Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bilans dziecka – w jakim wieku? Co wchodzi w skład badania?
menu
Polub nas na Facebooku

Bilans dziecka – w jakim wieku? Co wchodzi w skład badania?

Dziecko u pediatry. Lekarka bada dziecko.

Fot. Hero Images / Getty Images

Bilans dziecka powinien być przeprowadzany według wskazań aktualnych standardów medycznych. Jednak w niektórych grupach, szczególnie zagrożonych wystąpieniem zaburzeń rozwojowych, lekarz może zalecić dodatkowe terminy badań bilansowych.

Badania bilansowe u dzieci, inaczej określane jako badania przesiewowe, to regularne wizyty kontrolne u lekarza mające na celu wczesne wychwycenie u dziecka wszelkich zaburzeń rozwojowych. Współcześnie media społecznościowe przeładowują rodziców różnymi sprzecznymi informacjami odnośnie do rozwoju dziecka, interpretacji objawów, metod odżywiania, aktywności itd. Dlatego dla ujednolicenia i sprostowania wszelkich informacji, a przede wszystkim rzetelnej oceny rozwoju dziecka, zalecane są regularne wizyty bilansowe.

Zobacz koniecznie, jak zachować się, gdy małe dziecko straci przytomność:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności u małego dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN

W jakim wieku wykonuje się bilans dziecka?

Pierwszym okresem związanym z częstymi wizytami kontrolnymi u lekarza jest czas niemowlęcy. Obejmuje on kilka wizyt bilansowych odpowiednio w wieku:

  • od 6. do 9. tygodnia,
  • od 3. do 4. miesiąca,
  • 6. miesiąc,
  • 9. miesiąc,
  • 12. miesiąc.

Najczęściej podczas pierwszych trzech wizyt wykonywane są jednocześnie szczepienia ochronne, chyba że istnieją ku temu przeciwwskazania. Wyróżnia się również grupy niemowląt wymagających w pierwszych okresach życia zintensyfikowanego nadzoru, jak np. wcześniaki. To lekarz decyduje wtedy, w jakim odstępie chciałby przeprowadzać wizyty kontrolne.

Po okresie niemowlęcym badania bilansowe przeprowadza się w wieku 2 i 4 lat, choć nowe standardy promowane przez Instytut Matki i Dziecka zalecają wykonanie badań profilaktycznych u 1,5-rocznych dzieci oraz 3-latków. Kolejne badanie bilansowa przypada na wiek 5 lub 6 lat, kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole.

Bilans dziecka – na czym polega?

Badanie bilansowe dziecka nie jest obowiązkowe, jednak stanowczo zalecane jest, by dziecko było pod nadzorem wykwalifikowanej opieki medycznej. Podczas badania obecny jest rodzic. Dziecko należy całkowicie rozebrać, łącznie ze zdjęciem pieluszki. Następnie przeprowadzane jest szczegółowe badanie pediatryczne, w sposób uzależniony od wieku dziecka i jego cierpliwości. Najczęściej na początku w miarę możliwości lekarz stara się przypodobać dziecku i wykonuje badania wymagające od dziecka spokoju. Dlatego też bardzo często pediatra zaczyna od osłuchiwania, następnie bada pozostałe układy, a na koniec zostawia badania mogące wywołać u dziecka stres, dyskomfort i wprowadzić go w płacz, tj. pomiar ciśnienia krwi czy wprowadzenie do buzi szpatułki celem obejrzenia gardła. Niektóre badania przesiewowe nie są możliwe do wykonania np. u dziecka w wieku 9 miesięcy, ale u dziecka 6-letniego już tak.

Cele badania bilansowego dziecka

Badanie bilansowe dziecka wykonuje się celem oceny stanu zdrowia dziecka, a także jak najwcześniejszego wykrycia jakichkolwiek zaburzeń rozwojowych. Jest to szczególnie ważne w okresie niemowlęcym, kiedy dość szybko można wykryć skutki zaburzeń okołoporodowych czy wady wrodzone. Podczas badania bilansowego lekarz ocenia rozwój psychoruchowy, obecność zaburzeń neurorozwojowych, a także stan odżywienia dziecka.

Badanie bilansowe ma na celu nie tylko skupienie się na dziecku jako jednostce, lecz na rodzinie jako całości. Jest to czas, kiedy rodzic ma możliwość zapytać o różne kwestie związane z dzieckiem. Obowiązkiem lekarza podczas takich wizyt profilaktycznych jest właściwa edukacja. Ani rodzic nie powinien wstydzić się zadawać nawet najprostszych pytań, ani lekarz nie może zakładać, że rodzic jest wszystkiego świadomy. Konieczne jest zwrócenie uwagi na warunki, w jakich żyje dziecko, na zagrożenia społeczno-ekonomiczne czy nawet tak podstawowe elementy, jak wystarczające pokrycie potrzeb emocjonalnych i społecznych dziecka.

Co wchodzi w skład badania bilansowego?

W zależności od grupy wiekowej charakter poszczególnych komponentów badania bilansowego może się nieznacznie różnić. Obejmuje ono wywiad, przede wszystkim z rodzicem, badanie przedmiotowe dziecka, pomiary długości ciała, obwodu brzucha i głowy, stan uzębienia, testy przesiewowe w kierunku wczesnego wykrycia niektórych zaburzeń.

Czy warto szczepić dzieci? Jakie są plusy szczepień? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Szczepienie dzieci. Tak czy nie? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
3
Polecamy
Bilans 4-latka – na czym polega?
Jakie badania są wykonywane?
Bilans 4-latka – na czym polega? Jakie badania są wykonywane? TVN zdrowie
Jakie badania trzeba regularnie robić dziecku?
Jakie badania trzeba regularnie robić dziecku? Dzień Dobry TVN
Bilans dwulatka – co ocenia i jakie badania można przeprowadzić?
Bilans dwulatka – co ocenia i jakie badania można przeprowadzić? TVN zdrowie
Co wykrywa i jak często powtarzać USG w ciąży?
Co wykrywa i jak często powtarzać USG w ciąży? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?