Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie próbki krwi HIV

Fot: GettyImages /AndrewBrookes

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Badanie na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV, hepatitis C virus) nie jest drogie, natomiast najczęściej zostaje ono zlecone przez lekarza. Kobiety w ciąży obowiązkowo kieruje na nie ginekolog.

Na czym polega badanie HCV?

Badanie HCV polega na teście obecności w organizmie człowieka wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby, czyli inaczej żółtaczkę typu C (WZW C). Wirus ten określa się mianem cichego zabójcy, ponieważ zarażenie nim często nie daje żadnych objawów. Może się rozwijać w utajeniu przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, lat. Najczęściej wykrywa się go podczas innych badań, zupełnie przypadkowo albo gdy dochodzi do marskości lub nowotworu wątroby. Niestety, statystycznie wirus HCV wywołuje aż 60% przypadków raka wątroby. Istnieją natomiast skuteczne metody leczenia WZW C, tyle tylko, że najpierw konieczne jest wykrycie wirusa. Dlatego badanie HCV zaleca się nawet w ciąży. Wykonywane jest ono na podstawie pobranej próbki krwi żylnej. Na teście metodą jakościową oznaczane są przeciwciała anty-HCV, które informują o aktualnym lub przeszłym kontakcie z wirusem.

Kto powinien wykonać badanie HCV?

Badanie HCV potrafi ustrzec przed poważnymi konsekwencjami zakażenia wirusem, którym zarazić się można przez krew i inne płyny ustrojowe. Niestety do zakażenia wystarczy nieopatrzne skaleczenie podczas wykonywania manicure niesterylnymi narzędziami. Dlatego lekarze przestrzegają, aby zwracać uwagę na higienę w studiach tatuażu, gabinetach lekarskich i kosmetycznych. Badanie na anty-HCV zaleca się przede wszystkim osobom, które:

 • wielokrotnie były leczone w warunkach szpitalnych (w grupie najwyższego ryzyka znajdują się pacjenci po zabiegach operacyjnych),
 • przechodziły gastroskopię, kolonoskopię, bronchoskopię,
 • przeszły ekstrakcję zęba lub miały wykonywane implanty,
 • przed 1992 rokiem miały przetaczaną krew lub przyjmowały preparaty krwiopodobne,
 • usuwały znamiona lub brodawki,
 • regularnie korzystają z usług w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich (szczególnie, jeśli zaniepokoił je poziom sanitarny przestrzeni, w której wykonywane były usługi) lub miały robiony makijaż permanentny,
 • miały wielu partnerów seksualnych,
 • zażywały narkotyki dożylnie lub donosowo (choćby tylko raz),
 • mają nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych.

HCV – badanie w ciąży

Badanie HCV w ciąży jest obowiązkowe, skierowanie na nie wystawia lekarz ginekolog. Najlepiej wykonać je do 10. tygodnia ciąży, a następnie powtórzyć pod koniec ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla ciężarnych. Warto pamiętać, że dodatni wynik testu HCV nie oznacza, że wzrasta ryzyko wad wrodzonych u płodu, natomiast może zdarzyć się, że wirus zostanie przeniesiony na dziecko. Test jest ważny, ponieważ w przypadku stwierdzenia obecności wirusa ciąża prowadzona jest dość niestandardowo. Przede wszystkim konieczna jest opieka poradni chorób zakaźnych i dalsza diagnostyka. Również dziecko powinno zostać szczegółowo zdiagnozowane pod kątem zakażenia. Leczenie można rozpocząć dopiero w momencie, gdy diagnoza zostanie w pełni potwierdzona.

Badanie HCV – czy trzeba być na czczo?

Badanie HCV jest tak rozpowszechnione, że można je wykonać niemal w każdym laboratorium w Polsce. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi żylnej. Bycie na czczo przy badaniu HCV nie jest wymagane, więc można je wykonać właściwie o każdej porze dnia.

HCV – wyniki badań krwi

Badanie krwi w kierunku HCV daje odpowiedź na pytanie o obecność w organizmie przeciwciał anty-HCV. Badanie nie odpowiada więc jednoznacznie na pytanie o obecność wirusa w organizmie. Pozytywny wynik testu informuje jedynie, że pacjent miał kontakt z wirusem i to doprowadziło do wykształcenia się przeciwciał. Nie jest to jednak równoznaczne z obecnością HCV w organizmie. Wynik pozytywny zmusza więc do przeprowadzenia dalszej diagnostyki w kierunku WZW typu C. Wykonanie tekstu jest kluczowe, ponieważ sam wirus przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Choć do badania w tym kierunku mogą skłonić objawy, takie jak:

 • niewytłumaczalne osłabienie;
 • zmęczenie organizmu;
 • nieuzasadnione zmniejszenie masy ciała.

Warto pamiętać, że badania nie należy wykonywać bezpośrednio po możliwym zakażeniu. Jeśli podczas wizyty w salonie klienta została skaleczona cążkami, co do których nie ma pewności, że były właściwie odkażone, powinna zgłosić się na badanie HCV nie wcześniej niż 2 tygodnie po zaistniałej sytuacji. Dla większej pewności i wiarygodności wyników można poczekać z wykonaniem testu nawet miesiąc. Bezpośrednio po zakażeniu wirus może nie dać żadnych objawów, nie zawsze ujawnia się w badaniu.

Zobacz wideo: Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby.

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV”, https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/załącznik-HCV-prezentacja-Epidemiologia-i-diagnostyka.pdf.

2. Poradnik o HCV, http://hcv.pzh.gov.pl/Repository/PORADNIK_O_HCV.pdf.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
4
Polecamy
Badanie HCV w ciąży – przebieg i cena.
Jakie ryzyko dla dziecka niesie zakażenie HCV u matki?
Badanie HCV w ciąży – przebieg i cena. Jakie ryzyko dla dziecka niesie zakażenie HCV u matki? TVN zdrowie
Wirus HCV – badanie przeciwciał, objawy infekcji, drogi zakażenia
Wirus HCV – badanie przeciwciał, objawy infekcji, drogi zakażenia TVN zdrowie
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić?
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić? Dzień Dobry TVN
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby