Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie ASO – na czym polega, kiedy je wykonać i jakie są normy stężenia antystreptolizyny we krwi? 
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie ASO – na czym polega, kiedy je wykonać i jakie są normy stężenia antystreptolizyny we krwi? 

NAN

Fot: Fotolia / fotolia.com

Badanie ASO wykonuje się przy diagnostyce zakażenia paciorkowcem z grupy A, który odpowiada m.in. za takie choroby, jak: angina ropna, szkarlatyna, kłębuszkowe zapalenie nerek czy zapalenie wsierdzia. Wysokie stężenie przeciwciał ASO świadczy o wysokim prawdopodobieństwie zakażenia organizmu bakterią paciorkowca. 

Organizm ludzki po zakażeniu bakteriami wytwarza przeciwciała, które pełnią funkcję uodparniającą przed ich ponownym atakiem. Badanie ASO, nazywane również badaniem odczynu antystreptolizowego, służy do wykrywania przeciwciał przeciwko streptolizynie – toksynie, odpowiedzialnej za wywołanie paciorkowca z grupy A.

Na czym polega badanie ASO?

Badanie ASO polega na pobraniu od pacjenta surowicy krwi. Na jej podstawie wykonuje się analizę w kierunku obecności przeciwciał przeciwko streptolizynie – enzymowi, powodującemu zakażenie paciorkowcami.

Paciorkowiec, nazywany również streptokokiem, jest bakterią, wywołującą wiele chorób o różnym stopniu infekcyjności. Można wymienić, m.in.:

  • paciorkowe zapalenie gardła, inaczej nazywane bakteryjną infekcją gardła, objawiającą się podwyższoną temperaturą ciała oraz bólem gardła,
  • zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła, nazywane również anginą ropną, które daje typowe objawy: trudności w przełykaniu, zaburzenia oddychania, gorączkę, wymioty i bóle brzucha,
  • posocznicę, nazywaną także sepsą, której objawy bywają mylone z grypą. Pojawia się: gorączka, ból gardła, bóle mięśniowe i ogólne osłabienie organizmu,
  • płonicę, inaczej zwaną szkarlatyną, objawiającą się wymiotami, bólem głowy, brzucha i gardła oraz podwyższoną temperaturą ciała,
  • zapalenie ucha środkowego, objawiające się gorączką, silnym bólem ucha oraz wyciekiem ropy z ucha,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek, objawiające się obrzękiem twarzy, bólami głowy, wymiotami i zmniejszeniem objętości wydalanego moczu,
  • różę (zakaźną chorobę skóry), objawiającą się przede wszystkim zmianami skórnym i obrzękiem,
  • zapalenie wsierdzia, które objawia się: podwyższoną temperaturą ciała, osłabieniem organizmu, bólem mięśni i stawów, czyli objawami grypopodobnymi, jednak mogą wystąpić również zaburzenia rytmu serca lub objawy jego niewydolności.

Badanie ASO - kiedy wykonać?

Badanie ASO wykonuje się przy podejrzeniu zakażenia paciorkowcem lub w przypadku, gdy pacjent ma powikłania po infekcji bakteryjnej. Do objawów powikłań pochorobowych należy zaliczyć: podwyższoną temperaturę ciała, zapalenie stawów i serca, obrzęk twarzy, ciemny mocz oraz podwyższone ciśnienie tętnicze. Niekiedy zakażenie streptokokami przebiega bezobjawowo, jednakże nawet wtedy może dojść do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań chorobowych. W takich przypadkach badanie ASO pozwala na postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.

Przebieg badania ASO

Badanie ASO zwykle przeprowadza się kilka tygodni po wystąpieniu objawów, stwarzających podejrzenie zakażenia streptolizyną. Zaleca się wykonywać je rano (między 7.00 a 9.00) na czczo, ponieważ spożywane wczesnej jedzenie może wpłynąć na wynik badania. Test ASO polega na pobraniu od pacjenta krwi, zazwyczaj z żyły w zgięciu łokciowym. Pobranie materiału do analizy niczym nie różni się od rutynowego badania krwi. Przed rozpoczęciem poboru materiału pielęgniarka dezynfekuje zgięcie łokciowe oraz zakłada opaskę uciskającą, w celu poprawienia widoczności żył. Zazwyczaj do badania ASO pobiera się nie więcej niż 3 ml krwi. Jego cena wynosi od 20 do 40 zł, w zależności od lokalizacji i prestiżu placówki.

Interpretacja wyniku badań ASO – normy

Normy badania ASO w surowicy krwi są zróżnicowane ze względu na wiek i płeć pacjenta. Przyjmuje się, że właściwy poziom odczynu antystreptolizynowego wynosi od 10 do 200 IU/ml. O podwyższonym poziomie ASO w surowicy krwi należy mówić wówczas, gdy wynik badania dla dorosłego człowieka wynosi więcej niż 250 IU/ml, a u dzieci – 333 IU/ml. Ujemny wynik testu ASO świadczy o tym, że pacjent w ostatnim czasie nie przechodził zakażenia streptokokami.

Wysoki poziom przeciwciał ASO w surowicy krwi świadczy o wysokim prawdopodobieństwie zakażenia bakterią paciorkowca. Z kolei lekko odbiegające od normy stężenie odczynu antystreptolizynowego świadczy o przebytym lub ustępującym zakażeniu streptokokami. Żeby potwierdzić wstępną diagnozę i stopień zainfekowania organizmu badanie należy przeprowadzić kilkakrotnie z ok. 3-4 tygodniowym odstępem czasowym. Istotne przy tym jest to, że największe stężenie przeciwciał ASO występuje w 5. tygodniu zakażenia paciorkowcem z grupy A.

Podwyższony poziom ASO – leczenie

Przy podwyższonym poziomie ASO wdraża się leczenie, które ma na celu zapobiec dalszym powikłaniom zakażenia paciorkowcem z grupy A. Zazwyczaj zakażonemu pacjentowi podaje się antybiotyki o działaniu bakteriobójczym, m.in.: penicyliny, cefalosporyny i karbapenemy. Osobom zakażonym bakterią paciorkowca często zaleca się również przyjmowanie leków, wzmacniających układ immunologiczny. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do zainfekowania organizmu oraz wystąpienia powikłań, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta.

Zobacz film: Prawidłowe wyniki morfologii. Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
5
Polecamy
ASO:
badanie na zakażenie paciorkowcami – normy, wyniki, zastosowanie
ASO: badanie na zakażenie paciorkowcami – normy, wyniki, zastosowanie TVN zdrowie
Podwyższone ASO – co oznacza i jakie są przyczyny wysokiego ASO?
Podwyższone ASO – co oznacza i jakie są przyczyny wysokiego ASO? TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?