Polub nas na Facebooku
Czytasz: Biotebal – ulotka. Jak działa i kiedy warto go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Biotebal – ulotka. Jak działa i kiedy warto go stosować?

Kobieta, której wypadają włosy

Fot: Doucefleur / gettyimages.com

Biotebal to lek zaliczany do grupy preparatów witaminowych. Stosowany jest przede wszystkim przez osoby, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów czy łamliwością paznokci. Jak działa preparat? Kiedy jeszcze warto go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Biotebal należy do preparatów witaminowych. Substancją czynną w leku jest biotyna. Zaliczana jest do witamin z grypy B i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dodatkowo w skład leku wchodzą sorbitol (E 420, w każdej tabletce jest go ok. 111,50 mg), magnezu stearynian, krzemionka koloidalna. Tabletki Biotebal są białe, płaskie i mają gładką powierzchnię. W jednym opakowaniu może znajdować się od 30, 60 do 90 sztuk.

Wskazaniem do przyjmowaniu Biotebalu jest niedobór biotyny, która wspomaga powstawanie kreatyny oraz różnicowanie komórek naskórka, włosów i paznokci, co znacząco poprawia ich stan i wygląd. Lek przyjmowany jest także przez osoby, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów, zaburzeń wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmierną łamliwością. Polecany jest również przy stanach zapalanych skupionych w obrębie oczu, nosa oraz ust.

Biotebal – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania Biotebalu jest uczulenie na biotynę lub inną substancję zawartą w leku. W każdym innym przypadku przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić, czy przyjmowanie danego leku przez pacjenta jest zasadne, a przede wszystkim bezpieczne.

Biotebal może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży oraz tych karmiących piersią. Zdaniem specjalistów dawka biotyny zawarta w leku znacząco przekracza dzienne zapotrzebowanie na tę substancję, dlatego też kobiety w tym okresie nie powinny go stosować.

Uwaga! Kobiety w ciąży oraz te, które karmią dziecko piersią nie powinny przyjmować żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Jedynie specjalista może stwierdzić zasadność przyjmowania danego leku, a przede wszystkim ocenić czy będzie on bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Przyjmowanie leków na własna rękę bez zgody lekarza może skutkować wystąpieniem poważnych problemów ze zdrowiem, czy to u matki, czy dziecka.

Biotebal – dawkowanie

Biotebal należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj dzienna dawka nie powinna przekraczać 5mg na dobę. Osoby, które przyjmują lek muszą sobie zdawać sprawę, że tylko długotrwałe i regularne przyjmowanie preparatu przynosi efekty terapeutyczne i widocznie poprawia stan włosów oraz paznokci. Mimo że nie ma doniesień o przedawkowaniu leku, to nie zaleca się przyjmowania dawek podwójnych w sytuacji pominięcia jednej dawki. Osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości, jak przyjmować lek powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Lekarz musi wiedzieć także o lekach przyjmowanych bez recepty.

Dlaczego włosy wypadają? Kiedy konsultacja ze specjalistą jest konieczna? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy wypadanie włosów powinno cię zaniepokoić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Biotebal – interakcje z innymi lekami

Biotyna może wchodzić w reakcję z lekami przeciwdrgawkowymi (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, prymidon). Hormony steroidowe mogą przyspieszać proces rozpadu biotyny w tkankach. Przyjmowanie biotyny może zaburzyć i zniekształcić niektóre wyniki badań laboratoryjnych, nie wpływa jednak na wartości hormonów, czynników, parametrów oraz leków we krwi. Dlatego przed wykonaniem badań (takich jak np. FT4, FT3, 25(OH)D, kortyzol, digoksyna, TSH, hCG, troponina, PSA) zaleca się przerwanie terapii na trzy dni przed planowanym badaniem (chyba że laboratorium wyda inne zalecenia w tym zakresie). Osoby, które poza Biotebalem przyjmują inne produkty witaminowe muszą sobie zdawać sprawę, że w ich składzie znajduje się także biotyna, tym samym należy mieć na uwadze, że one także mogą wpłynąć na wyniki badań.

Leku Biotebal nie powinno łączyć się z jedzeniem, które zawiera surowe białko jaja kurzego, gdyż może ono zaburzyć wchłanianie biotyny. Nie należy przyjmować leku wraz z alkoholem, ponieważ zmniejsza on stężenie biotyny we krwi.

Biotebal – działania niepożądane

Biotebal – tak samo, jak każdy lek – może wywołać działania niepożądane. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Jedynie u niewielkiej grupy pacjentów występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe i pokrzywka. Jeśli przyjmowanie leku wywoła inne dolegliwości należy przerwać terapię i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Badania pokazują, że przyjmowanie leku Biotebal nie wpływa na sprawność psychoruchową, tym samym mogą go stosować osoby, które obsługują maszyny lub prowadzą pojazdy mechaniczne.

Lek Biotebal należy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Miejsce, w którym przechowywany jest lek powinno być niedostępne dla dzieci. Leku nie można przyjmować o utracie daty ważności. Przeterminowany lek należy zwrócić do apteki. Wyrzucenie preparatu do kosza lub kanalizacji może być toksyczne i doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Lactulosum – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy i jak go stosować?
Lactulosum – ulotka. Jak działa lek? Kiedy i jak go stosować? TVN zdrowie
Sinupret – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Sinupret – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie