Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bieżnia do biegania - jaką wybrać? Domowa, elektryczna
menu
Polub nas na Facebooku

Bieżnia do biegania - jaką wybrać? Domowa, elektryczna

Kobieta ćwiczy na bieżni.

Fot. Martin Barraud / Getty Images

Bieżnia do biegania jest bardzo uniwersalnym narzędziem. Pozwala na przeprowadzenie treningu niezależnie od warunków atmosferycznych. Dodatkowo jej funkcje umożliwiają dostosowanie ustawień do indywidualnych możliwości i preferencji użytkownika. Właściwie dobrana gwarantuje komfort pracy i bezpieczeństwo.

Oczywiście bieganie w domu nigdy nie zastąpi aktywności na świeżym powietrzu, ale może stanowić jego zamiennik podczas deszczowych czy chłodnych dni. W ten sposób nie trzeba rezygnować z treningu. Dodatkowo to idealne rozwiązanie dla amatorów ćwiczeń w domu, którzy w trakcie biegania lubią jednocześnie obejrzeć film lub przejrzeć ulubione czasopismo.

Bieżnia do biegania w domu - czy warto ją kupić?

Bieżnia do biegania w domu z pewnością będzie dobrym “partnerem” w codziennych treningach. Oczywiście podstawowym argumentem, który należy rozważyć, jest ten, czy na pewno będzie wykorzystywana. Zdarza się, że niektórzy kupują sprzęt, który potem stoi nieużywany w garażu. Jeśli jednak część treningów musi odbyć w domu, jest to zdecydowanie opcja warta zainwestowania.

Głównym atutem bieżni w domu, poza możliwością trenowania niezależnie od pogody, jest możliwość jednoczesnego robienia kilku czynności, np. czytania lub oglądania. Wiele osób rezygnuje z treningu, gdyż nie ma czasu na nadrobienie zaległości w prasie czy wiadomościach - w przypadku korzystania z bieżni, można połączyć jedno z drugim.

Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed bieganiem? Zobaczcie koniecznie, jak porządnie rozgrzać mięśnie, aby uniknąć kontuzji:

Zobacz film: Rozgrzewka przed bieganiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dodatkowo dostępne urządzenia są bardzo bogato wyposażone. Umożliwiają m.in.:

  • kontrolę pulsu, za pomocą specjalnej nakładki na klatkę piersiową z transmiterem. Jeśli pojawi się jakiekolwiek niebezpieczeństwo zagrażające zdrowiu, włączy się odpowiedni alarm. W ten sposób trening staje się jeszcze bezpieczniejszy,
  • kontrolę spalanych kalorii, co zdecydowanie motywuje do bardziej wytężonego wysiłku,
  • układanie własnych planów treningowych, na podstawie których system mierzy postępy i efektywność pracy,
  • dopasowanie treningu do bieżących możliwości użytkownika - nie tylko przez korzystanie z opcji czasu czy nachylenia pasa, ale w wielu modelach zostało wgrane oprogramowanie treningowe, zawierające kilka poziomów - od początkującego do zaawansowanego,
  • dopasowanie nachylenia pasa, tak aby można było przeprowadzić dowolny trening z symulacją nachylenia terenu. Dobra rada - podczas tego typu treningu warto pamiętać, że nie ma tak dużego oporu powietrza jak w trakcie biegania na zewnątrz. Stąd już na starcie należy ustawić bieżnię pod lekki kątem, aby w ten sposób symulować wysiłek w rzeczywistych warunkach.

Elektryczna bieżnia do biegania - jaką wybrać?

Przede wszystkim wybór elektrycznej bieżni do biegania powinien być podyktowany tym, w jaki sposób będzie wykorzystywana. Ważna jest częstotliwość treningów oraz to, czy będzie z niej korzystać jedna czy więcej osób - właśnie dlatego bieżnie na siłowniach są mocniejsze od tych, które użytkowane są tylko przez jedną osobę w domu. Ponadto inne modele dedykowane są do lekkiego truchtu lub marszu od czasu do czasu, a inne do wielogodzinnych i intensywnych treningów. Obecnie urządzenia można też wybrać pod kątem przebytych kontuzji czy np. zwyrodnień stawów. Dla osób, które mają problemy ze stawami konieczny jest model ze zwiększoną amortyzacją pasa, tak aby jak najbardziej odciążyć uszkodzone miejsca. W sklepach można znaleźć nawet produkty dla dzieci, które jednak znacznie częściej wykorzystywane są w centrach rehabilitacji niż domach - jako pomoc w przywróceniu właściwych funkcji aparatu ruchu.

Obecnie większość produktów dostępnych na rynku to właśnie bieżnie elektryczne, czyli wyposażone w silnik, który jest w zasadzie najważniejszą częścią urządzenia - warto zwrócić uwagę na jego parametry (to one decydują o przeznaczeniu urządzenia) i skorzystać z opinii innych użytkowników. Te modele mają to do siebie, że taśma zostaje wprawiona w ruch automatycznie przez dobór odpowiedniego programu. To podstawowa różnica w stosunku do bieżni magnetycznych (mechanicznych), w których pas trzeba wprowadzić w ruch samodzielnie - za pomocą siły własnych nóg.

Bieżnia do biegania - na co pomaga?

W zasadzie należałoby przeformułować to pytanie: “na co pomaga bieganie”. Bieżnia do biegania umożliwia nie tylko przeprowadzenie właściwego treningu, ale czyni go efektywnym i bezpieczniejszym. Wielu specjalistów z tej dziedziny sportu podkreśla, że praca na bieżni jest mniej obciążająca dla stawów, ponieważ pas amortyzuje siłę, z jaką uderza w niego stopa, znacznie lepiej niż inne podłoże, np. asfalt. W zależności od modelu, redukcja obciążeń może wynieść aż 35%. Przekłada się to wprost na utrzymanie dobrej kondycji organizmu, co jest niezmiernie ważne, gdyż to właśnie stawy są najbardziej narażone na kontuzje. Zwłaszcza, jeśli trening odbywa się na niewłaściwym podłożu. Dodatkowo zupełnie wykluczone zostaje ryzyko niebezpiecznych potknięć np. o korzeń, które mogą skończyć się nie tylko bolesnym skręceniem, ale też naciągnięciem lub naderwaniem ścięgna, co w zasadzie na dłuższy czas wykluczy z treningu.

Sama aktywność jest bezcenna dla organizmu, ponieważ pracują wszystkie partie mięśni. Warto przypomnieć, że w trakcie wysiłku fizycznego mózg człowieka wydziela tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny. Dlatego warto zacząć poranek od krótkiego treningu - na bieżni lub na zewnątrz, aby nabrać energii na cały dzień.

Sprawdź także, jak wybrać buty do biegania. To bardzo ważne, aby odpowiednio je dopasować:

Zobacz film: Jak zacząć przygodę z bieganiem? Jak wybrać buty do biegania. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Polecamy
Trening wytrzymałościowy – w domu czy na siłowni?
Plan na trening wytrzymałościowy
Trening wytrzymałościowy – w domu czy na siłowni? Plan na trening wytrzymałościowy Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na stepperze – jak prawidłowo ćwiczyć?
Efekty treningu
Ćwiczenia na stepperze – jak prawidłowo ćwiczyć? Efekty treningu TVN zdrowie
Jak Tomasz Karolak dba o formę?
Proste i efektywne ćwiczenia dla wszystkich 
Jak Tomasz Karolak dba o formę? Proste i efektywne ćwiczenia dla wszystkich  Dzień Dobry TVN
Czym się zajmuje trener personalny?
Jak wygląda jego praca?
Czym się zajmuje trener personalny? Jak wygląda jego praca? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby