdrowia!

Paragon sklepowy

Fot: Adam Gault / gettyimages.com

Obecny w paragonach fiskalnych bisfenol A może być niebezpieczny dla zdrowia pracowników sieci handlowych (i nie tylko). Czym jest bisfenol A i jak wpływa na organizm człowieka?

Zdaniem dr Aleksandry Rutkowskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego bisfenol A obecny w paragonach fiskalnych może być niebezpieczny dla zdrowa. Mimo że związek nie jest toksyczny, to wykazuje działanie podobne do estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Zdaniem specjalistki kontakt z bisfenolem może doprowadzić do niepłodności, otyłości, zaburzeń metabolicznych, zaburzeń rozwoju płodu, a także niektórych nowotworów (rak piersi i rak prostaty).

Nie tylko paragony

Warto zaznaczyć, że bisfenol A to związek, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle. Znajduje się nie tylko w paragonach, ale również plastikowych butelkach, pojemnikach na żywność, opakowaniach do płyt CD i DVD, w sprzęcie elektronicznym, a także w plombach dentystycznych oraz soczewkach kontaktowych.

W opinii dr Rutkowskiej na szkodliwe działanie bisfenolu szczególnie narażeni są kasjerzy. Badaczka razem z zespołem DetoxED (spin off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej) przebadała paragony z ośmiu sieci handlowych. Okazało się, że tylko w jednym z nich nie stwierdzono bisfenolu A, ale najprawdopodobniej do jego wykonania użyto innej substancji o działaniu zbliżonym do ludzkich hormonów. W pozostałych wykryto od około 11 do 22 mg/g BPA w paragonach. Zdaniem specjalistki to bardzo dużo.

Co to jest bisfenol A i jak wpływa na organizm? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Bisfenol A - co to jest? Źródło: Co nas truje?

Dlaczego bisfenol A jest niebezpieczny?

Bisfenol A to związek, który może wnikać do organizmu człowieka przez skórę, drogą pokarmową lub wziewną. Tym samym kontakt z tą substancją przez długi czas nie jest obojętny dla zdrowia. Zdaniem specjalistki BPA może przyczynić się do niepłodności, nowotworów czy otyłości. Szczególnie niebezpieczny jest także dla kobiet w ciąży.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że skutki uboczne działania BPA pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Z danych zgromadzonych przez badaczkę wynika, że leczenie schorzeń wywołanych przez bisfenol A może wynieść nawet 100-250 mld euro.

Zamiast papieru – e-paragony

Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zapowiedziała, że wystąpi o wycofanie z użycia paragonów z BPA lub o wprowadzenie dla pracowników rękawiczek ochronnych oraz maseczek na twarz. Narażenie na bisfenole A w papierowych paragonach może zmniejszyć także wprowadzenie e-paragonów.

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
7
Polecamy
Bisfenol A – cichy szkodnik.
Jak go unikać?
Bisfenol A – cichy szkodnik. Jak go unikać? TVN zdrowie
Ziemia okrzemkowa – jak ją stosować i jakie ma właściwości?
Ziemia okrzemkowa – jak ją stosować i jakie ma właściwości? Dzień Dobry TVN
Farmaceuta:
Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł TVN zdrowie
Bezpłodność, trądzik, zmiana głosu.
Jak doping wpływa na zdrowie kobiety?
Bezpłodność, trądzik, zmiana głosu. Jak doping wpływa na zdrowie kobiety? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Piotrek
Szanowni Państwo, spokojnie. Bisfenol A zniknie z paragonów na początku 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem UE z 2016 r. Problem jest w tym, że większość sieci handlowych zacznie kupować rolki kasowe z jego następcą, bisfenolem S, który jeszcze szybciej przenika przez skórę i także w jego przypadku naukowcy udowodnili szkodliwość. Można jednak temu zapobiec. W Polsce mamy już dostępne rozwiązanie, które jest całkowicie pozbawione wszelkich bisfenoli, a nawet fenoli. I nie, to nie eparagon ;) To papierowe rolki kasowe, zwane Zdrowym Paragonem. Zero bisfenoli = zero stresu, że mogą przenikać przez skórę.
Czytaj całość
Katarzyna
No ale przecież ponoć jest coś takiego, jak zdrowy paragon... I jest bez bisfenoli. Czy nie lepiej zmienić rolki niż kupować rękawiczki i maski?...
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?