Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bezpieczne opalanie – wszystko co trzeba wiedzieć o promieniowaniu i filtrach przeciwsłonecznych
menu
Polub nas na Facebooku

Bezpieczne opalanie – wszystko co trzeba wiedzieć o promieniowaniu i filtrach przeciwsłonecznych

młoda kobieta w kapeluszu smaruje ciało przed opalaniem

fot. mat. prasowe

Wakacyjny i słoneczny sezon w pełni, a to oznacza, że coraz częściej zażywamy kąpieli słonecznych. Opalona skóra wygląda na zdrowszą i gładszą, ale w jaki sposób zadbać o odpowiednią jej ochronę i pielęgnację? Większa świadomość szkodliwego działania promieni słonecznych sprawia, że wybieramy kosmetyki, które zapewniają wysoką fotoochronę. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Promieniowanie UVA oraz UVB

Promieniowanie UVA dociera w głąb naszej skóry i ma o tyle niebezpieczne działanie, iż możne uszkadzać włókna kolagenowe. Co ciekawe, tego typu promieniowanie stanowi ponad 90% promieniowania UV i do naszej skóry dociera przez cały rok. Właśnie z tego powodu ważne jest, aby stosować kremy przeciwsłoneczne nie tylko podczas okresu letniego, ale również zimą, kiedy w szczególności około godzin południowych – promieniowanie osiąga największe natężenie. Promieniowanie UVB (fala średniej długości) to tylko 5% promieniowania ultrafioletowego. To właśnie ono sprawia, że na naszej skórze pojawia się pożądana opalenizna, niestety – czasami również podrażnienia i oparzenia wynikające z dużej ekspozycji na słońcu.

Ochrona skóry i SPF

SPF to nic innego jak wskaźnik, który oznacza stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Im wyższy wskaźnik – tym bardziej skuteczna ochrona naszej skóry. Aktualnie na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele kremów zarówno do twarzy, jak i całego ciała zawierające właśnie ochronę SPF. Co ciekawe, nawet producenci kosmetyków kolorowych zwracają uwagę na uwzględnianie filtrów np. w podkładach do twarzy czy pudrach - tego typu produkty znajdziemy między innymi wśród kosmetyków do opalania. To zawsze dodatkowa ochrona, która nie wpływa na trwałość czy wygląd kosmetyku. Szeroki wybór produktów – balsamów, mgiełek, kremów o działaniu przeciwsłonecznym posiada marka Garnier – seria Ambre Solaire, Farmona – Herbal Care z serii Sun lub Bielenda (seria Bikini). Wielość produktów zawierających wysoką ochronę, dostępnych jest również w dziale dermokosmetyków. Marka Vichy wprowadziła na rynek serię Capital Soleil, która posiada między innymi mleczka ochronne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Swoją uwagę warto zwrócić na markę Avene. Ich kremy przeciwsłoneczne i emulsje kojące mogą gościć w naszych kosmetyczkach przez cały rok. Ciekawe propozycje posiada również marka Bioderma, która w swoim asortymencie uwzględniła kremy tonujące i koloryzujące zawierające właśnie wysoki filtr SPF. Wszystkie produkty dostępne są w linii Bioderma Photoderm.

Rodzaje filtrów

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że filtry dzielą się na chemiczne (sztuczne) oraz mineralne (fizyczne lub naturalne). Filtry chemiczne, jak sama nazwa wskazuje – stworzone są na bazie chemikaliów, natomiast filtry mineralne wolne są od tego typu substancji i ich bazę stanowią naturalne składniki (np. dwutlenek tytanu lub tlenek cynku). Oprócz składu, oba rodzaje filtrów różnią się między sobą także właściwościami. Filtr mineralny tworzy niewidzialną barierę na powierzchni skóry i w ten sposób odbija szkodliwe działanie promieni słonecznych. Filtry mineralne (np. Filtr Mineralny Avene Wysoka Ochrona – 40ml) są propozycją droższą, ale bardziej skuteczną.

Kosmetyki po opalaniu

Tak jak istotna jest ochrona skóry w czasie opalania, tak samo ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja po zażywaniu kąpieli słonecznej. Czym różnią się tradycyjne balsamy od tych, które dedykowane są właśnie po opalaniu? Przede wszystkim doborem składników oraz działaniem. Balsamy po opalaniu wzbogacone są zazwyczaj składnikami kojącymi i łagodzącymi – np. aloesem. Mogą wykazywać właściwości chłodzące. Maksymalne nawilżenie skóry po opalaniu jest niezwykle istotne, a przy tym sprawi, że efekt zdrowej, delikatnie brązowej skóry utrzyma się dłużej.

Bezpieczne opalanie niesie za sobą wiele korzyści. Wpływa na lepsze samopoczucie, a także dostarcza skórze niezbędnej witaminy D. Niewłaściwa ochrona może jednak skutkować nie tylko poparzeniami, ale także doprowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?