Polub nas na Facebooku
Czytasz: Białko w moczu u dziecka – przyczyny, normy i o czym świadczy podwyższony poziom?
menu
Polub nas na Facebooku

Białko w moczu u dziecka – przyczyny, normy i o czym świadczy podwyższony poziom?

NAN

Fot: Konstantin Yuganov / stock.adobe.com

Białko w moczu u dziecka jest stanem alarmującym, choć nie zawsze musi świadczyć o trwających w jego organizmie chorobach. Podwyższone stężenie białka w moczu występuje u ok. 10% dzieci w wieku szkolnym. Najwięcej białka w moczu mają noworodki. Wraz z rozwojem organizmu jego zawartość maleje.

Obecność białka w moczu zwane jest inaczej białkomoczem. Jest to stan, w którym stężenie białka (najczęściej pod postacią białka Tamma-Horsfalla i albumin) wydalanego w moczu przekracza 150 mg na dobę. Pojawienie się białka w moczu jest wskaźnikiem uszkodzenia lub zaburzenia pracy nerek, co nierzadko wywołuje niepokój u rodziców dzieci ze stwierdzonym białkomoczem. Jednak zdaniem lekarzy, normalnym stanem jest występowanie zwiększonej ilości białka u dzieci w wieku szkolnym, wśród których ok. 0,1% wymaga dalszej diagnostyki.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Mocz dziecka a badanie stężenia białka

Mocz jest produkowany w nerkach i wydalany za pośrednictwem układu moczowego. Zawiera bezużyteczne i toksyczne produkty przemiany materii. W jego skład wchodzi woda (ok. 96% moczu), mocznik i pozostałe azotowe produkty przemiany materii (ok. 2,5%) oraz sole mineralne i barwniki żółciowe (ok. 1,5%). Ilość oddawanego moczu zwiększa się wraz z wiekiem dziecka, przy jednoczesnym zmniejszeniu częstotliwości wydalania (niemowlę oddaje mocz nawet 30 razy na dobę, dziecko w wieku szkolnym ok. 6 razy). Niewłaściwa częstotliwość i pozostałe zaburzenia związane z mikcją powinny zostać zbadane przez lekarza za pośrednictwem m.in. badania stężenia białka w moczu dziecka.

Kiedy udać się do lekarza i wykonać badanie białka w moczu dziecka?

Wskazaniami do wykonania badania na zawartość białka w moczu dziecka są najczęściej zauważalne zmiany w wyglądzie wydalanego moczu (zmętnienie moczu, zmiana barwy, pienienie), problemy z jego oddawaniem (wielomocz lub skąpomocz), bóle pleców, gorączka, bóle podbrzusza, obrzęki ciała o trudnej do rozpoznania przyczynie, znaczna i nagła utrata masy ciała, a także zahamowanie wzrostu. Zadaniem lekarza pediatry jest ustalenie, czy u dziecka mamy do czynienia z białkomoczem (poprzez skierowanie na badania moczu), a w przypadku jego stwierdzenia – poznanie objawów zwiększonego stężenia białka w moczu. Ten stan może być skutkiem łagodnej i przejściowych patologii w organizmie dziecka, a także może świadczyć o fazie rozwoju bardzo poważnych chorób, dlatego objawów zwiększonego białka w moczu u dziecka nigdy nie należy bagatelizować.

Normy białka w moczu dziecka

Poziom białka w przypadku standardowego oznaczenia w moczu wyrażany jest w miligramach na decylitr (mg/dl) oraz w miligramach na dobę (mg/dobę). Uznaje się, że zwiększone stężenie białka w moczu (białkomocz) dziecka dotyczy wartości przekraczających 150 mg/dobę.

Podwyższone stężenie białka w moczu dziecka – co oznacza?

Stężenie białka w moczu dziecka może przekraczać normy, gdy nerki są przeciążone, a nadmierna ilość zgromadzonego w organizmie białka przewyższa możliwości filtracyjne nerek. Przeciążenie nerek może być spowodowane gammapatią monoklonalną ( i białkiem Bence’a-Jonesa), nasilonym rozpadem krwinek czerwonych, a także rozpadem włókien mięśniowych, które są zbudowane m.in. z białek, na skutek urazu mechanicznego. Poza tym istnieje spora grupa chorób, w trakcie których możliwa jest zwiększona ilość białka w moczu dziecka. Wśród nich wyróżnia się:

  • uszkodzenie nerek,
  • zespół nefrotyczny,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • hemoglobinurię,
  • zespół Fanconiego,
  • sarkoidozę,
  • nefropatię,
  • aminoacydurię,
  • mioglobinurię,
  • zespół Turnera-Kiesera,
  • zakażenie wirusem HIV,
  • zakażenie wirusem HBV (wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B),
  • rodzinną gorączkę śródziemnomorską,
  • zakrzepicę żył nerkowych,
  • szpiczaka mnogiego,
  • zakażenia kiłą.

Zwiększona ilość białka w moczu dziecka – pozostałe przyczyny

Białkomocz u dziecka nie musi wcale oznaczać występowania poważnych chorób, choć do ich wykluczenia konieczne są badania diagnostyczne i konsultacja z lekarzem pediatrą. Niechorobowe stany, w których występuje zwiększona ilość białka w moczu dziecka, mogą być wywołane odwodnieniem, dużym wysiłkiem fizycznym, przeżywaniem silnego stresu, przegrzaniem, stanami podgorączkowymi i gorączką, a także przemarznięciem. Ponadto stężenie białka może być zwiększone w wyniku zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także pod wpływem nikotyny, soli złota, a także narkotyków (zwłaszcza opiatów).

Bibliografia:

  1. "Białkomocz przypadkowo stwierdzony w badaniu ogólnym moczu – co powinien zrobić pediatra", dr hab. n. med. Helena Ziółkowska; Katedra i Klinika Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  2. "Diagnostyka internistyczna", Czech A., Tatoń J.; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7.
  3. Choroby wewnętrzne, „Medycyna Praktyczna”, Szczeklik A. (red.); Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0.
  4. "Diagnostyka laboratoryjna", Tomaszewski J.; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0.

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
18
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?